ERA B zdolala předposlední překážku

0

ERA B absolvovala další přímý střet na čele na 2. ligy A, tentokrát s exprvoligovými Vršovicemi. Naše sestava byla dobrá, protože jsme stáhli řadu hráčů z posledního kola Extraligy, domácí vynesli také řadu trumfů.

Zápas se vyvíjel celkem urputně. První skončila kapitánská partie na 6. bílými s Kubečkou. V dámské indické 4…Sa6 5.Da4 přišlo oboustranné tápání zakončené asi korektní remízou – bílý měl lepší strukturu, černý ale vynucoval opakování tahů. O dost obsažnější byla Pokorného remíza černými s Markovičem na 7. desce. Pustil se do jedné z hlavních variant Najdorfa, výsledkem šílených zápletek byla i na toto drsné zahájení nezvyklá pozice, kde černý ve věžové koncovce zkouší matový útok králem, ale nemůže ho dotáhnout pro vlastní mat. První výhru dosáhnul černými na 3. desce Nguyen, složitý souboj v hlavní variantě Grunfelda přešel do vyhrané pěšcovky, nešťastným majitelem Kačaby se stal Matras. Další celý bod přidal černými na 1. Černoušek s Kolagem (2333) – v postsicilské pozici ho postupně obehrál.

Vedli jsme 3:1, ale dovedl jsem si představit scénář, kde všechny zbývající partie prohrajeme. Naštěstí jsme obě divočiny vyhráli a obě horší koncovky udrželi. Bretšnajdr na 8. bílými s Kohoutem ve Schlechterově slovanské střídavě hlásil zhoršení a zlepšení pozice, nakonec musel bojovat o remízu – úspěšně! Škára černými se Šeleljem po vlažnějším Torreho útoku rozpoutal zápletky, patrně slibnou pozici přemachroval, ale partie dál divočela, až vznikla konstelace 8 těžkých figur, z toho 4 dam. Vlado nezvolil Lukášem navrhovanou oběť jedné dámy za iniciativu, ale motanici stejně vyhrál. Vlad, v déčku známý jako Napichovač (zatím 9/9), se i v béčku vrátil na 50%. Kovářův dlouhý boj se Svatošem na 2. desce bílými v kamenné zdi po zápletkách vedl do koncovky věž proti dvěma jezdcům při pěšcích na 1 křídle, podařilo se udržet. Náš nejproduktivnější hráč v sezóně Kuba hrál bílými na 4. velmi šílenou francouzskou se Srbou, černý odevzdal figuru a nabízel i věž za spojené volné pěšce, Jindra používal stejné motivy a nakonec vyhrál spojené pěšce proti věži sám.

ERA B vyhrála ve Vršovicích 6:2 a je stále na čele. K postupu do 1. ligy je postačující (ale velmi pravděpodobně i nutné) neprohrát v posledním kole se Strakonicemi – zatím jsou bez bodu poslední.

Bretšnajdr šmrdlá na poslední

Bretšnajdr šmrdlá na poslední

Pedro se vydává do jádra Najdorfa

Pedro se vydává do jádra Najdorfa

Vláda čeká těžká partie mnoha těžkých figur

Vláda čeká těžká partie mnoha těžkých figur

Jindra je hrdinou béčka

Jindra je hrdinou béčka

Van vyhraje první

Van vyhraje první

Vojta bude kousat do kamenné zdi

Vojta bude kousat do kamenné zdi

Lukáš bude na soupeře čekat.

Lukáš bude na soupeře čekat.

Komentář

© 2021 UNI Chess.