Ženská šachová jedenáctka

3

Před začátkem 6. ročníku Rapidu Věry Menčíkové to chvíli vypadalo na rekordní účast. Nakonec zasáhly nemoci, pracovní a studijní povinnosti a účastnic se sešlo přesně jedenáct. Z pražských oddílů měl trojnásobné zastoupení Unichess, dvojnásobné Šachový klub Praha 4 a po jedné zástupkyni Sokol Nebušice a TJ Praha-Pankrác. Prahu reprezentovaly i dvě neregistrované hráčky. Z mimopražských dorazila Jitka Sokolovská zastupující TJ Spartak Pelhřimov a Mária Lejnarová z Sk Tjls Vd Poprad, která byla jedinou zahraniční účastnicí. Tento počet ještě umožnil hrát systém každá s každou, když volné kolo bylo možné využít k občerstvení u baru.

Vlastní boje za šachovnicemi tradičně nezklamaly diváky a končily vesměs rezultativně, když remízou skončila jen každá jedenáctá partie. Už ve druhém kole se potkaly dvě nejvýše nasazené hráčky a výhodu bílých figur využila Anna Bálková poté, co se Jana Zavadilová dopustila několika nepřesností. Přes stoprocentní výkon ve zbytku turnaje už tuto ztrátu Jana nedohnala a Anna se dvěma remízami obhájila loňské a předloňské vítězství v turnaji. Opět tak může další rok opečovávat putovní pohár. Z Nebušic přijela z Německa pocházející Marion Plate a spolehlivým výkonem postupně k překvapení diváků, soupeřek i sebe porážela jednotlivé soupeřky dokud nenarazila na dvě nejvýše nasazené. I s nimi byla blízko výhře, ale osudným se jí stala oběť střelce na h7. Nejprve proti Janě zahrála místo oběti Dh5 a to nestačilo, přičemž oběť vedla k jistému matu dle rychloanalýzy Mirka Rady. Následně proti Anně už stejnou oběť provedla, ale pozice byla malinko jiná a tentokrát tam mat nebyl. I tak bylo její třetí místo největším překvapením v turnaji.

Čtvrté místo obsadila tradiční účastnice turnaje Alena Černoušková, která se tentokrát vyvarovala překvapivých výsledků a hned za ní skončila Mária Lejnarová, která asi nejvíce potrápila vítězku. Sama sebe překvapila šestým místem Jitka Sokolovská, když se v turnaji objevila po pěti letech a poprvé od té doby, kdy se odstěhovala Prahy. Sedmé místo vybojovala Venuše Souralová. Milenu Špačkovou pronásledovala smůla, když přišla o několik pěkně rozehraných partií a tak byla osmým místem zklamaná. Naopak Jana Baladová byla s devátým místem ve svém prvním turnaji spokojená. Desátá Markéta Mašková a jedenáctá Jiřina Vávrová vyhrály každá právě jednu partii a o to víc po ní ukázaly, jak se umí z výhry radovat.

Všechny účastnice turnaje byly odměněny bohatými věcnými cenami, které zajistil Čestmír Huňát z klubu Unijazz, kde se v Jindřišské ulici u Václavského náměstí turnaj konal. Pro všechny také Martin Petr z komise marketingu a komunikace Šachového svazu České republiky přinesl pamětní listy k 110. výročí narození Věry Menčíkové a pořídil několik fotografií a záběrů. První tři stejně jako loni obdržely dárkové poukazy hotelu Kréta z Kutné Hory.