Tropy v Brně…

2

… jsou předpovězeny meterology a také to tu tak funguje. Na nudu tamtéž na veletržním Fair Trade Festivalu 2011 asi nedojde, vršek startovního pole obsahuje 4 GM (Cvek, Velička, Vološin, Maník), 5 IM (Bernášek, Pacher, Lanč, Kireev, Plischki), 1 WGM (Kulovaná) a 1 WIM (T. Olšarová).

Brněnské turnajové hnutí dostalo před 3 lety těžkou ránu v podobě ztráty společného zázemí v luxusním Boby Centru – jednotlivé osiřelé akce nějak přežily, a zdá se tento festival přežil nejčileji. Záštita primátora a rektora, řada sponzorů, turnaj je zároveň univerziádou a krajským přeborem. Hraje se v tělocvičně VÚT, kde je dobrá teplota i vzduch a spousta místa, levné a důstojné ubytování na koleji Družba.

Turnaj bohužel zahájily organizační zmatky – úvodní dvoukolo (od 10:00 a od 16:00) začalo malé neslavnostní zahájení, s prosbou dostavit se na 15:25, kdy už budou mít čas primátor a rektor. První kolo se dohrávalo do 15:55, poslední partii rušil hovor většiny účastníků, čekajících na celebrity. Primátor, rektor a televize nakonec nedorazili (frmol kolem výročí 21. 8.), turnaj důstojně a krátce zahájili další zástupci městké části, univerzity, šachového svazu a Lokomotivy Brno. Poučení ze zmatků je snadné a škody se dají jistě napravit dodatkovou mediální ofenzivou. Byla by škoda nechat zapadnout všeobecně velmi prospěšné aktivity pořadatelů, zejména obnovení šachových univerziád a tlak na podporu vysílání studentských družstev na mezinárodní podniky.

Naše výprava čítá 3 ERAře (Pokorný, Kozák, Bartoš), 2 FIMAře (manželé Mirek a Lucka – ta hraje hrdinně v 7.měsíci)a last but not least první desku ERA IM Bernáška – pod fotkami najdete postupný vývoj našich dobrodružství.

 

V prvním kole hrál Bernášek černými se Sládkem (2000) Paulsena, dlouho úřadoval na zadních řadách a pak zvítězil. Pokorný bílými s Vojáčkem (1943) ve výměnné královské indické několikrát marně nabízel oběti za iniciativu, až ji získal zadarmo a vyhrál. Kozák hrál černými s Murinovou (1876), hejčkal si tam Caro, v horší pozici odmítl remis a nakonec si bod vypiplal. Já jsem schytal derby s Kozlem, který po zahájení upadl do mírně horší pozice, pěkně se držel a pozice mu zkolabovala až v časové tísni. Lucka nestačila na Jínovou (2123), tak alespoň pěkně probraly aspekty těhotenství.

V odpoledním 2. kole Bernášek hrál bílými s Meszárošem (2170) králku s Jge2. Po čase jsem jeho koncovku 2VxV+2S hodnotil udiveně jako prohranou, a taky ji prohrál! Pokorný zahrál černými s O.Šípkem (2027) Tartakoverovo zahájení (Phillidor v útoku), přespříliš agresivně, ztratil materiál a zachránil partii drzou nabídkou remízy. Kozák měl bílé se seniorem Zikánem (1808), z dámské indické nevytěžil mnoho, po soupeřově taktice stál hůř, ale nakonec zvítězil po mnoha soupeřových chybách na postouplého pěšce. Já jsem dostal černými Sojku (1649), stál jsem trochu líp z neučaseného Pirce, soupeř hrál dlouho normálně, ale pak ztratil figuru. Kozel hrál se Sládkem (2000) bílými sicilskou dost naivně (netahal pěšci) a nedopadlo to dobře. Lucie hrála s Musilem (1997) o poznání lépe než dopoledne, ale nakonec podlehla iniciativě bílého povstalé už za zahájení.

Ve 3. kole Berny nebyl na onlinu přestože jsme měli 3 onliny – hrál černými s M.Šípkem (1995) Leningrad a vyhrál. Pokorný měl bílými extrémě pevného FM Spodného (2074) a v NI s Dc2 nic nepořídil. Soupeř prý soutěží na dálku s Djokovičem, kdo bude mít míň proher. Já jsem bílým s GM Maníkem (2397) v Ragozinově DG dostal v mírně lepší pozici nabídku remízy a rád ji přijal. Kozák se velmi dlouho bránil s Burešem (2380) ve španělské strašnému útoku, ale nakonec remízově přežil. Mirek s Luckou měli rodinné derby, Lucka jako už jednou nechtěla remízu a prohrála na křížovou vazbu.

