Prvoligové derby Unichessů

1

Kaštan tentokrát hostil bratrovražedné derby našich A a B týmů, opět k vidění na onlinu. Nehledě na nepoměr sil základních sestav áčko hrálo v jedné ze svých optimálních sestav a béčko naopak mělo polovinu náhradníků, často ze dna soupisky, takže zápas nebyl příliš napínavý.

Na páté desce rozehrál Lamser (B) černými s Kubou (A) Phillidora s přehledem, ale pak shledal, že blundrem nastavil figuru. V rozrušení se vzdal, aniž by dopočetl, že vlastně ztrácí je pěšce, a odnesl si Kačabu. Miskolczi na 6. bílými s Řehořkem rozehrál sicilskou divoce, rychle se ale ukázalo, že pozice je nejen šílená, ale i špatná. Na 1. stole jsem bojoval černými s Nguyenem (A) v souboji s asi největším výškovým rozdílem v soutěži, což je převaha v šachu zvlášť nepotřebná. Na šachovnici tomu bylo právě naopak, optimisticky jsem v odbočkové španělské dobrovolně zamířil do pozice se 2 střelci soupeře a knižními předsudky, že zde není kůň tak špatný. Bílý mě trápil celou partii a byl jsem nadšen, když jsem ji udržel opakováním tahů v časové tísni soupeře. Tak béčko odvrátilo kanára. Pak přišlo příjemné překvapení. Na 8. hrál bílými Šplíchal (B) svou prvoligovou premiéru s kapitánem áčka Vojtou Kovářem – ve velmi ostré královské indické 4 pěšců se ruleta převahy několikrát protočila, až se zastavila na remíze věčným šachem. Počítač odhalil, že pár tahů předtím bylo možné černého i zmatit! Tím béčko vystřílelo veškerý výsledkový prach.

Na 4. desce Nováček (B) bílými dal Vávrovi (A) ochutnat vlastní Trompovského medicínu, po počátečním oťukávání ale nevyřešil agresivní nástup h-pěšce. Na 7. stole bojoval dlouze Pepa Lácha (B) s Havlíkovou (A) černými v Paulsenovi stál ze zahájení spíš špatně, pak hru znejasnil, ale přešel do velmi špatné koncovky. Závěr partie stojí za přehrání – Kristýna vyhrála elegantní kombinací motivů atypického matu králem a koněm a hrozby přechodu do vyhrané pěšcovky s pěšcem MÍŇ. Dlouhá byla partie Kozáka (B)  na 2. bílými s Černouškem (A), zahájil čímsi jako slovanskou v útoku, připustil velkou prostorovou převahu soupeře, dle počítače se ještě dostal do hry, ale pak dokonal ve věžovce s pěšcem míň. Nejdelší boj přineslo kobyliské derby Šimek (A) – Dvořák (B) na 3. desce, nehledě na mou skepsi k použitému katalánu s c6, a6 a b5 sehrál černý plnohodnotnou partii i s šancemi na výhru, závěrečná zápletka s dámskou koncovkou s figurou více za mnoho pěšců byla už prohraná.

Zápas proběhl v příjemné atmosféře, navštívil nás i náš předseda Kozel s rodinou. Tématem měsíční výstavy v baru byly žánrové obrázky čtvrti, cestou do podkroví padla do oka hororová dětská tvorba.

Podkrovní šach

Podkrovní šach

Kristýna s Pepou

Kristýna s Pepou

Přenosový mág Borůvka

Přenosový mág Borůvka

Úder blesku

Úder blesku

Žralok útočí

Žralok útočí

Celá rodinka

Celá rodinka

Popartiové mudrování v baru

Popartiové mudrování v baru

Žánrový obrázek

Žánrový obrázek

 

 

 

Jeden komentář

  1. Mircea napsal:

    Opravdu moc pěkné prostředí na hraní šachů a navíc na půdičku nepronikne hluk od baru. Teď už jenom zbývá zařídit dolu na bar projekci…

Komentář

© 2020 UNI Chess.