Skokan srpna v Unichessu – Daniel Husa

1

Druhý prázdninový měsíc byl na FIDE aktivity našich členů o něco chudší než červenec, přesto se druhého kola soutěže nakonec zúčastnilo 10 hráčů. Hned čtyři z nich zaujal Pohár města Říčan a překonal tak počtem dokonce i Open Letní Prahu se dvěma našimi účastníky. Dva členy Unichessu s FIDE Elo jsme měli i na Mistrovství EU mládeže. Po jednom našem reprezentantu pak zavítalo na Mistrovství republiky seniorů, GM open do Pardubic, Mezinárodní šachové prázdniny a FIDE open do Starého Města.

Daniel Husa ve 2. kole na turnaji B v Říčanech 2015 s Janem Veselským s pěšcem méně, ale s náskokem ve vývinu. Nakonec to nestačilo.

Daniel Husa ve 2. kole na turnaji B v Říčanech 2015 s Janem Veselským s pěšcem méně, ale s náskokem ve vývinu. Nakonec to nestačilo.


Vítěz nakonec vzešel z nejpočetněji zastoupeného Poháru v Říčanech, a sice z jeho B turnaje, kde získal Daniel Husa 2,5 bodu se šesti FIDE elisty (+46). Z jeho soupeřů jsou v pražských šachových kruzích známí především Jan Veselský, na kterého Daniel bílými nestačil a Pavel Šebek, kterého černými porazil (+33). O druhé místo se podělili Jaroslav Hadrava a vítěz minulého kola Štěpán Hrbek (oba +28), přičemž oba sklízeli v Říčanech v A turnaji. Nejlepší skokankou byla tentokrát Kristýna Havlíková, která si spolehlivou hrou, kdy slabší hráče porážela a silnější remizovala, vysloužila (+20) ve Starém Městě. Druhou skokankou byla Anna Marie Koubová (+11), která získala na Mezinárodních šachových prázdninách, ale více než polovinu vrátila na Mistrovství EU, jež nebylo pro české barvy elově příznivé. Správným směrem své FIDE Elo koučoval tentokrát i Miloš Kozák (+3), i když jeho ratingový zisk z Mistrovství republiky seniorů bych nazval spíše krokem než skokem.

K přešlapování na místě (také mě napadl brownův pohyb) by se dal přirovnat pohyb ratingu Jana Bartoše, tentokrát to bylo slibné nakročení na GM turnaji v Pardubicích a ráznější ukročení na IM turnaji v Praze s celkovým výsledkem (-9). Nicméně konečná hodnota je o jeden bodík vyšší než loni v září. Jak už to tak chodí, když někomu rating roste, jinému zase klesá nebo také, když jeden měsíc roste, tak další klesá a naopak. Jak by řekl matematik, je to taková sinusoida. Tento pokles by se dal také přirovnat k tomu, když se skokan vzdaluje od doskočiště, aby si připravil pořádný rozběh. V béčku Letní Prahy nechala 35 bodů Lucie, když obdarovala zejména Pavla Římovského (+18), který získal v turnaji celkem +154 a jehož FIDE Elo bylo o 400 menší než jeho české Elo a také nešetřila na Ahmedovi Sarhanovi, který si do Emirátů odvezl 42, z čehož byla třetina od Lucie. Ještě větší rozběh si dali Petr Šplíchal (-51) v říčanském áčku a Jan Rousek (-110) na Mistrovství EU mládeže.

Jeden komentář

Komentář

© 2021 UNI Chess.