Oddílový přebor – startuje 10. ročník – propozice

22

S přicházejícím jarem vyhlašuji opět Oddílový přebor. Je to již 10. ročník, když letos bude poprvé od začátku pod hlavičkou ŠK Era Poštovní spořitelna. Systém ponechávám stejný jako v minulých letech. Rozdíl je v tom, že letos zveřejňuji propozice zde a všechny připomínky můžete do dubnové výroční oddílové schůze přidávat v komentářích a pokud budou uznány rovnou je opravím v textu:

Systém: Účastníci budou rozděleni do losovacích košů podle nasazení a poté vylosování do skupin. Počet a velikost skupin podle počtu přihlášených. Partie ze skupin se započítávají do finále.
1 účastník – stane se oddílovým přeborníkem
2-7 účastníci – jedna skupina každý s každým 2x, hráno celoročně
(maximálně 12 partií za celý rok)
8-14 účastníků – jedna skupina každý s každým, hráno celoročně (maximálně 13 partií za celý rok)
15-18 účastníků – tři skupiny (jaro) – 1., 2., 3. postup do A finále, 4., 5., 6. B finále (podzim) (maximálně 11 partií 5 jaro a 6 podzim)
19-24 účastníků – čtyři skupiny (jaro) – 1., 2. postup do A finále, 3., 4. – B finále, 5., 6. – C finále (podzim) (maximálně 11 partií 5 jaro a 6 podzim)
25-30 účastníků – pět skupin (jaro) – 1., 2. postup do A finále, 3., 4. – B finále, 5., 6. – C finále (podzim) (maximálně 13 partií 5 jaro a 8 podzim)
> 30 – až bude přihlášeno 20 tak nad tím začnu přemýšlet

ELO: Skupiny budou nahlášeny na LOK k září daného roku a finále na LOK k lednu následujícího roku.
Pokud budou chtít všichni účasníci A finále nahlásit A finále na FIDE ELO a sdělí mi tuto informaci do konce června bude finále A na FIDE ELO k lednu následujícího roku (pak by se nezapočítávaly partie z jara a musely by se odehrát znovu) – každoročně k diskusi. zatím jsme na FIDE nehlásili.
Barvy: Na losovací schůzi budou vylosována čísla ve skupinách podle kterých budou přiděleny barvy v jednotlivých partiích.
Hrací tempo: 1:30 hod. na 40 tahů + 30 minut na dohrávku (po dohodě obou hráčů může být u příslušné partie upraveno, minimálně však 2x1hodina)
Losování: na oddílové schůzi po skončení soutěže družstev v dubnu
Hrací dny pro rok 2013 (18:00): 1. skupiny: čtvrtek (2.5., 9.5., 30.5., 13.6., 20.6.), náhradní termíny úterý (14.5., 21.5., 28.5., 4.6., 11.6., 18.6., 25.6.)
2. A-finále (5.9., 19.9., 3.10., 17.10., 31.10., 14.11., 28.11., 12.12.), náhradní termíny úterý (10.9., 24.9., 8.10., 22.10., 5.11., 19.11., 3.12., 17.12.)
3. B/C-finále (12.9., 26.9., 10.10., 24.10., 7.11., 21.11., 5.12.), náhradní termíny úterý (17.9., 1.10., 15.10., 29.10., 12.11., 26.11., 10.12., 17.12.)
4. hráč může mít odložené maximálně dvě partie na nejbližší úterý a jednu na jiný den
5. předehrávky možné volně, prioritně volte úterky, kdy lze očekávat více hráčů v hrací místnosti
6. maximálně jednu partii může mít hráč odloženou na červenec resp. na prosinec
Omluvy, dohrávky: pokud se někdo z hráčů nemůže dostavit (nebo dostavit včas) je jeho povinností se soupeři (a vždy i pořadateli) omluvit co nejdříve, nejpozději však do 15:00 v daný den a domluvit se soupeřem náhradní termín (přednostně viz. Hrací dny, i když hrací místnost bude k dohrávkám a předehrávkám k dispozici všechny pracovní dny),
Období: Skupiny (duben – červen/červenec, 16.7.2013) , Finále (září – listopad/prosinec, nejzazší termín pro dohrávky úterý 17.12.2013)
Přihlášky: mailem do 12.4.dr, (v případě volných míst do losování).
Startovné: členové ŠK Era Poštovní spořitelna a hráči, kteří za nás hostovali v roce 2013 – zdarma, ostatní 50 Kč
Vratná záloha: defaultně žádná (u potenciálně problematických jedinců může být stanovana ve výši 500 – 1000 Kč)
Už jsou přihlášeni: Aktuální startovní listina
Nasazení: proběhne podle pořadí v minulém ročníku oddílového přeboru. Následují postupně vítězové starších ročníků od nejnovějších po nejstarší a nakonec se seřadí noví účastníci podle aktuálního ČR-ELO (k dubnu dr), v případě shody ELO rozhoduje rychlost přihlášení. Pořadatel si vyhrazuje právo bez zdůvodnění přesunout přihlášeného výše v pořadí (obvykle v případě velmi vysokých ELO) anebo dolů v pořadí (obvykle v případě problémových hráčů apod.).
Ceny: putovní pohár má nyní v držení loňský vítěz Petr Pedro Pokorný, nejlepší člen oddílu navíc dostane figurku se štítkem oddílového přeborníka pokud šachové figurky začne nějaká firma opět vyrábět.

