Na letošní rakovnické turnaje jsme se vypravili v menším počtu než obvykle, přesto ve slušném hloučku ERAřů, spřátelených FIMAřů a 1 manželky.
Už poněkolikáté je součástí nabídky i uzavřený velmistrovský turnaj, jehož se účastní i přední desky ERA Poštovní spořitelna A IM Lukáš Černoušek a IM Pavel Čech – běží to na onlinu a startovní listina je slušná : ještě GM Cyborowski, Cvek a Sergeev, IM Neuman a Pacher, silný FM Vojta a odvážlivci Palek a Wasserbauer (náhradník na poslední chvíli).
FIDE open A je mým nejčastějším turnajem, přestože nepatří k těm nejsilnějším, spíše k rekreačním. Dokonce není nejsilnější koncepčně, žádné podmínky pro celebrity, minimální startovné platí hráči s ELO 2100-2200, pak oběma směry vzrůstá, nad 2350 dramaticky. Hráči pod 1850 jsou až na nepočetné vyjímky (3 divoké karty, vítěz loňského B) vykázáni do národního béčka, kde si výborně zahrají mezi sebou. Horní ceny pěkné (5000,3000,2000,1500,1000), cen je 20 (20. je 300) a nekrátí se, což je při letošním počtu 36 účastníků celkem příjemné. Letos máme v osudí z ERA Péťu Pokorného (1.nasazený hráč), FM Kozáka a Bartoše, z FIMA Honzu Hrušku, Miloše Gáje a Pavla Jandu.
Národní open B (10 cen od 1500 do 200) hraje ještě Honza Mašek (Shaun) z FIMA a slíbená manželka Alena Černoušková (paní mezinárodní mistrová).
Celý podnik udržuje při chodu v nepřerušené více než dvacetileté tradici maličká skupinka neúnavných pořadatelů, pár proměnlivých firemních sponzorů a dlouhodobá podpora kraje a zejména města, které se účastníkům velmi zavděčilo pěkným KLIMATIZOVANÝM Kulturním centrem. Jak je vidět, při dobré vůli leccos jde (a naopak). Turnaje jsou miloučké, hojně zdobené sportovními dopoledními akcemi.
Ačkoli to nikoho nebude zajímat, hodlám zde zdůraznit, že jsem letošní ročník pojal velmi profesionálně. Bydlím na jednolůžkovém pokoji se svým čtyřčlenným realizačním týmem složeným ze samých medvídků Pú. Jedná se o medvídka pro bojovnost, medvídka pro životosprávu, medvídka pro noční stráž a medvídka pro přemýšlení. Strážní medvídek zarputilého výrazu dohlíží na to, aby se do pokoje nevplížil nějaký pofidérní FM a za zlověstného svitu baterky mi nevykoukal varianty. Přemýšlecí medvídek je vybaven mobilním pařezem, což mu umožňuje střídavě přemýšlet na něm a střídavě dumat nad jeho smyslem.
V prvním kole ve velmistrovském Černouškovi bílý IM Pacher (2408) v anglické sebral pěšce – velmi však zanedbal vývin a musel uklidit krále na dámské křídlo, Lukáš si z partie posléze odnesl celý bod. Čech čelil černými GM Sergeevovi (2522) ve variantě, kterou prý hrál i s Korčným, ale byl vysezen a obehrán. V openu Pokorný černými v bratrovražedném boji s Jandou v Rétim obětoval pěšce, zprvu byla kompenzace nezřetelná, posléze drtivá. Kozák si černými s J. Kovářem (2002) nějak nevěděl rady s podivným antimeránem (Se2 a pak Jfd2), dal rovněž pěšce, nakonec byl rád, že ho sebral a partii dal za remis. Já jsem bílými sice získal v dámské indické pěšce se Zbořilem (1989) pěšce jen částečně kompenzovaného pěšcovým defektem – realizace se jako obvykle nedařila, netradičně jsem odmítl remis a dospěl k ní bojovně přes horší koncovku a následně už poctivé opakování tahů, kterému se nesměl nikdo vyhnout. Hruška černými se Slancem musel řešit staletý gambit v italské, přes úskalí zahajení se dostal, ale pak nějak prohrál. Gáj hrál s Eliášem (2121) bílými tuším nějakého Rétiho a v nestřeženém okamžiku prohrál.
