Extrémisté v Novém Boru neuspěli

15

Málokterému šachovém oddílu se podaří, aby všechny jeho týmy A až E v jednu sezónu ze svých soutěží někam postoupily. Unichessoví Róninové mají ovšem šanci to dokázat. Své soutěže již jistě změní družstva B, C a D, velkou šanci má i E. Radost poněkud kalí to, že pouze v jednom případě je to směrem nahoru.

Bilanci extrémistů může vylepšit áčko, v duchu nejlepších národních tradic se vydá do Nového Boru. Postup do extraligy má ve svých rukou, domácí béčko má ale ve svých rukou udržení v soutěži, půjde tedy do tuhého. Takticky jsme poslali už v sobotu údernou jednotku v sestavě Jindra, Lukáš, Vojta a Petr prozkoumat terén. Baseballové pálky, obušky a dýmovnice pak dodává zdánlivě solidní nedělní posádka ve složení Pedro, Pavel, Martin a autor tohoto článku.

Domácí nastoupili bez Navary a Kočetkové, sestavu uzavírá Oreský. Začalo se s mírným zpožděním. Zápas můžete sledovat v off-line reportáži!

10:30 |  Vrána–Nguyen na první: na sicilku s c3 zvolil Van systém s d5 a g6, teď mu soupeř vzal na c5 a náš borec přemýšlí, zda dobrat, nebo vyměnit dámy. Černoušek–Kulhánek na druhé je katalán jako z učebnice, oba odblicali asi 15 tahů a teď se poprvé nad pozicí zamýšlejí. Kučera st–Šimek na třetí: Petr koketoval s Robatschem, nakonec z toho vylezl sicilský drak s trochu nezvyklým bílým jezdcem na e2. Kuba–Kučera ml. na čtvrté: Jindra si připravil proti sicilské postup 2.b3 Jc6 3.Sb5 a tahle partie asi půjde vpřed dost pomalu.

10:40 | Vaculík–Řehořek na páté je zatím celkem standardní pircka, Kopta–Vltavský na šesté hrají jednu z trochu divočejších variant nimcovičky s Dc2. Partie Braun–Kovář na sedmé se zasekla na třetím tahu černého, když bílý zatím nechtěl do Benoni. Pokorný–Oreský na osmé: Pedro odmítl pozvání do králky a radši nechal pěšce na c3 a e3, se střelci na c4 a f4 to vypadá docela esteticky.

10:45 | Van nakonec pěšce na c5 obětoval, vyměnil dámy a může mít za něj dvojici střelců a lepší pěšcovou strukturu. Jsme zvědavi, co se naučil v Rejkjavíku. Lukáš narazil na výborně připraveného soupeře, ale boj teprve začíná. Vyrazím do ulic, další vstup očekávejte kolem 11.45.

11:45 | Jsem zpět z ulic, venku je příšerná zima. Stále se hraje všude, na první má Van pěšce méně, na druhé Lukáš pěšce víc, v obou případech má slabší strana nějakou kompenzaci. Petr na trojce nastupuje na dámském křídle, pozice je v mezích rovnováhy. Jindra se zbavil dvojice střelců, jezdce má trochu mimo hru, ale asi se zatím nic neděje.

11:55 | Mírně podezřele stojí Martin na páté, zdá se mi to příliš pasivní. Na šesté obětoval Pavlovi soupeř figuru za pěšce, teď může dobrat druhého, iniciativa tam za něj je, nicméně mohlo by se to podařit ustát. Sedmá ještě stále trčí v zahájení, po chvilce váhání se zrodilo cosi jako anglická s c5 a královským domečkem bílého. Pedro na osmé má prostorovou převahu, ovšem nechce se mu jít do zápletek.

12:10 | Lukáš má už 22 tahů, jinak by zbývajících 15 minut na hodinách bylo varovných, naštěstí teorie byla dostatečně dlouhá. Napohled stojí pěkně, jen bych nevěděl, co s tím dál. Martin se snad nějak zkonsoliduje, pořád bojuje o vyrovnání. Van by měl zrychlit.

12:18 | Pedro na osmé remizoval opakováním pozice, partie se udržovala v rovnováze, objektivně nelze nic namítat. Stav 0,5:0,5.

12:27 | Zdá se, že Vltavský musí na šesté vyměnit dámy, Pavel má stále figuru za dvě pěšce, ovšem poněkud rozkolísanou pozici. Van snad konečně dobere pěšce zpět nebo se uchýlí do nějaké věžovky. Martin se vydal králem krýt slabinu na e6, nějak se mi to tam nelíbí.

12:45 | Lukáš vyhrál, prosadil pěšce navíc jako volného a vedeme 1,5:0,5. V souboji Martinů ten domácí vymyslel pěknou taktiku s obětí dvou figur a vypadá to, že našeho Martina přechytračí.

12:50 | O zápase možná rozhodne časovka, ke které se schyluje na 4. šachovnici. Objektivně stojí domácí Kučera ml. asi i trochu lépe, ale zbývá přes 20 tahů a oba mají kolem čtvrthodiny ve velice složité pozici.

