Výletná podlehla vedoucí Pankráci B

1

Přáli jste si Pankrác? Mohu nechat béčko? Tak to máme 3:5…

Únavným osudem lidnatých pražských klubů je, že se jejich týmy utkávají v různých levelech soutěžní mašinerie. Letos už jsme s Pankrácí vyhráli ve 3. třídě souboj géček 4,5:3,5, ve 2. třídě hrálo éčko s efkem 3:5, v 1. třídě déčko těsně zvítězilo nad éčkem, dnes hrálo céčko v druhé lize s béčkem a 1. ligu uzavřeme soubojem béčka s áčkem.

Pro lepší zmatení pojmů nese céčko letos název Výletná, kde ale asi od třetiny soutěže nemůže z technických důvodů hrát. Našlo si azyl v Kobylisích, dnes ale přijalo laskavou nabídku Pankráce. Tam se tedy hrálo, ačkoli jsme byli domácí a měli na lichých deskách bílé…

Náš tým byl v divoké skupině jedním z mála, které nemohlo ani postoupit, ani sestoupit. Přesto jsme nastoupili na své poměry celkem slušně, jenom Pedro dal přednost klubovému rapidu v Kaštanu.

Na první desce přišla první remíza z výměnné španělky mezi Jurčíkem a Radkem Doležalem. Pozice byla složitá, ale nakonec asi rovná.

Prohru dodal černými Popper s Petrem na 6.  – phillidorovskou strkanici rozhodla svižná taktika.

Vyrovnání přinesla pěkná Škárova výhra nad Pavlem Postupou na 3. stole. Soupeř obětoval pár pěšců, vytvářel taktické hrozby, ale nakonec vyčaroval matový útok Vlado.

Na 5. stole hrál Lamser bílými s Pleškem oboustranný stonewall. Zvolil však nějak špatný plán plus černý hrál opravdu dobře…takže Pankrác šla do vedení.

Na 4. stole jsem hrál černými s Vokounem Rétiho. Bílý volil celkem tvořivý plán, domohl se lepší pozice, ale pak se mu trochu vymkla. V nadcházející časovce jsem vymyslel jen taktickou výměnu mnoha figur a přijal remízu. Všichni si mysleli, že remíza přišla v lepší pozici, jenom motor to má za čisté 0,00.

Na 7. stole hrála Anna Marie bílými s Martinem Postupou výměnný dámský gambit, konkrétně variantu s oboustrannou 0-0-0. Obligátní útok těžkých figur přinesl jen složitou pozici dáma proti věži, figuře a 1-2 pěšcům. Stačila krátká ztráta nitě a bílá podlehla přívalu drobné taktiky.

Po tomto direktu už nebylo kde kontrovat.

Matěj Klíma ve svém druholigovém debutu s Vičarem (2135) na 8. rozhodně nezklamal. Hrál urychleného draka, po principálním pokračování zvolil variantu a5-a4, kterou jsem nikdy nepochopil a nelíbí se mi. V nepřehledné pozici bílý ale výhodu z knížek vypustil a většinu partie se hrála vyrovnaná korektní hra až do konečné remízy.

Nejdelší byl souboj na 2. stole, kde hrál Kuba černými se Souralem katalánsko-stonewallskou pozici značného stupně zablokování. V první fázi počítač fandí bílému (prostor, díra na e5), pak černému (ovládnutý sloupec a). Přes velkou snahu obou aktérů si nemyslím, že to šlo zesílit, a remíza byla zcela korektní.

Zasloužená prohra 3:5 s vedoucí Pankrácí B zapadla do stylu této sezóny. Náš překvapivě dobrý výsledek stál na 3 pilířích – Kuba +3 hodně nahoře, Pokorný +5 a Lamser dokonce +6. Když Jindra remizoval, Pedro nebyl a Honza poprvé prohrál, najednou nebylo z čeho brát.

 

 

Jeden komentář

  1. Mircea napsal:

    Takže s Pankrácí tedy zatím 2:2.Teď tedy Béčku nejde jenom o postup do extraligy, ale i o rozhodující souboj s Pankrácí v celosezónním maratónu na 40 šachovnicích (aktuálně 15:17).
    A kdo má chuť může dohledat, kolik hráčů nastoupilo v tomto maratónu více než jedenkrát.

Komentář

© 2021 UNI Chess.