Ve druhém kole (dopolední dvoukolo) ve velmistrovském Černoušek rozehrál s Palkem (2211) svůj obvyklý bílý katalánský koncert a slavil úspěch. Čech hrál s GM Cyborowskim (2537) odbočkovou domečkovou benoni s vývinem Jh3-f4. V průběhu partie se vyměnili všichni pěšci dámského křídla a věc vypadala remízově nadějně, nicméně Pavel byl silným soupeřem nějak obehrán. Cyborowského technika je jistě vysoká, před pár lety byl myslím jedním z protagonistů dnes již asi opuštěného pokusu nalezení výhody za bílého v grunfeldovských skorokoncovkách varianty 7.Se3.
V openu Pokorný bušil bílými do Ondrejátovy (2048) české benoni celou partii jak hluchý do vrat, ale cattenacio nepovolilo. Kozák si bílými se Slancem (1913) v holandské vybudoval pěknou poziční výhodu jen aby v závěru zjistil, že mat je víc (matem partie končí). Já jsem černými v londýnském systému získal se Šíblem (1975) získal celkem lacino značnou výhodu, kterou jsem protentokrát nezkazil. Gáj černými se zkušeným Hlaváčem (2064) získal cennou výhru v jeho celoživotní sicilské s Dxd4 – partie vypadala velice komplexně a gramotně. Hruška s Bauerem (1876) bílými hrál nejprve typickou domečkovou králku s Jbd7, pak asi korektní protiúder d5 vyčistil celé centrum, nicméně Honza partii nakonec vyhrál. Janda černými s Čápem (1934) hrál černými bez kvality, ale sázel na taktiku, pak v časovce bohužel nedal 3 tahový mat a prohrál.
Ve 3. kole (odpolední dvoukolo) hrál ve velmistrovském černými Černoušek s FM Vojtou (2368) sicilskou s Jc3,f4 a Sc4 zjevně ambiciózně, pak se nám to přestalo líbit a až remíza nás uklidnila, ale nevím, jak to viděl Lukáš. Čech zjevně v defenzivní náladě zvolil na IM Neumana (2454) černými variantu na pomezí slovanské a grunfelda ( na slovanskou s e3 domeček), konkrétně mutaci s dxc4 a Sg4. Hlavní předností tohoto pokračování je obávám se pouze to, že černý má jednu zbraň na vývin Se2 i Sd3. Pavel po velmi dlouhém boji utrpěl třetí porážku a velmistrovskou normu si letos z Rakovníka neodveze.
V openu potkala řadu našich hráčů ta nehoda, že je hustý déšť uvěznil na 4 hodiny v hospodě, až na jednu vyjímku to dobře dopadlo. Zejména Pokorný hrál velmi pokerově černými s J. Kovářem (2002) svého dosti neučesaného Notebooma, soupeř se několikrát neodhodlal k asi knockoutové oběti figury za 3 pěšce, po stabilizaci pozice Petr nabídl v nejasné pozici ( pěšec víc, žádné přímé ohrožení, ale není vidět rozmotání, bílý ovládá jediný volný sloupec) remis, kterou soupeř s 10 min. na hodinách asi rozumně přijal. Kozák černými s Trnkou (2012) hrál dámskou indickou pojatou bílým velmi neuspořádaně, hrdinně odmítl remis a dlouhým snažením se dopracoval výhry. Já jsem si zahrál bílými s Rozšafným (1943) merano s ústupem na e2, po transformacích vzniklo něco jako pro černého špatná francouzská a kupodivu jsem dnes realizoval asi přesně. Dva body z dvoukola! (Medvídek pro bojovnost: tradadá, tradadá!) Hruška černými s Klakurkou (1939) zvolil poloslovanskou se Sd6 a mírně horší pozici, ke které vede, ubránil. Gáj si s Procházkou (2008) naběhl bílými v Čigorinově DG do neznámého typu pozice, soupeř nakonec v lepší pozici nezahrál nejpřesněji a propustil jej s remízou. Janda hrál s Krásným (1897) bílými nějakého Rétiho, ale podstatnější byla nechuť ke hře zpestřovaná mikrospánky, nepomohla ani nabídka remízy, pozice se horšila a horšila, až se dočista rozpadla.
