Miloš Kozák bronzovým seniorem

2

Tak Miloš Kozák složil k nohám Unichessu bronzovou medaili z MČR v kategorii 50-65 let.

Možná je to začátek nového trendu, když už tak nezadržitelně stárneme, aby se nová generace vrhla na tento perspektivní trh. Zatím vozil seniorské medaile jen Pepa Lácha většinou myslím z rapidu.

Jinak to moc velká sláva to nebyla, kategorie nebyla obsazena výkvětem své generace. Miloš byl při ELO 2160 nasazená jednička, největší konkurencí byli jičínský Urban (2128) a sokolovský Eliáš (2083). Čtvrtý nasazený pan Humlíček už měl jen 2012 a 8. nasazený byl pod 1800. Náš kultovní FM hodlal turnaj vyhrát.

První 2 desky jsem sledoval na onlinu, takže mohu celkem objektivně referovat o obrazu hry. Miloš své vyhrané partie a fragmenty pokažených hrál skutečně výborně, o to horší byly temné momenty. O zlato fakticky přišel ve 4. kole. Po 2 výhrách a remíze v nejasné pozici s Eliášem hrál bílými s vedoucím 100% Urbanem. Pozičně ho přehrál v Benoni a dosáhl dominantní pozice, kterou motory hodnotí kolem +2. K nabídnutí remízy v této situaci je skutečně třeba být Kozákem. Následnou remízu s Jagielou (1696) nehodnotím přísně – tento Polák byl o několik set bodů podhodnocený, Miloše přehrál v jeho oblíbeném Bogu a jen zkušené šejdy zachránily holý život. Pak to začalo vypadat na dojezd ke stříbru. Přišly 3 suverénní výhry, posledním soupeřem byl pan Marinov (1776) který mne do té doby zaujal především úporným dohráváním prohraných pozic. Miloš černými roztrhal Stonewall v útoku na kusy a měl figuru a pěšce víc v pozici s párem věží a pěticí lehkých figur. Pak dovolil dva taktické údery během asi 3 tahů a dostal věčný šach, když ještě 2 tahy předtím vypustil jasnou výhru. Tohle stálo stříbro, které uzmul Eliáš. Víc se zkazit nedalo, zůstal bronz s náskokem 1,5 bodu na 4. a 2 body na peloton.

Jičínský sponzor Urban vyhrál turnaj s 8 body zcela zaslouženě, zdravou a suverénní hrou, ohrožen byl jen naším želízkem.

Pro generační srovnání, ve stejném termínu na velmistrovském v Olomouci uhrál Van v necelých 15 letech s rezervou IM normu.

2 Komentáře

  1. Mircea napsal:

    Gratulace! Každopádně bronz je bronz a historie se nebude ptát co a jak .. 🙂
    Zařídil sem u pořadatele opravu oddílové příslušnosti z „..Era..“ na „Unichess“ na chess-results – od září snad tyto problémy ubudou, když bude nová LOK Elo listina.

Komentář

© 2021 UNI Chess.