Zmatená prohra a záchrana v Extralize

2

V 10. kole nás čekal důležitý záchranářský zápas v Extralize s Lysou B. Jistotu záchrany dávala jen naše výhra nebo neprohra Frýdku s Durasem.

Náš zápas dost poznamenala okolnost, že na 5. desce nominovaný Vávra byl od nočního tažení nezvěstný, na pokoji se neozýval, telefon měl nedostupný a po termínu zahájení utkání nebyl v hrací místnosti. Začátek se trochu zpozdil, ale pořád nic. Co s tím? Případná kontumace by vyšla dost draho na pokutě a byly by to zahozené bílé. Nebo bylo využít toho, že se chystám na místě fotit, a postavit mě i za cenu rozvrácení barev a příprav. Po diskuzích proměnlivého vyznění se tým dobral druhé varianty, což mě rozhodně nepotěšilo. Za 20 minut přišel Pavel a naštvalo ho, že nemůže hrát. Jeho část příběhu byla celkem banální. V noci se mu nic nestalo, jenom mu chcípnul mobil. V šest ráno přišel do hotelu, vyspal se do 12, připravil se, vyhledal spoj, který těsně stíhal… a odjel na opačnou stranu.

Zápas nezačal vůbec dobře. S Juráskem černými jsem hrál příšerně a ještě pomulu, duchem v plánované hospodě. Soupeř hrál Rétiho zajímavě záludně (Dc2, d3, Jd4). Zamotal jsem se do toho, ztráta figury byla vysvobozením.

Černoušek s Nguyenem

Další neštěstí potkalo Černouška s Vanem, v Najdorfovi udělal blundr, který prý už několikrát spáchal v blicce, a pokaždé to zapomněl. Děje se to holt i silným hráčům.

Petényi – Kovář

Kovář rozehrál s Petényim dynamicky královskou indickou černými a stále dynamickou pozici dal za remízu při 20 minutách na asi 20 tahů u obou aktérů.

U dalších partií si nejsem jist přesným pořadím.

Martin Jurčík – Bednář

Velmi sympaticky stál Martin Jurčík s Bednářem z Trompowského. Následovalo pokažení, náprava a remis.

Šimek-Worek

Na vzniklou situaci doplatil hlavně Petr Šimek. Hrál bez přípravy s Worek, pokazil nějakou benoni a prohrál. Myslím, že hrál o normu.

Tady bude top duel Michalík – Danin

Na 1. stole hrál Michalík bílými s Daninem francouzskou, vypadá to jako živá figurová hra s remízou, podle kompu nevyužil černý jednu vyhrávající kombinaci – nevím, jestli tam není nějaký šotek.

Teď trochu veseleji – naše výhry!

Bernášek-Londýn

Bernáškovi hrál Londýn Nimcoviče přes dámský gambit, směr udala jediná nepřesnost, po které se bílý vozil až do konce.

Marián Jurčík černými s Červeným

Velmi mazáckou partii zahrál Marián Jurčík s Červeným. Soupeře zaskočil přijatým dámským gambitem se Sg4, snadno vyrovnal a pak zvítězil kombinačními údery.

Prohráli jsme těsně důležitý zápas. Naši oba vítězové zahráli moc dobrou partii, ostatně jako tři vítězové soupeře.

Kytičku ovšem dostává Frýdek-Místek, který zvítězil a zachránil nás v Extralize.

 

2 Komentáře

  1. Mircea napsal:

    Tohle je velice ošidné pro kapitána, zda někoho, kdo je nedostupný a není včas na místě napsat nebo ne. Opravdu tyto situace nemám jako kapitán rád. Leč mobily jsou zařízení nespolehlivá a když je třeba mlčí a pak se probouzejí během partie. V poslední době jsem však v tomto směru přísný a hráče, který nenahlásil pozdní příchod nenapíšu, i když chodit včas to nikoho nenaučí. Samozřejmě vždy se dá udělat výjimka a něco jiného je pražská soutěž, kam se chodí cestou z práce domů a něco jiného liga, kam se jezdí na celý víkend.
    Mě osobně se to stalo jako hráči ještě v předmobilové době (90. léta), kdy sem jasně řekl, že přijdu příští kolo, pak dorazil o pět minut později a zjistil jsem, že nejsem napsaný a hrajeme v sedmi – to bylo ještě za Bohnice, v družstvu, které jsem měl jako svoje druhé. Jako kapitán jsem to řešil spoustakrát a jak to tak chodí, někdy to člověk trefí a jindy ne.

Komentář

© 2021 UNI Chess.