Ve čtvrtém kole velmistrovského turnaje hrál Černoušek bílými s GM Cyborowskim (2537), byla domečková benoni, drobné zápletky a asi cenná remíza v 26. tahu. Čech bílými s Wasserbauerem čelil bílými tentokrát remízovému presingu. Soupeř dal znovu módní Laskerovu variantu DG, ale téměř vzápětí transformoval pozici do jakéhosi Stonewallu, což na Pavla neplatilo a metodicky vyhrál.
Ve 4. kole openu reagoval Pokorný bílými ve variantě 4.Dc2 na Klakurkovu (1939) postarší odbočkovou variantu přirozeně a dosáhl pozice se sice symetrickou strukturou, ale s aktivitou figur. Soupeřův pokus o násilné taktické řešení skončil rychle vlastním okamžitým zhroucením. Kozák bílými s Cozlem (1982) hrál slovanskou s rychlým Db3 Db6, dosáhl rychle výrazné výhody, pak ji část ztratil spolu s čaesm a ve zmatku nabídl remis, v pozici, která byla stále lepší. Já jsem s Eliášem (2121) černými sice odhodlaně rozehrál hypermoderního Pirce, ale pak mě elán vítězit ze 6. řady v konkrétní pozici rychle přešel a má nabídka remízy byla přijata. Ryk hospůdky přes ulici byl evidentně silnější než vzdálené slaboučké troubení bojovnostního medvídka. Hruška s Gájem sehráli další naše derby, v králce s e4 a g3 nevyužil černý možnosti skočit takticky gambitově koněm z c6 na d4, následoval dlouhý boj, zakončený ještě delším úsekem, kdy Honza neuměl vyhrát vyhranou koncovku a Miloš správně reklamovat trojí opakování pozice – v noci se bílý dočkal celého bodu. Jandu neopouští krize o nic víc než finanční trhy, se Šíblem (1975) chtěl zopakovat černými můj úspěšný postup proti londýnskému systému, ale když jeden tah vynechal a přidal sebrání otrávených pěšců na b2 a c3, ztratil dámu a vzdal ve 12 tazích. Na rozdíl od burz nemá už kam z posledního místa klesat a čeká ho leda růstová rallye.
V 5. kole ve velmistrovském stál Černoušek před výzvou vyřídit černými domácího Wasserbauera (2145). Na Alapinovu sicilku reagoval d5, Dxd5 a g6 a podařilo se mu dosáhnout opticky pěkné pozice s dvojicí střelců a asymetrickými pěšci. Pozice se líp hodnotila než hrála, realizace ji jen zhoršovala a nakonec Lukáš ještě rád přijal trpkou remízu. Čech s IM Pacherem (2408) hrál černými slovanku 4.e3 Sf5, už ve statické fázi stál pohodově, pak se pozice dynamizovala, Pavel měl pěšce víc, ale nakonec dostal věčný šach.
