Zavilí Šakali vilně vyli…

6

V předposledním kole první ligy ERA Poštovní spořitelna A zavítala na domácí půdu Šakalu Kozolupy, to jest do Parkhotelu Plzeň. Domácí sice mají teoretické záchranářské starosti, ale tedy o důvod víc se sejít. Jedná  se papírově o nesmírně silný tým, byť reálně oslabovaný fluktuací a velkou spoustou hostů na soupisce, na který je pro nevyzpytatelnost sestavy skoro nemožná příprava.

My jsme nastoupili ve středně oschlém složení, bez IM Pavlů Čecha a Vávry, zakončení  kapitánem a Vladem Škarou, reportáže se chopil Honza Hučín.

Sestavy:
Šakal Kozolupy vs. ERA Poštovní spořitelna A 3:5

1. Michálek (ŠK) – Bernášek: Alapinova sicilská s Jf6, 0:1
2. Černoušek (PS) – Turner Jan (ŠK): leningradská holandská, 1:0
3. Havlíková (ŠK) – Studnička (PS): ruská, 1:0
4. Kovář (PS) – Česal (ŠK): domeček proti poloslovanské, remis
5. Folk (ŠK) – Řehořek (PS): Paulsenova sicilská, remis
6. Pokorný (PS) – Váchal (ŠK): dámský gambit s brzskou výměnou na d5, remis
7. Turner Radek (ŠK) – Bartoš (PS): Rétiho+c4, remis
8. Škára (PS) – Janoušek (ŠK): španělská s 3.–Sc5, 1:0

8:45 Sraz na parkovišti u OC Zličín se ukázal jako nemožný kvůli zavřené závoře, naštěstí KFC poskytlo své parkoviště bez řečí a vyrážíme.

9:55 První parta je na místě, po druhé zatím ani vidu. Za soupeře se na nás chystá Havlíková na 3. a Radek Turner na 7., aspoň se tak tváří.

10:07 Po několika napínavých minutách čekání se objevila i druhá část výpravy, utkání právě začalo.

10:23 Studnička pošilhává po hotelové restauraci.

10:34 Pokorný dvojím úderem získává pěšce s vynucenou výměnou dam (“To je v mým rukou jen malá výhoda”), černý ale bude mít v koncovce dvojici střelců.

10:40 Bartoš: “Tak jsem nabídl remis.” Objevila se hypotéza, že soupeř mylně považuje vitamínovou bombu (cenu útěchy pro prvního poraženého) za alkoholický nápoj.

10:48 Řehořek údajně upadl do forzírované varianty, která končí za něho horší koncovkou. Bernáškovi po hodině od poslední cigarety došel nikotin a jde dopovat před hotel.

10:53 Než zápas dospěje ke klíčovým bodům, něco k aktuální situaci v 1. lize západ dvě kola před koncem. Domácí Kozolupy ještě stále teoreticky mohou sestoupit, k jistotě potřebují aspoň dva body s poměrně těžkými soupeři (v posledním kole narazí na Hradec Králové, aktuálně těsně 4.). Poštovní spořitelna potřebuje dnes vyhrát, aby si uchovala naději na první místo a postup. Vedoucí Bohemians dnes hraje doma s TJ Pankrác, které už o mnoho nejde, proto by nevýhra Bohemky byla velkým překvapením.

Pozice na 5. š. Folk-Řehořek

Folk-Řehořek po 13. tahu černého

11:03 Na 1. šachovnici přešla pozice do struktury jakéhosi Caro-Kannu, vypadá to na různé rošády a ostrý boj, bílý má asi nyní malou výhodu. Lukáš na 2. opět těžil z přípravy, koncovka se zdá  být za něho nepatrně lepší. Na 3. a 4. jsou pozice ještě v zahájení a přibližně vyrovanané. Studnička za sebe poznamenává, že to je pravda.

11:17 Na 5. desce má Řehořek pěšce víc, ale stísněnou pozici. Pokorný na 6. drží zdravého pěšce a rýsuje se koncovka 2J : S+J. Bartoš na 7. vyrovnal a Škára na 8. vyšel ze zahájení s mírně aktivnější pozicí (Škára poznamenává, že si to myslí taky). Nejdramatičtější bude asi střet na 1. šachovnici.

11:48 Okolo hrací místnosti nejsou žádné viditelné odpadkové koše, možná to patří k image hotelu.

pozice na 2. šachovnici Černoušek-Turner Jan

Černoušek-Turner J. po 24. tahu černého

12:12 Na všech šachovnicích zuří tvrdý a vyrovnaný boj, s výjimkou pěšce víc na 6. šachovnici jsou pozici vyrovnané. Na Černouškovo obsazení centrálního sloupce odpověděl Turner masivním nástupem na královském křídle.

12:21 Pokorného jezdci začínají dominovat, Bartoš stojí už zřetelně lépe. Škára má iniciativu, ale soupeř je bez slabin. Havlíková se do Studničky nesmlouvavě pustila na královském křídle a Řehořek bude také trpět pod tlakem, tam je to ale stále s pěšcem víc. Nepatrně lepší se zdá být Kovář.

12:41 Studnička se dostal k protiútoku na dámském křídle, Řehořek vyměnil všechny věže a stále drží pěšce víc, kompenzace bílého ovšem trvá. Pokorný získal druhého pěšce!