13:00 | Lukáš odhaduje, že Van a Martin prohrají a Pavel vyhraje. Zbydou pozice Jindry, Vojty a Petra, které se mu všechny zdají lepší. Tak uvidíme, zda se expert trefí.

13:12 | Jindra má necelé tři minuty plus přídavky na 24 tahů a Vojta čelí průlomu v centru, teď se možná bude situace každou chvílí měnit. Van nedobral pěšce, ale vystavěl pevnou obranu a nezdá se mi až tak prohraný.

13:22 | Vojta vymyslel taktický šejd, Petr stupňuje tlak a Jindra s minutou na hodinách přešel do koncovky, která se mi zdá horší. Hlavně ale ten čas…

13:33 | A jéje, Petr ztratil pěšce a Vojta dámu za věž a figuru. To nevypadá na výhru a možná ani na zápasovou remízu.

13:40 | Martin prohrál, domácí vyrovnávají na 1,5:1,5. Technicky vyhraný je Pavel, ale na ostatních šachovnicích stojíme v různé míře špatně až prohraně.

13:48 | Je po časovkách, zbývá tam za nás jedna vyhraná a jedna snad remízová koncovka, z ostatních prohrajeme nejméně jednu (nejspíš Vojta), ale taky můžeme prohrát všechny tři. Suma sumárum v nejlepším případě 4:4, ale spíš těsná porážka.

13:53 | O chvilku obveselení se postaraly hodiny na první desce, které vždy sedm vteřin před vypršením času začaly pípat. Teď přijde dlouhé zamyšlení po časovkách, co na to přítomní experti?

14:04 | Vojta prohrál, stav z pohledu domácích 2,5:1,5. S Lukášem jsme se shodli, že Jindra má jasnou remis a Van také šance na remízu. Po předpokládané výhře Pavla tedy bude Petr bojovat o zápasovou remízu s pěšcem méně ve velmi špatné koncovce věží a lehkých figur, přičemž soupeř má silnou dvojici střelců.

14:13 | Jindra podle předpokladů remis a 3:2 pro domácí. Jinak se v hodnocení nic nezměnilo, Petr se snaží zachránit zatoulanou kobylu.

14:16 | A Pavel vyrovnal na 3:3. Možná to z naší strany už je všechno.

14:18 | Van mazácky zachránil koncovku, remis a nervydrásající dohrávka Petra za stavu 3,5:3,5.

14:28 | Jedno auto vyráží ku Praze, jakmile budeme vědět výsledek a chytíme trochu internetu, dáme ho sem. Předpokládáme, že Petr koncovku neudrží a prohrajeme.

16:26 | A skutečně se tak stalo, zpráva nám přišla během cesty asi v 15.30. Náckové z Prahy byli opět odraženi a místní Pravda a Láska zvítězila!

Novoborští vyhráli zcela zaslouženě, v komplikovaných pozicích a časových tísních se zorientovali lépe. Velmi působivá byla Vaculíkova kombinace na 5. šachovnici, za nás se blýskl Lukáš dalším skvělým katalánem, čímž dosáhl neuvěřitelných 9,5 bodu z 10 (a to ta půlka byla v 1. kole, pak šňůra devíti výher!). Dnešní porážka znamená konec snu o rychlém návratu do extraligy, ale až se oklepeme a důstojně odehrajeme poslední kolo, budeme s áčkovou sezónou určitě spokojeni.


15 Komentáře

 1. Oxanka napsal:

  Držím palce! Lze se někde kouknout na průběh partií on-line? Žádný odkaz jsem nikde nenašla.

 2. Honza Hučín napsal:

  Bohužel to online není, komentuju přímo z místa, ale v tuto chvíli bych to radši neviděl 🙁

 3. Oxanka napsal:

  cože?? Jak? Co se děje??

 4. Oxanka napsal:

  pěšec, dáma, věž, figura…. to vše se dá ztratit během chvilky???

 5. Oxanka napsal:

  Nějaká změna? Jak to vypadá s Vojtou?

 6. Oxanka napsal:

  Co Van a Martin? Petr, Pavel, Jindra??

 7. Oxanka napsal:

  Aha. Tak na to nemám nervy…

 8. Oxanka napsal:

  Věřím v zázraky!

 9. Oxanka napsal:

  Vojta je trochu zklamaný…mám ho na drátě… možná je i naštvaný

 10. Oxanka napsal:

  výsledek sem prosím napište. držím pořád ještě
  palce 🙂

 11. Oxanka napsal:

  Šťastnou cestu do Prahy a hlavně s radostí! Aspoň je pravda to, že jste nejlepší prvoligový tým! To zní lépe než nejhorší extraligový tým, ne?

 12. Oxanka napsal:

  Jupí, mám šanci, že mě Vojta nasadí do posledního kola!

 13. Oxanka napsal:

  Podle mě dostupných zpráv jsme prohráli tento zápas 3,5:4,5

 14. Oxanka napsal:

  Asi to moc ostatních lidí netěší…ale je nutné hledat na všem špatným něco dobrého 😀

 15. Mircea napsal:

  Tak dobře, tedy k pozitivům, aspoň si vyzkoušíme příští rok situaci 1x1L+2x2L s dvěma boji o postup a jedním o záchranu a to je VÝZVA!!

Komentář

© 2021 UNI Chess.