V openu A jsme pronikli na oba onliny. Pokorný na prvním stole hrál černými s Klementem (2234) v ruské se Se7 podvariantu, která nemá momentálně nejlepší pověst (ale čert ví, černí mají řadu bezpečných alternativ, takže to vypadlo z topu ze strany bílých). Má tam ale vyblicanou s motorem oběť figury, kterou počítač přijme a prohraje. Soupeř hrál raději celkem bezútěšnou pozici s pěšcem víc a byl pěkně obehrán. Lepší motory nebo analýzy třeba věc rozcupují, ale byla to moc pěkná černá ruská výhra ve stylu 80. let, kdy počítače leda přežvykovaly děrné štítky. Na druhém stole jsem hrál bílými s mladým domácím Slancem (1913) leningradskou holandskou s Je7. Evidentně jde o soupeřův patent, nenašel jsem na to vůbec žádnou partii nežli jeho vlastní s Kozákem z 2. kola. Stál jsem sice pozičně lépe, ale bez doteku něčeho konkrétního. V divoké blicce ve 30. tazích černý obětoval 2 pěšce za marný pokus mě zmatit a já jsem jednoho vrátil za nic. Vleklá závěrečná fáze přinesla jen můj marný pokus vyhrát různostřelcovou dámskou koncovku s pěšcem víc. Kozák hrál černými s Klakurkou (1939) Bogoljubova, snad poprvé jsem ho viděl dosáhnout kýžené pozice, kde je pozůstalý bělopolný střelec terno, hrál vynalézavě a bojovně…a stejně remizoval. Hruška hrál s Ondrejátem (2048) černými v ortodoxním DG opticky vyrovnanou pozici, nadějně vypadal soupeřův zhoršující se čas, ale nakonec Honzu stihl dokonce přehrát. Gáj si dal bílými s Rozšafným (1943) neteoretický gambit pěšce c4 proti slovanské (nějaká kompenzace tam ostatně vždycky je), prý stál slibně, ale nakonec remis. Janda v nervózní partii s Urbanem (1822) na posledním stole zlomil krizi a zvítězil v bílými v anglické.
V 6. kole bylo ve velmistrovském na pořadu naše derby. Černoušek černými s Čechem tvrdě usiloval o výhru nutnou k udržení alespoň trochu reálné normové naděje, nejprve v Grunfeldovi, pak v koncovce, z níž vypracoval velmi ostrou věžovku, kterou však nakonec prohrál! No, alespoň třeba zase Pavla začne turnaj bavit.
V openu jsme zase měli oba onliny a zase exceloval Pokorný na prvním stole! Se známým kavárníkem Novákem (2059), který pro podivnou variantu nejde daleko, hrál bílými celkem umírněné 1.Jf3 b5 2.e3 a6, ale v dalším průběhu ho razantně smetl a už samostatně vede. Já jsem hrál černými s Vláčilem (2015) v důsledku Maroczyho sicilskou, kterou vynutil vzetím dámou na d4 a zaplatil za ní ústupem dámy na d1. Tím ve skutečnosti vznikla základní Maroczyovská pozice, ve které by ovšem bílý zahrál Jd4-f3. Partii ještě časem vyhrotilo Sxc3 s vytvořením dvojpěšce – vzniklý klenot byl bohužel poněkud nad síly aktérů a skončil po nepřesném průběhu remízou, se spoustou zajímavých motivů za kulisami. Kozáka potkal smutný los – dětský vicemistr Vykouk s Elem 1792. Bílými mu dal Rétiho, to prý na děti platí, dokonce dosáhl pozice a varinty, kterou chtěl. Pak se mu všechno celkem právem zhnusilo a další nelukrativní remíza byla na světě… Hruška hrál bílými s Cozlem (1982) merano – teorii moc nedali, ale vytvořili zajímavou partii završenou poutavou různostřelcovou věžovkou, která skončila přes Honzovo dlouhé úsilí remízou. Gáj černými se Stránským (1843) pěkně zvítězil v sicilském Grand Prix. Janda dal černými s Bauerem (1867) rychlou remis a hrabe se ode dna.
V 7. kole čekala ve velmistrovském Černouška turnajová i fyzická kocovina u partie s GM Cvekem (2506), přestál to statečně a ve složitém katalánu bílými po boji remizoval. Čech hrál černými s Palkem (2211) vágní francii (3.Jc3 Sb4 5. Sd3), byla z toho plnohodnotná partie a bojovná remíza.
