Unichess B těsně prohrál v Novém Boru

0

Ve čtvrtém kole potkala béčko velká vlna absencí, takže došlo na řadu náhradníků. Shodou okolností přispěly Praha i Litoměřice 4 hráči. Pražské auto přijelo s velkou rezervou a odměnou bylo posezení ve vynikající kavárně, navíc velice laciné a otevřené v neděli ráno.  Nový Bor neponechal nic náhodě (chyběl mu jen Navara dlící v Číně) a měl velice homogenní ratingovou převahu tak 100-150 všude.

Hrálo se v domově důchodců, ať vidíme, do čeho jdeme.

V zápase samém byla k vidění řada originálních zahájení, která by si místy zasloužila lepší zacházení. První půlku udělal černými na 1. desce Svatoš s Vránou ve velice divokém Panovovi, znalost variant bylo od určitého bodu třeba nahradit počítáním. Na 4. stole hrál Dvořák bílými s Kučerou st. přijatý dámský gambit. Oba vymýšleli při neznalosti teorie, jinak by černý nepřipustil vzniklou pozici a bílý by ji rázně rozčísl ve stylu oběť střelce na f7, oběť kvality na d7 a vidle koněm. Honza útočil jinak a výsledkem byla prohra po boji. Tenhle bod nám převelice chyběl! Další partii prohrál černými na 3. s Kochetkovou Kozák. V oblíbeném Caro-Kanu stál normálně, ale když se nikdo nedíval, ztratil nějakého pěšce. Na posledním stole kontroval bílými s Oreským Šplíchal. Hrála se podivně vyhlížející poloslovanská s g3 (při Jc3), ovšem před pár lety zpopularizovaná na nejvyšší úrovni Ivanem Sokolovem, popisovaná jako katalánizace slovanské. Černý hrál metodicky, držel pěšce, obětoval kvalitu za volné pěšce…a pak si naběhl do zajímavé konkrétní kombinace, která stála dámu. Na druhém stole se mnou rozehrál černými IM Kulhánek velmi nezvyklou staroindickou, kde černý přetáhne e4. Pozice se sice znormalizovala jak za soudruha Husáka, v počínající oboustranné časovce jsem ji zcela zruinoval, v závarech v akutní oboustranné časovce při útocích lehkých figur na oba krále se černý naštěstí vydal směrem, který po kontrole vedl do vzájemně vynuceného opakování tahů. Druhou naší výhru přidal Šura na 6. bílými s Braunem. Černý postavil něco jako Phillidora, ovšem s oduševněle vyhlížejícím h5, které po krátké rošádě začalo vypadat nepřípadně. Bílý si při a4 dovolil 0-0-0 a prokázal útočné přednosti pozice. Stav 3:3 bohužel neskýtal velké naděje, protože zbývající pozice byly jednoznačně horší. Nováček na 5. černými s Vaculíkem svou tragickou věžovku se štěstím udržel. Předcházela skandinávská improvizace, ovšem s taháním za kratší konec. Pepa Lácha ovšem černou pozici s Černým na 7. neudržel a udržet nemohl. Byla to karlovarská struktura s minoritním útokem a ohavné mučení černého bělopolného střelce koněm. Br.

Tak jsme zase prohráli, podruhé těsně.  Neměli jsme ale žádné bezkrevné partie a oba vítězové vyhráli pěkně. Potvrdili jsme vypozorovanou zákonitost, že neprohráváme na 1. stole, což je u takové sedliny tabulky div. A ani na poslední, což zas taková kuriozita není.

Šplíchal bude katalánizovat

Šplíchal bude katalánizovat

Bezhlavý Lácha leze do Varů...

Bezhlavý Lácha leze do Varů…

Skandinávie á la Nováček

Skandinávie á la Nováček

Vrána chystá Panovskou agresi

Vrána chystá Panovskou agresi

Mám toho pěšce dotlačit na e4? (IM Kulhánek)

Mám toho pěšce dotlačit na e4? (IM Kulhánek)

Julie Kochetková, Caro-Kan a Miloš Kozák

Julie Kochetková, Caro-Kan a Miloš Kozák

Dvořák zakombinuje do prázdna

Dvořák zakombinuje do prázdna

Šura vidí jenom krále!

Šura vidí jenom krále!

Sudí Pletánek

Sudí Pletánek

Dosnídáno!

Dosnídáno!

V kavárně je hej!

V kavárně je hej!

Domov důchodců volá

Domov důchodců volá

Komentář

© 2021 UNI Chess.