Postup ze skupiny: 1. a 2. do finále A, 3. a 4. do finále B (do finále B budou na podzim zařazeni pozdě přihlášeni / případné divoké karty pro finále A budou posuzovány individuálně podle počtu účastníků / v případě většího počtu než 10 bude finále B rozděleno)
Kritéria pro postup:
1. počet bodů,
2. vzájemný zápas,
3. větší počet výher,
4. SB,
4a) 2 hráči: odveta na 2x30min (opačné barvy než ve skupině) a při remíze dvojice zápasů na 2x5min do rozhodnutí
4b) 3 a 4 hráči – odvetný turnaj na 2x15min (vždy 3kola) a případně 1kolové turnaje 2x5min do rozhodnutí
5. v případě že se nerozhodne ve stanoveném časovém limitu (obálková metoda)
Celkové pořadí:
1. počet bodů,
2. vzájemný zápas,
3. větší počet výher,
4. SB,
5. dělba místa
6. nejlépe umístěný člen oddílu bude oddílovým přeborníkem, atd. podle pořadí členů.
Ostatní ustanovení:
V případě odstoupení hráče z turnaje se jeho zbývající partie v dané skupině nebo finále kontumují 1:0k.
V případě, že hráč s právem na postup, odstoupí nebo nebude chtít postoupit, určí náhradního postupujícího pořadatel.

22 Komentáře

 1. sid kovar napsal:

  Kdysi jsme v Litoměřicích/to je to město co dodalo teď nejlepší hráče! pozn. autora/ hrávali oddílový přebor ve velké „tabulce“, tedy v celé skupině hráčů, co se chtěli zúčastnit. Bylo to velice interesantní, hrát tyto turnaje jako mládež, se starými harcovníky. Tabulka vždy vzorně doplňovaná ve vitríně na náměstí, vedle automatu Corso, u telefonní budky. Pan Lahovský, který nosil berle, měl svůj zvláštní systém, otevřel si ji, berle zvláštně zaklíněné o nohy, a vyměnil za doplněnou o další kolo, na což jsme netrpělivě čekali. Příští týden doplnil tu vyměněnou a tak až do konce turnaje. Co tím chtěl básník říci: navrhuji sloučit všechny zájemce do 1 skupiny, kdy se např. přihlásí 14 hráčů, tak je to 13 kol a do podzima to zvládneme, ne? Pana Lahovského nahradí moderní médium zde na této stránce, a tabulku může doplňovat ředitel, stejně až bude uspávat v 19h obě děti, pak nemá co dělat, Lucka předpokládám bude hrát?))

 2. Mircea napsal:

  S tím se nedá než souhlasit, upravím tedy propozice na 1 skupinu až do 14 hráčů. Výsledky budou pak aktualizovány na příslušné stránce chess-results.com, kam bude odtud odkaz.

 3. Mircea napsal:

  Aktualizoval jsem návrh rozdělení do skupin po zohlednění Zdeňkovy připomínky.

 4. lukulus napsal:

  To FIDE by chtělo asi specifikovat ještě před turnajem, může to ovlivnit přístup k partiím ve kvaldě a koneckonců i k turnaji samotnému. Osobně se mi hrát na FIDE nepozdává. Stačí si vzpomenout na reakce soupeřů, když chci hrát nezkrácené tempo.

  Velká skupina by se mi líbila, ale asi nás bude jako obvykle více.