V openu na prvním stole Pokorný potvrdil své jasné vedení poziční výhrou bílými s Vláčilem (2015) v londýnském systému, partie končila vyhranou pěšcovkou, když černý propásl možnost hrát raději s figurou proti pěšcům. Petr vede turnaj samostatně o bod před 3 člennou skupinkou. Já jsem hrál bílými s Maškem (1966) pseudovolhu (bez c4), brzy po zahájení vznikla pozice s pěšcem víc a částečnou soupeřovou kompenzací, ale tentokrát se povedlo technické potíže překonat. (Tradadá!) Kozák hrál černými derby s Gájem, v sicilském Scheveningenu hrál bílý pasivně a upadl do známé mírně horší pozice na dámském křídle. Ta se jak rovněž známo dá ubránit a potýkání dvou Milošů také remízou skončilo. Hruška vyfasoval dětskou hvězdu Vykouka (1792) a trpělivou hrou černými v zavřené italské s expanzí b4 a a4-a5 se nakonec dobral výhry. Nepříjemná nehoda (bez legrace) potkala Jandu s Hlaváčem, když asi po 2 tazích byl nucen vzdát pro náhlé silné žaludeční křeče (nesměšovat s kocovinami apod.), večer už se zdál být naštěstí tak napůl v pořádku.
Osmé kolo nám přineslo převážně pozitiva. Černoušek ve velmistrovském hrál s GM Sergeevem (2522) hrál černými anglického obráceného draka a ztratil většinu času, aby vyvrátil koncept soupeře, v horší pozici se špatným časem však pověstného trpělivého technika přehrál a zvítězil! Čech hrál s GM Cvekem (2506) Trompowského a v poziční partii zaknihoval pěkný půlbod.
V openu znovu double online – Pokorný udělal rychlou černou remízu v ruské s Eliášem (2121), já jsem jakoby bezpečně remizoval černými ve slovanské s Klementem (2234) , byť ne tou teoreticky pravou stezkou. Petr tak udržel bodový náskok a zítra hraje s mnou, hmm… Kozák rozehrál s Čápem (1934) bílými domečkovou králku, nic tam nenašel a polkl další trpkou remízovou pilulku. Hruška hrál bílými s Volkem (2084) Nimcoviče naturálně (4.Sd2) a po boji zvítězil. Gáj černými se Slancem (1913) čelil sicilskému gambitu (2.b4), který je právě tak zatracovaný jako nebezpečný, a v ostré partii vyhrál. Janda s Jirkovským (2073) dopracoval bílého Rétiho k horší pozici, ale pak trochu křečovitého soupeře obral o celý bod. FIMAřská sekce byla 100%!
Velmistrovský turnaj pro nás skončil umírněně. Černoušek po skvělém začátku zakončil ještě prohrou s IM Neumanem (2454) a skončil s lehoučkým plusem. Čech po tragickém začátku dovedl turnaj do lehoučkého mínusu – zakončil bojovnou remízou černými s FM Vojtou (2360), oba hráči měli spojené volné pěšce zadržované králem a byla to poslední partie turnaje.
V openu jsme v posledním kole získali maximum možného. Derby na prvním stole skončilo mojí rychlou remízou s Pokorným, který tím bezpečně vyhrál turnaj. Jak se ukázalo, mě to přineslo třetí místo. Hruška porazil bílými v anglické Vláčila (2015) a obsadil báječné 4. místo. Gáj zvítězil černými s Volkem (2084) ve spletitém Najdorfovi a získal 10. místo. Kozák černými s Procházkou (2008) čelil sice otravnému výměnnému Caro-Kannu, ale soupeř časem příjemně překvapil ignorováním baterie Sd6+Dc7 a ztrátou pěšce h2. Miloš se pak protrpěl k výhře, 15. místu a redukci ratingové ztráty na asi 37 bodů. Janda zakončil nevyvedený turnaj cennou výhrou nad Švarcem (2125).
Abych úplně nezapomínal na B open, Mašek tam skončil s 6 body 15. a Černoušková s 4,5 17.
Lukáši, do toho! Ty tu velmistrovskou normu dáš!
Online přenosy z B turnaje jsou docela srandovní, třeba dnešní věžová koncovka na 2. šachovnici. Škoda, že málokterý přenos vydrží až do konce.
Gratulace Petrovi a Honzům.L.K.