Pán Remízy – Dvě věže

0

Do magického města Klatovy, města Černé věže a Bílé věže, sjely se davy questujících hrdinů a výprav, na rozsáhlé klání. Město to je útulné, množstvím krčem oplývající. I my jsme vyslali tříčlennou skupinku Mistrů, by hájili naši věc.

Nepřátelé by se měli asi bát hlavně našeho Kladného Hrdiny! Výprava jest:

FM Petr Šimek 2307, Kladný Hrdina – co dodat!

FM Miloš Kozák 2232, Pán Remízy – má zvláštní schopnost dávat za remízu pozice všech stupňů výhodnosti až vyhranosti, ze soupeřů vytahuje jejich bojovnost a akumulovanou energii ukládá do tvorby desítek školních sešitů s variantami, v nichž si pak mezi koly ukazuje.

FM Jan Bartoš 2215, Věčný Kapitán – temný aspekt výpravy, pod záminkou léčby své nejnovější choroby prochází nevyzpytatelnou Transformací, na předchozím turnaji ztratil 15 kg a 26 ELO.

V množství všech účastníků vyniká obáváností Ten, jehož jméno se nevyslovuje :

IM Petr Neuman 2454, ***** – z předchozích ročníků má 99 partií bez porážky, po krčmách se šeptá o jakési Smlouvě, které se pro to musel upsati!

 Populární Open Klatovy letos ve dvou skupinách hraje 204 hráčů a my jsme tentokrát u toho! V našem jinak oblíbeném Náchodě nás znechutilo bodování 3-1-0, které se nám jeví jako ještě větší hovadina než Sofijské pravidlo a hurá do Klatov! Už první dojem je velmi dobrý, je to tu moc príma, chápu, proč sem tolik lidí jezdí pravidelně.

V 1. kole hrál Šimek jako jediný bílými se Schmalzem (2004) proti jakési divné odrůdě Maroczyho a svým typickým způsobem si pozici trpělivě vyseděl do výhry. Kozák s Lhotkou (1968) se pokoušel černými dynamizovat výměnný Caro-Kan výstavbou g6 a Jh6, po čase došlo i na f6 a e5, pak se mu pozice znelíbila a dal ji za remis. Já jsem si zahrál se Šťěrbou (1938) černými  milého hypermodeního Pirce – v 17.tahu se vyměnil první kámen… a bílé centrum se vzápětí rozpadlo a bod byl po dalších příhodách časem na světě.

Ve 2. kole hrál Šimek černými s Michalčákem (2090) 1.d4 Jf6 2. c4 e6 3. g3 c5, když soupeř nepřetáhl, přešel do anglické s rychlým d5 a e5, po ústupu Jf3 dal ještě e4 a dxc4, později hrál bez rošády s h5 a h4. Popravdě ani nevím, jak tuhle variantu teorie hodnotí, vypadalo to složitě, chvílemi bych bral spíš bílého, po výměně dam ve složité hře s málo pěšci a mnoha lehkými figurami jsem pro změnu věřil Petrově klidné technice, ale výsledkem byla remis, kterou jsem neviděl. Obě zbylé partie byly ve znamení Benoni bílými. Kozák v partii s Tvrdým (1920) rozehrál dlouhou teorii, pak přišla soupeřova oběť figury za 2 pěšce, která na první pohled vzbuzovala dojem „co za to má?“ a na druhý „co může bílý hrát?“. Další existence partie byla surově přervána Kozákovou nabídkou remízy. Můj soupeř Hacaperka (1892) zahrál brzy po zahájení známý motiv ( po a6 a4 dá černý a5 a pak Jb8-a6-b4 ), který se v dané situaci vůbec nehodil, pak dlouho ponechal střelce na f8 a hrál h5. Taková zvěrstva by neprošla ani barmské vojenské juntě, které normálně projdou všechna zvěrstva, a neprošla ani mému soupeři, třebaže následně hrál vynalézavě.

ve 3. kole Šimek navázal bílými na předchozí Den Benoni, a v jedné domečkové  porazil Chaluše (2118). Kozák černými s Daňkem (2009) upadl do urychleného výměnného DG, se svobodným vývinem Sf5, tedy de facto do stejné struktury výměnného Caro-Kanu jako v prvním kole, pouze s obrácenými barvami a tempem méně, pak soupeř na výpad Db6 reagoval Sf4-c1 a Miloš už byl jako bílý s tempem navíc – ani to rychlou remízu neodvrátilo. Já jsem černými s IM Juřkem (2324)  hrál černými protivnou 4domečkovou anglii, kde černému vždycky hrozí nevýhodné otevření hry (už jsem to jednou dost trapně prohrál s IM Klímou). Tentokrát při otevírání pochybil takticky bílý, získal jsem pěšce a dalších 50 tahů se ho marně pokoušel realizovat, čímž bylo možno se pobavit na onlinu.