 5. Martin_Ch napsal:

  Ahojte s nápadom Zděnka velký súhlas
  Ja chcem ešte pridat dve pripomienky, aby sa neopakovali situácie z minulých ročníkov:
  Do propozic by som rád pridal:
  Ak hráč odohrá minimálne jednu partiu a ostatné partie nemože/nechce hrat – všetky sa kontumujú v prospech súpera nie ako doteraz sa dal výsledok 0:0. To zabezpečí, že všetci budú mat rovnaký počet zápasov. Min sezonu sa stávalo, že niekto odohral len pár hier a ostatné už nehral a výsledok bol 0:0. Tak nebola šanca mat body za všetky predpísané zápasy.
  Dalej chcem pridat do propozic povinnost si so súperom zápas potvrdit, aby sa nestávalo čo minule, ked niektorí brali rozpis prílíš striktne a superovi volali z hracej miestnosti, že mu akurat zastavuju hodiny a hlásia výhru pretože sa super nedostavil – ten s tým však nepočítal.
  díky
  Martin

 6. Mircea napsal:

  Odstoupení a následné kontumace sem dodělal do propozic, stejně jako odmítnutí postupu. Potvrzení zápasu jako povinnost si v propozicích neumím představit. Pokud nemůže hráč hrát ve stanovený termín, je naopak jeho povinností se soupeři omluvit a navrhnout náhradní termín, což jsem doplnil do propozic.

 7. Martin_Ch napsal:

  Ok Mirku súhlas..

 8. sid kovar napsal:

  Dá se asi pochopit, co se asi může přihodit v průběhu turnaje, ale jako hráči ze stejného oddílu se snad můžeme lépe shodnout na věcech, ne? Pravidlo nepříchodu do určitého limitu by mělo podle mého být zachováno jako v družstvech, do hodiny, pak 0-1, to je můj dojem. A pokud se spustí v 18.00 nebo v dohodnutém čase hodiny, nemělo by se zavoláním zápas zrušit, to by to udělal kde kdo, kdyby náhodou potkal „Mexičana“ a ten ho ukecal na partičku Lokotce a pak se omluvil!
  Je to vlastně jako, šáhnuto-táhnuto, taky si nemůžeme udělat vlastní verzi, že 3x a dost přece?
  A ještě jeden návrh, pokud by nás bylo přes cca 20 hráčů, můžeme pohodlně přejít do Švýcara, aby my „tisícovky“ nebrzdily ty mistry sportu, ale to jest na řediteli a domluvě, pochopitelně?

 9. Kralda22 napsal:

  Souhlas pokud bude jedna skupina tak budu hrat taky MK

 10. Mircea napsal:

  Kralda: Už je 13 přihlášených, tak to na jednu skupinu moc nevypadá, nicméně zapsal sem tě – ostatně je to koncipované tak, že partií bude maximálně 13 bez ohledu na počet přihlášených. Ještě sem doplnil do propozic počty partií, ať je v tom lepší přehled.

 11. Kralda22 napsal:

  Ahoj to je od tebe hezke,ale budu hrat pokud bude jedna skupina abych hral se vsema,kdy bude schuze uz vis?dik

 12. sid kovar napsal:

  Míro, nevím jak to s dalšími je, ale kdybys uvažoval o Švýcaru na 11-13 partií, tak by se ještě leckdo přihlásil a mohl by nás být třeba 35, není-liž pravda? Kde jsou tací Pedrové, Popperové, Vojtové, Bartošové a spol?
  Tak to zvaž, podívej, přihlásil se i svazový prezident, kdo by s ním nechtěl zahrát, že…tedy pestrost především!?!))

 13. Mircea napsal:

  K švýcaru: nemám ho rád a celé šachy mě přijdou přešvýcarované. Náš přebor je světlá výjimka, tak to vnímám a pokud ho budu pořádat já, tak to tak i zůstane.

 14. Kralda22 napsal:

  Ale jedna skupina by stale odehrat sla,proc to porad delit?

 15. Mircea napsal:

  Jistě, jedna skupina by šla v každém počtu. Otázkou je, kolik je maximální počet partií, které ještě budou účastníci ochotni odehrát?

  Mou snahou je dosáhnout maximálního počtu přihlášených, aby se co nejvíce členů a aktivních hostů mohlo zúčastnit. Předpokládám, že je ještě několik hráčů, kteří tradičně čekají s přihláškou na schůzi a při současném počtu přihlášených neočekávám, že by celkový počet účastníků byl menší než 20 a 19 partií už mi přijde příliš.

