Áčko u horkých pramenů poráží Karlovy Vary A 6:2

1
Zebra táhne na kv6

Zebra táhne na kv6

V minulé sezóně se do Prahy trmácelo karlovarské druholigové béčko, na prvoligové A-úrovni je letos směr putování opačný. Doufejme, že opačný nebude i výsledek. Podle ratingu patří domácí mezi kandidáty sestupu, avšak v prvním kole prohráli s Jičínem jen těsně a ve druhém dokonce porazili Bohemku.

Naše sestava vypadá na pohled poměrně kompletně, několik borců uspořádalo přípravný kemp ve městě už v sobotu a zápasu se účastní poměrně početný realizační tým, proto můžete vývoj sledovat v textové online reportáži. Nechybí ani soupiskové překvapení pro soupeře, kdy se nejprve omluvil Vlado a logicky se nabízející autor článku odmítl hrát s chabou výmluvou na nízké hodnoty morale a skill (nicméně se vykoupil aspoň po logistické stránce). Schylovalo se k bombě v podobě nastoupení Oxany, nakonec na osmou ze střídačky naskočil Martin Královský.

Domácí pojali zápas velmi prestižně, nastoupili v základní sestavě!

Souběžně s 1. ligou probíhají i zápasy krajských soutěží, v sále je dohromady asi padesát hráčů od nejmenších špuntů až po seniory, doufáme, že atmosféra nezačne být příliš rušná.

10:45 – Na první pozval Van černými Soukupa do Najdorfa a dočkal se krátké rošády s domečkem. Na druhé Lukáš bílými ve volžském gambitu proti Štočkové se principiálně prožral až na a6 a nastoupil i v centru. Na třetí Petr zahrál černými na Tichého anglickou 1.-e5 2.Jc3 Sb4 a po šestém tahu bílého se zamyslel. Na čtvrté Vávřík hraje bílými proti Procházkovi Pirce s f4. Na páté Jindra rozrazil Čontošovu opatrnou zavřenou sicilku postupem d5 a do zákulisí chodí zprávy, že je asi po osmi tazích už vyhraný. Na šesté Martin Řehořek hraje bílými proti Krejčíkovi také Pirce, ale v nějaké divné podobě. Na sedmé se Vojta zhlédl v berlínské módě, Vykoukovi obětoval dva pěšce a uvidí se, co za ně bude mít. Na osmé Martin Královský překvapil dosud stoprocentního Frice 1.d4 d5 2.b3!?, vyšla z toho ale normální zavřená pozice, teď soupeř odmítl remis.

11:15 – Vojtova kompenzace za pěšce je taková marshallovská, dvojice střelců, slabá pole kolem bílého krále. Van čelí postupu g2-g4-g5, Lukáš je připraven vhodně do ohně zápletek nějaké dřevo. U Vávříka velké dumání na obou stranách už v 6. tahu. Oba Martinové stojí lehce lépe, teď jen pozici správně uchopit. Petr zvažuje, zda hrát proti dvojici střelců s dámami, či bez nich. Nejpříjemněji se stále tváří Jindrova pozice, ačkoliv stojí „jen“ viditelně lépe, dvojice střelců, centrum, slabiny v bílé pozici.

11:45 – Zápas se zvrhává v taktické bitky na většině šachovnic. Jindrova převaha se po výměně dam vypařuje, Van na první bude trpět pod útokem, aspoň se mi to tak zdá. Vávřík okopíroval od Lukáše postup e4-e5-e6, oba dva zahánějí soupeře do časovek. Vojta zakombinoval s obětí kvality a dobral ji vzápětí zpět, není mi jen jasné, zda si nějak pomohl. Souběžné zápasy se naštěstí vyvíjejí rychle, snad mládeži vyhládne 🙂

12:06 – Jindra se ocitl ve složité, ale asi rovné koncovce čtyř věží, černopolných střelců a mnoha pěšců. Momentálně naše asi nejnadějnější pozice je na šestém stole, naopak u Vávříka se obávám, že po výměně dam taháme za kratší konec.

12:19 – Van obětoval figuru za tři pěšce, estetický dojem z dřímající falangy je úžasný, ale iniciativu má stále soupeř. Vávřík řeší v zákulisí problém s automatem, snad se mu pozice zlepší úměrně koncentraci kofeinu v jeho krvi.

12:32 – Martin Řehořek získal zdravého pěšce, druhý Martin též, ale tam to asi bude jen do času. Pozice na první a na druhé se přiostřují, vypadá to, že zde se bude lámat zápas. Vojta má stále pěšce méně, Petr Šimek možná může drobnou taktikou držet chvíli pěšce víc.

12:49 – Petr nejspíš pěšce navíc udrží, příjemnější koncovku může mít i Martin Královský. Vojta by s pěšcem méně prohrát neměl, drží jediný volný sloupec v pozici. Co se ovšem stane u Vana, který má už málo času, dává důvod k obavám.

13:00 – Martin Královský na osmé remizoval dohodou v koncovce dam a věží s rovným materiálem, stav 0,5:0,5. Van hraje na půlminutě, ale na 2. a 4. mají časovku zase domácí, napětí stoupá.

13:22 – Zápas se nějak kazí, Van pěšce poztrácel a bude hrát koncovku s pěšcem za figuru, to bude asi prohrané. Martin Řehořek ztratil kvalitu, není-li tam ukrytá ďábelská taktika. Ještě by své soupeře mohli splést Vávřík a Lukáš. Jindra vaří dynamickou koncovku a Vojta hledá věčňák.

13:32 – Van prohrál, ale Lukáš vzápětí matil, stav 1,5:1,5.

13:44 – Vávřík nejprve získal kvalitu a pak vyhrál na čas, a tedy vedeme 2,5:1,5. Začíná to vypadat dobře, Vojta by měl mít věčňák, Martin Řehořek vyčaroval útok a Petr drží pěšce víc v koncovce. Jen nesmí Jindra prohrát ostrou věžovku.

13:51 – Ukázalo se, že Vojtova pozice byla vyhraná, takže vedeme 3,5:1,5 a dvě půlky by tam měly každopádně být.

14:04 – Martin Řehořek mohl jít do koncovky střelce proti jezdci s pěšcem víc, ale nechal na desce dámy. I Petr Šimek má pěšce víc. Pokud bych se náhle odmlčel, jedeme do Prahy.

14:15 – Jindra doválčil k remíze, 4:2 a čekáme na vítězný půlbod.

14:30 – Martin vyhrál, vyšachoval soupeři dámu, zápas je vyhraný, 5:2.

16:55 – Už v Praze doplňuju poslední výsledek, Petr po pěti a půl hodinách hry udolal soupeře a vyhráli jsme 6:2.

S odstupem se zápas jeví mnohem klidněji. Důležité bylo, že Vojta stál lépe, než se mi zdálo, a Martin Řehořek i Petr Šimek ukázali v dlouhých bojích svou kvalitu. I časovky si vybraly svou daň, přičemž domácí se do nich dostali ve více případech než my. Díky výhře Martina Formánka z B-týmu jsme po třech kolech v čele ligy, to je ale velmi nestálý úspěch. Na pomikulášskou neděli nás čeká doma Hradec.Jeden komentář

  1. Pedro napsal:

    Gratuluju.
    Dobrá práce.

Komentář

© 2020 UNI Chess.