Ve 4. kole hrál Šimek na onlinu černými s FM Kubečkou(2226) na Rétiho – KI v útoku francouzsko- sicilské e6,d5,c5,b6, Jc6,Sb7 a 0-0-0 korunuje výstavbu. Partie byla složitá a nakonec ji prohrál. Za přehrání stojí elegantní Kubečkův závěrečný obrat, de facto oběť 2 dam za účelem vítězných výměn. Kozák hrál bílými s Málkem (2025) klasickou královskou indickou. Soupeř dal na 7.Se3 Jc6 a oba byli spokojeni – černý dostal svůj typický útočný stroj a Miloš ví, že v tomto pořadí se útok považuje zaméně přesvědčivý než po 7.0-0. Průběh dával opticky za pravdu bílému a když černý v závěru nezareagoval správně na oběť dámy, Miloš konečně zaslouženě vyhrál. Já jsem hrál bílými s Koptou (2291) další Benoni, už v rané střední hře jsem vybojoval koncepčně přivyhranou pozici a jako obvykle nerealizoval pěšce víc. Trápení opět pro zasmání na onlinu, udržel jsem se na pódiu, byť na samém okraji.

V 5.kole se otřásly Klatovy v základech – Neuman přerušil sérii bez proher a na 104. pokus prohrál s Šimkovým přemožitelem z minulého kola Kubečkou.  I řekl kdysi démon *****vi : „Budeš chráněn před hrdiny i před Kladným Hrdinou, ale ten, kterýž v poctivém klání Kladného Hrdinu přemůže, příštího dne může tě zahubit!“  Šimek hrál bílými s Trmalem (2195) katalán, soupeř použil poněkud submisivní 6…b6 a na 7.cxd5 Jxd5, bílý pozičně zabetonoval bělopolného střelce na a8, tvrdě zaútočil na královském křídle a výhra byla na světě. Kozák černými se Švejdarem (2001) hrál proti Torreho útoku s e6 a h6 – po výměně na f6 vznikla známá složitá pozice dvojice střelců vs. prostor. Pak se vynořili různobarevní střelci při opačných rošádách. Pak Miloš odmítl remis! Prý uvažoval o nabídce remízy sám, ale po soupeřově vyjádření se zamyslel a vymyslel aktivní plán. Začal ohrožovat soupeřova krále a zvítězil v dlouhé partii, z doslechu se v závěru hrála Dx V+J při dalším materiálu. Já jsem s Maršálkem (2266) černými v domečkovém Grunfeldu s dxc4 rychle získal pohodlnou hru a stejně rychle dal partii za remis. (Jak víme, ani s pěšcem víc nevyhrávám a ten byl v nedohlednu, natož dva.)

V 6. kole se hrálo ERovní derby Bartoš-Šimek. Jak se říká, oba hráči mají stejného manažera, byl do dobrý zápas. Don Perugini vyhrál velké peníze na sázku na přesný výsledek: remíza v 7. tahu. Kozák hrál bílými katalána proti Routnerovi (2056). Soupeř zvolil jednu z nesčetných odpalcových obran (Jbd7+c5), které mají bílí rádi – dostanou zdarma příjemnou hru. Byl k vidění moment s poziční výhodou, pak moment s pěšcem víc, kvalitou na braní a dalšímí možnostmi a pak už jen vítězný výsledek.