 16. Pedro napsal:

  1) Hlásím se do turnaje. Jako držitel poháru to beru skoro jako povinnost.
  2) Taky si napíšu pár keců o systému. Mně na oddíláku nejvíc vadí jeho rozdrobenost, rozdrbanost, rozkouskovanost. Hraju v normální hrací den partii v turnaji, který hraje 20 lidí a jsme tam sami ???!!! Místo abych se, když nejsem na tahu, podíval na pozice okolo, tak můžu tak maximálně čučet z okna. Já si oddílový život představuju tak, že se tam bude hrát partií tak 8 a v hospodě po šachách plný velký stůl , kde si vezmem šachy a řeknem co kdo zahrál dobře, co kdo mohl zahrát ještě lépe, která figurka v které variantě kam patří atd., případně dáme blic. Minulou sezónu to trochu zlepšoval Popřík, který tam často zašel i když nehrál, takže bylo s kým prohodit pár slov a zachlastat v Domečku, ale co se týče partií – dost pusto a smutno. Spousta partií se odehrála nebo neodehrála bůhvíkde a bůhvíkdy, často se slavnostní 1/2-1/2 v tabulce. K čemu to je dobrý? Já bych nejradši dohrávky úplně zrušil. Potíž je samozřejmě, že ne vždycky všichni můžou. To by vyřešil systém Acapulco (švýcarský systém s možností pauzovat) na hodně moc kol. Kdyby někdo chodil pravidelně, tak by si třeba odehrál celou tabulku, turnaj by mohl být otevřený i ve svém průběhu, při nepovinných kolech by se tam možná mohli mihnout i ligové celebrity. Potíž je, jak stanovit kritérium pořadí při nestejném počtu partií, např. při 19 kolech mě třeba 11/13 připadá lepší než 14/19 ale i 7/7. Další potíž je, že by tam musel být pokaždé někdo odpovědný, který by sesbíral účast v kole (řekněme na místě do 17:50 nebo na netu do 17:00), udělal Jáchyme, hoď ho do stroje a vyčaroval pořad kola. Ale stejně je to ve finále Mirkův turnaj a je třeba respektovat jeho rozhodnutí.
  3) Hlásím, že Lokáda už funguje v pohodě, je tam jiná parta, vaří tam a o pivo pečují.

 17. sid kovar napsal:

  Ano, jsem tu sice nový, resp. přeprodaný, ale chtěl bych se k tomu vyjádřit… je jasné o co tady jde a to jsem již popisoval nahoře….oddílový přebor = oddílový život!
  Naopak je jasné, že ne všichni můžou v jeden den přijít a hrát, ale měl by to být standard, že se prostě budou např. hrát čtvrtky a většina si to dopředu již bude předem zařizovat.Pokud nemůže, udělat pravidlo 3 odložení s tím, že pokud nemá odehrané předchozí kolo, nemůže pokračovat v dalším!?
  To že by tam byl jen Pedro a spoluhráč je protivné…nehledě potom na prázdnou a prý fungujíící Lokádu /dík Pedro za info!)/ No a jak koukám na tabulku, je nás 19, takže to stejně bude zapeklité, takže uvidíme na schůzi?
  Co se týká těch odpovědných, navrhuji právě Pedra nebo Tomáše, já bych dělal náhradníka? Pěkné jarní dny Zdeněk as Sid

 18. Mircea napsal:

  Upřesnil jsem hrací dny a omluvy a dohrávky v reakci na komentáře. Cílem je, aby se scházelo v hrací místnosti více hráčů a aby nedocházelo ke kumulaci dohrávek.

 19. Mircea napsal:

  Základní hrací čtvrtky byly z organizačních důvodů upraveny.

 20. Mircea napsal:

  Finálně přihlášeno 20 účastníků:
  1. skupina: http://chess-results.com/tnr98557.aspx
  2. skupina: http://chess-results.com/tnr98558.aspx
  3. skupina: http://chess-results.com/tnr98559.aspx
  4. skupina: http://chess-results.com/tnr98560.aspx
  Postupy 8 do finále A (1. a 2. ze skupin), 6 do finále B (3. ze skupin a dva nejlepší 4.), 6 do finále C (dva horší 4. a 5. ze skupin) – každé finále může a nemusí být doplněno na počet 10 na základě divokých karet – rozhodnutí o divokých kartách padne do konce července.

 21. Mircea napsal:

  Zde budu uvádět v jednom komentáři odložené partie, o kterých budu informován, abyste se případně mohli domlouvat na stejné termíny a sešlo se Vás v hrací místnosti více najednou:
  21.5. Kouba – Chaloupka

Komentář

© 2021 UNI Chess.