Géčko si poradilo s LOKO

0

Hned na úvod sezóny se v naší herně odehrála věc dosud nevídaná. Z důvodu žádosti soupeřů géčka o přeložení utkání se hrály najednou dva zápasy. A co je na tom nejhezčí? Unichess oba dva vyhrál. O podrobnostech referují kapitáni:

Petr (Unichess D)

Lukáš (Unichess G):

Loni jsem si první kapitánství (jako zástupce zástupce kapitána) užil proti SK Lokomotiva Radlice C, letos mě zástup zástupu čekal už v prvním kole proti ŠK Loko Praha. Nevím přesně jak jsou tyto týmy propojeny, ale každopádně mimo stejné C, to je i skoro stejně dlouhá LOKOmotiva, také můj soupeř Frouz hrál proti nám i loni za Lokomotivu a potuloval se tam s nimi i nám známý nehrající kapitán, který nám loni povolil pivo v šachové místnosti. Jelikož jsme hráli U průhonu dvojzápas i s naším Déčkem a hodiny a šachy se sháněli a nastavovali na poslední chvíli a nikdo vlastně nevěděl kdo má co organizovat, vzhledem k tomu, že my byli vlastně hosté, tak byl docela c haos. Nakonec se vše hlavně díky Štefanovi, který s námi byl jako náhradník a staral se o přípravu zvládlo, nováčky jsme posadili ke svým šachovnicím a byli jsme připraveni hrát. Před 6tou chyběla jen Adéla, která mi bohužel típla mobil, tak jsem inteligentně vydedukoval že je v metru a na mírný přátelský nátlak soupeřů jsme tedy začali v 7mi. Loni jsme proti Lokomotivě byli v 6ti a začínali dokonce ve 4rech, takže pohoda je tu vidět progres. Navíc Elově jsme sice opět byli na všech šachovnicích slabší, nicméně průměrné elo jsme měli jen o 213 bodů horší, loni byl rozdíl průměrů podstatně větší.

Po hodině hry mě kdosi vyrušil, jestli jako kapitán souhlasím s jejich bodem z naší 4té šachovnice. Měli mě asi za dobráka, když jsem jim ještě na začátku dokonce povolil fotografování bez blesku. Co se dalo dělat argument proti mě žádný nenapadl,tak jsem se rozhodl pokračovat v roli dobráka, co vše odkejve 0:1 Mrzelo mě to hlavně kvůli Štefanovi, který nám hodně pomáhal a byl připraven naskočit. Příště pokud budu kapitánovat a někdo nebude na place v 17:59 a budeme mít to štěstí že bude přítomen někdo jiný, tak hned přepisuju sestavu a pozdě příchozího hned škrtám i kdyby jel třeba až z Brna. Štefan to naštěstí vzal sportovně a j eště 50min po začátku chlácholil soupeře, že nám osmý určitě dorazí a i potom byl v pohodě a dál všem fandil. Respekt.

Dál jsem se věnoval svojí partii, hrál se dámský gambit, kde se mi dobře vyvíjel dlouhodobý cíl sestřelit soupeřova krále kombinací bílého střelce, dámy, koně a případně věže. Soupeř na tuto hru přistoupil, také si vybudoval slušnou pozici a oba jsme se připravovali na útok na krále. Měl jsem pak chvíli čas se trošku projít a zkontrolovat ostatní. Mirek na první to tam měl nějaké divoké, moc jsem se v tom nevyznal. Greg na 3tí stál s černými určitě o něco málo lépe. U Romana na 5té jsem nevykoukal nic, tam mám zkušenost, že mohou být velké veletoče. Radek na 6té standardně číhal s bílími v zákopech a na hodinách už měl také standardn&a mp;a mp;a mp;a mp;a mp;a mp;i acute; cca 40min náskok. Matěj na 7mé vypadal hodně dobře a Monika na 8mé měla o pěšce méně.
Vrátil jsem se ke své partii kde jsem nechal otráveného pika na a3, na a2 střelec mířící na krále a pod ním číhající věžička.Nepočítal jsem, že by soupeř pika vzal, ale aspoň nemohl podpořit svého pika na e4 tahem f5. Začal jsem postupovat středem a ve chvíli co jsem zakryl střelce přišlo nenáviděné f5. Potažením by byl šach a útok na koně. Bohužel ale kůň mohl uskočit do šachu a do dobré pozice a brát ho nemělo smysl. Tak jsem vrhnul piky opět dále dopředu a v tom mi soupeř přecijen dámou skočil na otráveného pika. Měl to promyšlené skoro dobře, neboť měl propočítáno, že mi tím zničí i postupující střední piky. Bohužel ale přehlídl, že odtahem střelce mu můžu napadnout i jednu nechráněnou věžku a to byl vpodstatě konec. Ještě jsem od Popříka dostal vynadáno, že jsem přemýšlel nad vítězným tahem celé 4 minuty. 1:1

Druhá obhlídka nic moc nového nepřinesla: Mirkově pozici jsem nerozuměl, Greg stál dobře, Roman remízově, Radek se snažil uhnat soupeře na čas, díky čemuž zahrál blbost a přišel o věž (za střelce) a šel si ven dát pěstí. Matěj měl už o dámu víc a Monika o dalšího pika mín. Bohužel jsem pak šel pro vodu a nestihl Mirkovi zakázat remízu (za což jsem dostal opět vynadáno). 1,5:1,5. Matěj stál na výhru, Monika na bez dalšího pika na prohru. Greg asi ok, u Romana se mohlo stát vše, na Radka jsem se už radši nedíval. Pak už to začlo lítat. Matějův soupeř se vzbudil a vzdal. 2,5:1,5 . U Moniky bez 3 piků se už nedalo nic dělat. Sice nám pak u piva prozradila, že tam měla celou dobu připravenou krásnou pastičku, ale mrcha soupeř se do ní nechytl. 2,5:2,5 Sebral jsem zbytky odvahy a šel se podívat na Radka, měl ještě asi hodinu a soupeř 16 sekund při (39 tahu) vypadal fakt v pohodě, při 10s si založil ruce a začal rozvážně hodnotit situaci, při 1s bleskově hnul věží a málem rozbil hodiny. Já byl na infarkt, tohle se snad ani nedělá. Klidnější to bylo u Grega kde soupeř v horší pozici a o pika méně v poklidu spadnul. 3,5:2,5 Pak mi Mirek popsal, že když Radek zahraje asi 5 tahů dopředu, tak vyhraje. Zahrál je a vyhrál a my s sním:) 4,5:2,5

Za záda posledního hrajícího Romana se přitočil Popřík a povídá jestli to tenhle nevyhraje, tak mu dám do držky. Ve stejné vteřině Roman prohlásil : OK, remiz beru. Místo pěstí byl málem uškrcen. Do teď nevim proč. 5:3. Aby to Roman završil, tak se nás v hospě ptal při kterém tahu že se přidává těch 30min? „Po 40? Aha, tak to jsem měl asi vyhrát, soupeřovi se přidali už asi u 35tého“. Myslím, že ho Popřík škrtil za něco jiného.

Komentář

© 2020 UNI Chess.