12:50 A Černoušek prý získal půl dvojpěšce, reportér se ihned jde podívat do sálu, co se děje…

Pozice na 1. šachovnici Michálek-Bernášek

Michálek-Bernášek po 23. tahu černého

12:51 …je to tak, navíc jeho figury se velmi dobře rozehrály a nadějí černého je jen pokus o útok na krále po h-sloupci.

12:54 Na prahu časových tísní je zápas stále otevřený, i když momentálně máme dohromady čtyři pěšce víc. Škára bohužel vypustil výhodu a Studnička míří do složitého boje všech těžkých figur, naštěstí se jinde nic nepokazilo.

13:07 Jan Turner se pokouší kalit vodu obětí figury s nadějí cpát dopředu volné pěšce, Lukáš se tváří, že má situaci pod kontrolou. Časovky jsou ale stále ještě před námi.

13:14 Bartoš má koncovku V+S:V+J s majoritou na dámském křídle, objektivně ale asi remízovou. Česal zatlačil Vojtu do defenzívy. I po více než třech hodinách stav stále 0:0!

13:21 Skóre poněkud nečekaně otevírá Vlado Škára na 8. šachovnici rychlým přepadem krále. Stav utkání 0:1.

13:27 Půlbodík vzápětí připisuje Vojta Kovář, stav utkání ½:1½. Pokorný si poněkud zkomplikoval realizaci výhody, Tomáš Studnička zatáhl b4-b3 a tváří se neproniknutelně.

13:32 Bernášek získal pěšce a zbývají mu dva tahy do časové kontroly. Vzápětí se soupeř vzdal, už je to o dva a ještě zbývá jasně vyhraný Lukáš. Stav utkání ½:2½.

13:40 Černoušek vítězí a jsme na dosah celkové výhry, Pokorný se rozhodl vynutit věčný šach. Řehořek vyměnil dámy a drží pěšce víc. stav utkání 1:4.

13:46 Studnička má po výměnách bohužel prohranou věžovku, naštěští zbylé dvě partie vypadají dobře, u Bartoše stále stejná koncovka, Řehořek má aktuálně S+J+4p : 2S+3p.

Koncovka Folk-Řehořek

Folk-Řehořek po 47. tahu černého

13:55 Bartoš remizoval, což znamená stav 1½:4½, vítězíme v zápase! Studnička prohraje a Řehořek má šance na výhru.

14:05 Většina týmu odešla hodnotit zápas do přiměřeného prostředí, domácí mírně ožili po první zprávě z nss.cz o napínavém vývoji v Kobylisích, závěrečný výsledek je samozřejmě zklamal.

14:20 Studnička prohrál, čestný úspěch domácích zaznamenala Kristýna Havlíková. Stav utkání 2½:4½.

14:34 Řehořek nemá kudy prorazit a partie skončí asi remízou. Byla by to první Martinova remíza v tomto ročníku 1. ligy!

14:52 Začíná se druhý partiář, za černé bylo možné přejít do koncovky stejnobarevných střelců, která ale asi také nedávala šanci na výhru. Poslední pokus černého je postup e5, doufejme, že bílý Martinovi nevyšachuje jezdce.

15:08 Volný pěšec černého je už na f4, dál bude černý něco tvořit jezdcem. Pozice je stále objektivně remízová, ale oba hráči už mají jen 5 minut na hodinách, tak proč to nezkoušet.

15:17 Martin se vyhnul opakování tahů a jde do rizika, že ztratí pěšce, po čemž by v některých variantách mohl být i na hraně prohry.

15:24 Bílý skutečně pěšce odebral a začal hrát na výhru, černý ale správně postavil obranu a partie končí remízou. Zápas pak vítězstvím hostů 3:5.

Kapitánův deník – dodatek. Díky Honzovi Hučínovi za důkladnou reportáž. Blahopřání Vladovi k první (a jistě ne poslední) výhře v našich barvách.

Historka na závěr. Pedro se pokoušel pod různými záminkami vyhnout zápasu. Zdálo se mu, že je na cestu moc tlustý a vyzdvihoval hubenost Jindry Kuby. Pak mu vadil velký počet soupeřů na přípravu a bál se, že zahájení poplete. V realitě získal laciným dvojúderem pěšce už v zahájení, což výrazně zvýšilo naší morálku, i když partii  nakonec jen remizoval.

6 Komentáře

 1. UBoot napsal:

  Stálé zdraví.
  Jako divák jsem dorazil až na druhou půlku utkání. U sestav si prosím opravte výsledek na 8. desce (je obráceně, když dále v textu je již jasno).

 2. ladkovar napsal:

  Nelze než gratulovat,Bohemka o fous,škoda.Láďa.

 3. Pedro napsal:

  Jak lacinej? Sem to málem nedal. Dvojtahový, náročný.

 4. Honza Hučín napsal:

  Petře, nesnižuj svůj přínos, dal jsi to a zápas se hned dostal do pohody, že vedem 1:0 z výkopu. Nebylo to vůbec lehké, ani s dvěma pěšci víc žádná jasná výhra není vidět. Počítač a Lukáš by samozřejmě klidně vzali na a8, ale zdálo se to logicky jako zbytečné riziko. V posledním kole vyhraješ!

 5. Pedro napsal:

  Dík, Honzo. Já (kdyby to hrál kapitán) bych o tom obratu řekl, že byl
  „učebnicový“, nebo možná i „vtipný“. Po Dxa8 jsem tam za černýho taky nic konkrétního
  neviděl, ale říkal jsem si, že to vyhraju i tak.

Komentář

© 2021 UNI Chess.