Ve 4. kole jsme byli na onlinu hned 4-krát, ale jak bylo možno vidět, nijak jsme neoslnili. Jediným spokojeným může být Bernášek bílými, na kterého si sice Zavadil (2109) připravil konkrétní Nimcovičku proti jeho Jge2, ale nakonec se k bodu protrpěl. Pokorný hrál černými se Štastným (2012) sicilskou se Sb5 přecházející posléze ve španělskou, a po boji se dopracoval k remíze. Kozák hrál bílými s IM Kireevem (2360), známým sadou svebytných zahájení, směřujícím k jezdcovým nebo ještě lépe věžojezdcovým koncovkách, které hraje zjevně rád a velmi dobře. Na pokus o domečkovou králku reagoval moderní obranou s e5, f6, Jh6-f7. Miloš postupně vyměnil na e5, dámy, pak další figurky a dospěl do věžojezdcové koncovky, kterou prohrál. Já jsem černými na IM Lanče (2367) hrál na 4J se Sb5 módní 4…Sd6!?, pozice španělského typu však seděla lépe soupeři, který mne přehrál pozičně a posléze neúnavnou vynalézavou taktikou. Kozel dostal FM Markoviče (2158) a opět se na vlastní kůži přesvědčil, že vyhnání soupeřova krále na f7 je malá náplast na dvojici střelců silné centrum. Lucka černými s Richterovou (1691) stála troch hůř ze skandinávské a po dlouhém boji prohrála.

 Tropy trvají, což jistě potrápilo kohokoliv kdekoliv. V Brně už je nepříjemně i v hrací místnosti. Pořád hrajem blbě.  Bernášek černými s Burešem (2380)  tedy blbě nehrál, vznikl málotahový dlouhotrvající ostrý Najdorf, zakončený remízovou nabídkou. Pokorný šmudlal s Musilem (1997) Londýnský systém a po poziční fázi dospěl náhle k poměru materiálu D+2p x 2S+J, pak dal ještě kvalitu a jistě byl rád, když partie skončila opakováním tahů. My dva FM jsme prohospodařili grunt. Kozák hrál černými s M.Kratochvílem (2096) Caro, soupeř hrál d3, posléze rychlé d4, ale nějak popletl varianty a velice rychle stál na mnoho způsobů skoro na prohru. Miloš to nedotáhl, respektive se postupně doklepal do remízy. Já jsem bílými se Šťastným (2012) hrál českou benoni s tempem víc, soupeř pokračoval navíc dost divně a zrodila se velká výhoda. Pak stačily mé 2 nepřesné tahy, soupeřova taktika a na světě byla nejasná věžojezdcovka. První nabídku jsem odmítl, ale po 6 tazích jsem remízu přijal – pozice vypadala dvojsečně a dodatečný pohled ukazuje, že byla stejně rovná. Kozel přijmul v 11. tahu černými remis od malého talenta Patrika (1649) a odešel za Luckou, která čekala v klimatizované restauraci maje bod zdarma pro lichého. Tihle dva asi strávili tropický podvečer nejlépe.

V 6. kole vypadal Bernášek bílými smutně u Bogoljubova s FM Kuchynkou (2339), ale vyhrál. Pokorný nabízel Jínové (2123) černými remízu v sicilské c3. ale nechtěla a partie skončila remízou v koncovce. Kozák bílými v anglické čelil obětem Blahynky (2096), myslel jsem, že nějaký materiál udrží, ale dal partii za remis. Já jsem černými s pevným FM Spodným (2074) hrál odvážně moderní obranu, ale když to postavil solidně a nabídl ve vyrovnané pozici remis, neodolal jsem a odešel do klimatizované restaurace, kde bylo nejlépe. Kozel stál mizerně s Eichlerem (1610), ale pak šťastně remizoval, Lucie prohrála se Sojkou (1649).