V 7. kole hrál Šimek s R. Turnerem (2106) bílými klasickou královskou indickou. Černý zvolil zajímavou boční variantu (7.0-0 Jh5!? – Karklinš-Ilinčičova varianta), ale z původního záměru otců zakladatelů použil snad jen úvodní tah. Bílý stál evidentně pozičně lépe a také vyhrál. Kozák pronikl poprvé na online a bojoval tam černými s Riškou (2218). Předvedl zvláštní sled úvah – v přípravě vymyslel Meráno a ideu, že remíza pro něj nemá cenu a bude hrát na výhru. Meráno se hrálo, varianta s ústupem bílého střelce na e2 místo d3, ale trochu jiná než měl připravenou. Na nastalou situaci reagoval tím, že přešel do jedné z verzí známé pozice, kde se pěšci prožerou na konec černé diagonály a na desce se objeví 4 dámy. Udělal to prý z furiantsví, i když ví,že pozice není dobrá. Jsa v pozici, která není dobrá, nabídl remis a jejím přijetím se kruh uzavřel (na jiném místě než začal). Já jsem na onlinu černými na IM Neumana (2454) hrál drze odbočkovou variantu Grunfelda se Sf4 a vůbec se mi nevedlo zle. Hrála se pozice, kde bílý má značný náskok ve vývinu a černý dvojici střelců. Vývin jsem odrazil a lepší pozici dal za remis pro kombinaci zbabělostních příčin a špatného času (17 min x 1 hod). „A nemohu být nakonec poražen i Věčným Kapitánem?“, tázal se *****. „Ne“, řekl démon se smíchem, z něhož mrazilo.

V 8. kole se Šimek přepóloval na bílé, takže jsme hráli všichni bílými – s hubeným výsledkem. Šimek hrál na onlinu s FM Kubou (2224) Stonewall s remízovým výsledkem. Kozák si celý den chystal na Straku (2200) nejlepší pořadí tahů na jeho na slovanskou – výsledkem bylo zahájení 1.c4 c5 později převedené do nějaké Benoni struktury a rychlá remis.  Já jsem hrál s Boleslavem (2127, Strážce Křišťálové Koule – onlinu) domečkovou králku, soupeř zvolil variantu, kde brání koncovku, a po vzájemných nepřesnostech vznikla střelcová koncovka s pěšcem víc. Zase jsem nevyhrál, tentokrát to nebylo tak do očí vyhrané , ale asi to několikrát vypustil po vzájemných chybách. Nějaká kletbička nebo co…

V 9. kole jsme měli samé černé. Šimek hrál na onlinu se Strakou (2200) anglickou-obráceného draka ostře s g5, ale ve 20. tahu ztratil naivně koně na dámském křídle, partii zabalil a zkazil si tím pěknou pozici. Skončil 16. při 15 cenách, perfo 2233. Kozák hrál na onlinu s IM Neumanem (2454) v noci připravovanou Nimcovičku, nápor udržel, dokonce stál slibněji, takže remis. Když se ***** zeptal zda by čistě teoreticky nemohl být ohrožen ještě Pánem Remízy, démon se ani neobtěžoval odpovědět. Miloš jako jediný z nás dosáhl na ceny (14.místo), úspěšným posledním kolem dotáhl na -0,5 ELO, byl bez porážky a s perfem 2220. Já jsem zakončil turnaj s Voříškem (2244) dalším pohodovým domečkovým Grunfeldem s dxc4, rychle smáznul soupeřovy bílé a odremizoval. Partie byla identická s partií s Maršálkem, jen o pár tahů kratší. V turnaji jsem skončil z výpravy nejhůř umístěný (19.), ale s nejlepším perfem 2285, a jediný s ELO-ziskem skoro +15. Nejen že jsem byl bez prohry, ale nikdy jsem nestál špatně, což je balzám na nervy po třech naivních prohrách v Teplicích. Kdybych se ještě uráčil vyhrát několik ze svých 3 přivyhraných pozic, byl bych už vážně za frajera.

Turnaj v Klatovech byl báječný, směs pohodovosti a zručného řízení, přes nebombastický cenový fond přilákal dlouhatánské pole hráčů mezi 2200 a 2300. Město samo je příjemné a bezpečné.

Hodně vyrovnaný turnaj vyhrál zaslouženě Václav Svoboda se 7 body před Janem Turnerem a FM Lukášem Vlasákem (nejlepší 2 ze 7členné 6,5 bodové skupinky).

Telegraficky z jiného bojiště – náš novopečený ústecký přeborník IM Vávra, který v turnaji dlouho suverénně vedl až o bod, nakonec polevil a skončil „až“ druhý na Buchholz za GM Medunou. Pavel v průběhu tažení porazil předchozího vládce kraje FM Tumu a vládne tedy svému ústeckému lénu zatím tvrdou rukou.

Komentář

© 2021 UNI Chess.