Open Liberec 2010

0

V letošním ročníku Open Liberec měla Poštovní spořitelna 2 želízka v ohni.  Větším želízkem byl 4.nasazený IM Pavel Vávra, menším želízkem tento bezvýznamný FM , 15. nasazený.

Milé želízko v ohni měl v turnaji sesterský oddíl FIMA ČSOB, a to v podobě 72. nasazené Lucky. Na čelo turnaje pomýšlet sice nemohla, ale mohla v tomto převážně maskulinním turnaji bojovat o přední pořadí v ženské kategorii. Konkurentky: neúnavná pravidelná účastnice libereckého turnaje paní Herta Bošková (80 let!), tajemná exotická Maryam Allahverdi z Íránu (věk neprozradila ani do databáze FIDE), no a bohužel také velmistryně Kateřina Němcová.

Pavel Vávra hraje zatím sice poněkud okultně ( v pozici s figurou a 2 pěšci navíc nastavil figuru…), ale má po třetím kole plný počet bodů. Já mám 2,5 se smíšenými pocity. Hrál jsem s nasazenou jedničkou IM Kulhánkem netypicky experimentálně, od 6. tahu jsem hrál variantu, kterou vůbec neznám, ještě jsem drze samostatně manévroval, abych nakonec dal pozici s pěšcem navíc a špatným časem za remis! Pozice by nejlépe směřovala k dámskojezdcové koncovce s majoritou na královském křídle, viděl jsem jen bubáky budoucích vidliček a matů. Ostuda! Lucka má zatím výhru a 2 prohry, vše se silnějšími soupeři.

Ve 4. kole jsme pořádně kuli jenom hlavní želízko – Pavel Vávra porazil černými jakéhosi Seveřana s ELO kolem 2250 a samostatně vede.  Soupeř hrál variantu s držením gambitového pěšce, ale po bojích měl Pavel 2 pěšce víc a chladnokrevně přešel do vyhrané různostřelcovky. Já jsem sice černými litevského IM Gambrauskase vychytal v zahájení do snadné rovnováhy černými, ale pak mě soupeř totálně přehrál na techniku. Lucka prohrála divoký přímý souboj s Allahverdi, zápletky začaly už ve 4.tahu (vážně!).

V 5. kole Pavel Vávra v obsažné partii remizoval s IM Kulhánkem (dle analýzy stál v závěru chvíli na výhru) a vede teď už společně s  IM Dambrauskasem. Já jsem se slabším Holanďanem po mírně ležérním zahájení soupeře rychle smetl. Lucka porazila papírově srovnatelného soupeře, až kam jsem to viděl to bylo koncepční a jednoznačné, a pronásleduje ostatní dámy (velmistryně je ale už jen tečka na 4bodovém obzoru…)

Státní svátek jsme slavili prací (dvoukolem). V dopoledním 6. kole především Pavel Vávra porazil bílýmiv důležitém přímém souboji IM Dambrauskase a zase vede sám. Hrála se varianta sicilské, kterou Pavel před lety metodicky prohrál v lize s GM Jansou, a teď v ní změnil barvy. Já jsem takticky rychle remizoval černými s dalším Holanďanem (asi 2100). Lucka prohrála se silnějším soupeřem – prohrály i konkurentky, jen velmistryně odskočila na 4,5. V odpoledním 7. kole remizoval černými s těžkotonážním IM Plischkim. K vidění byla poziční bitva ve Stonewallu, nepřehledná zápletka, vyhraná koncovka se špatným a časem a bohužel druhá vypuštěná výhra. Pavel nicméně vede turnaj společně s Polákem  Szablowským, důležité je, že další skupinka pronásledovatelů je jen jednočlenná. Já jsem porazil bílými roudnického Beneše. Soupeř už v zahájení ztratil/obětoval 1-2 pěšce, ale štěstí mu to nepřineslo. Lucka s dalším papírově silnějším soupeřem remizovala lstivou nabídkou (líná huba holé neštěstí) a udržuje kontakt s konkurentkami kromě Katky, která jí definitivně utekla vzhůru.

V 8. kole se leccos zkazilo. Především Pavel Vávra v klíčové partii se Szablowským zahodil tentokrát celý bod. Já jsem prohrál černými s Jorgensenem – soupeř zahrál ve 4. tahu nezvyklou polooběť, v 8. už byla pozice celkem šílená, oba jsme se snažili obětovat, no ale mat jsem dostal já. Potěšila jen Lucka – porazila dalšího silnějšího soupeře a o půl bodu je v ženách druhá.

V 9. kole nastoupil Pavel Vávra dosti poškozen vyrovnáváním se se zvratem turnaje, naštěstí to byla krátká remis, která ex-post stačila na 2. místo. Ukázalo se, že Pavlova směs dobré hry a  totálních výpadků má v součtu za následek pořád velkou sílu. Já jsem v dlouhé partii s Paldusem remizoval bílými, první a poslední příležitost na relevantní výhodu jsem propásl v 5.tahu – 23. místo je podměrečné, ale s +6,35 ELO jsem umírněně spokojen. Lucka prohrála s o hodně silnějším soupeřem, skončila 68. –  perfo o víc než stovku převyšující vlastní ELO je výborné.

Telegraficky z Harrachova – Miloš Kozák na zde paralelně hraném openu udělal se soupeři kolem 1900-2000 těžko chvalitelných +1=8 a bude ho to stát 30,45 ELO. Větší ztrátě zabránil fakt, že jedna půlka byla s neelistou. Naopak dobře dopadl Honza Lácha, perfo 2100.

Komentář

© 2021 UNI Chess.