Tropická kalvárie pokračovala a eskalovala pětatřicítkami. V sedmém kole čelil Bernášek na prvním stole a našem jediném onlinu černými GM Cvekovi (2506) a po dlouhém boji remizoval v domečkovém anglickém Grunfeldovi. Pokorný hrál bílými s Kredlem (2108) přijatý DG, ale nic nepořídil a po čase remizoval. Kozák černými s Bednárem (2134) zkoušel dlouhou přípravou zlomit soupeřovu variantu ve 2 jezdcích, odmítl rychlou remis, nic nepořídil a dal jen o něco pomalejší půlku. Já jsem obdržel hororový los Richterovou (1691), která jistě hraje o hodně lépe než má ELO, ve slovanské bílými jsem nestál dlouho ani trochu lépe, soupeřka udělala jednu strategickou chybu v jezdcovce a pak po dalším dlouhém boji prohrála. Dařilo se Mirkovi a Lucii, Mirek obehrál Zavadilovou (1755) v divoké partii, Lucka v docela gramotné partii remizovala s Turzou (1798).

Přes původní sliby meteorologů se neochladilo v noci, ale až v průběhu 8. kola, i tak to byla úleva. Bernášek bílými v slovanské e3 Sf5 užudlal Kireeva (2360) ve známé pozici, kde se bílý snaží dokázat, že mu dvojice střelců nakonec k něčemu bude. Pokorný černými s Lub. Kuchynkou (2014) ve Stonewallu s e3 marně něco zkoušel a remizoval. Kozák bílými se Staňkem (2051) proti originálně podané Wadově variantě po boji vyhrál. Já jsem černými s IM Pacherem (2408) čelil v ruské nějaké taktické teoretické variantě kterou jsem neznal, skoro všechno všechno jsem to vymyslel, bohuželzápletky skončily výměnami právě v situaci, kdy vzniklá koncovka byla úplně špatná, a taky jsem ji prohrál. A jak zbytek? Lucka sehrála kratičkou remízovou partii se Strnadem (1744) a Mirek strašně dlouhou a napínavou prohru s Hoškem (1978).

No a poslední kolo jako obvykle přineslo definitivní rozuzlení. Vítězem turnaje se stal GM Cvek po jediné dnešní rezultativní partii na horních stolech a hlavně po celkově vyrovnaném výkonu. Bernášek hrál černými s GM Veličkou (2461) a remizoval. Jak se ukázalo, stačilo to na třetí místo a patrně se coby student stal také akademickým přeborníkem. Chronologicky další skončil Kozel výhrou s Múdrým (1736) a to v něm vyvolalo záchvat hyperaktivity a založení hnutí musíme všichni vyhrát. Vyšel jsem mu vstříc a vyhrál se štěstím partii s Kuchyńkou st. (2014) – soupeř vyhledával taktiku, ale obrátila se spíš nahodile proti němu – vyneslo mi to 15. místo. Dalším Mirkovým favoritem byl Kozák, který černými s GM Maníkem (2397) ve zběsilém Caru s f3 stál prý prohraně, pak spíš přivyhraně, pak to přizkazil a pak jsem odjel – výsledkem byla remis a 16. místo. Mirek už pak utřel – Pokorný šmudlal dlouho Londýn s Blahynkou a vyšmudlal zase remízu a 26. místo. Lucka prohrála s Glacnerem (1729) a skončila 69. – ale šachy hraje velmi enthusiasticky i v pokročilém těhotenství.

A to je všechno. Už nikdy tropy na turnaji, je to hnus!  

 

 

 

 

 

2 Komentáře

  1. Honza Hučín napsal:

    Díval jsem se docela zevrubně na Honzovu partii ze 4. kola (Lanč), neznám teorii kolem tahu 4.-Sd6, ale zdá se, že Lanč vyhmátl jeho nevýhody – černý střelec oproti španělce nehlídá černá pole kolem krále a f5 je slabé. 11.- g6 vypadá podezřele, ale po rošádě hrozí nepříjemnosti Jg3-f5xg7 a Dd2 s útokem. Ještě poslední šance je brutální 13.- c4 s ideou 14.dxc4 bxc4 15.De2 d5 a rošnout nadlouho, v tom bordelu by se mohlo semlít leccos. Po 14.b4 už je to skoro prohrané. Dnes to bude lepší 🙂

  2. Honza Hučín napsal:

    V tomhle počasí hrát šachy, hmmm… Pedro měl trochu smůlu, že zisk dámy nestačil a soupeř pozici vykryl. Ale předhodil jsem závěrečnou pozici počítači a ten tvrdí, že po h6 bílý vítězí – černý bude muset dát koně za volného pěšce a D+3p : V+S+2p už by mělo jít.

Komentář

© 2021 UNI Chess.