Souboj titánů pro naše áčko

1

Kaštan hostil jeden ze šlágrů letošní 1. ligy západ : souboj áček Unichessu a Jičína. Soupeři jsou od svého postupu do 1. ligy naším dlouhodobým rivalem v čele soutěže, vzájemný zápas se dosud nikdy nevychýlil z pásma 3,5:4,5 až 4,5:3,5.

Souboj titánů!

Souboj titánů!

Jednalo se i o bitvu 3 velmistrů – naši dva mezi hosty na čele, jičínský Vološin číhal na 7. desce a výhrůžně chřestil průběžnými 3/3.

Měli jsme mírnou převahu v průměru ela, na kterou nicméně neradno spoléhat. V první fázi jsme dosáhli dvou důležitých remíz na zadních deskách. Na 8. stole Kuba černými s Formanem zvolil variantu slovanské, která rychle vede do horší, ale hájitelné koncovky. Asi si zahrával, když vyrobil slabinu na e6, ale partii udržel – skončila absolutně remízovou pěšcovkou bez průchodu pro oba krále, kde nikdo nemůže prohrát po jakýchkoliv tazích. Na 7. vytáhnul na bílého Řehořka Vološin Kalašnikova. Velmistr dosáhl rychle dobré hry, ne však víc, a tak to i zůstalo. Velmi důležitá byla výhra Bernáška na 2. stole s Kočiščákem. Vznikla pozice typická pro Nimcoviče s Dc2 – dvojice střelců pro bílého a vývin pro černého, který si dovolil mít asi 4 tahy nastavenou kvalitu, která nebyla vzata. Pro tentokrát vnutil černý partii svou verzi pravdy.

Berny ukázal jak na to...

Berny ukázal jak na to…

Poté došlo k jediné zápasové nehodě. Černoušek na 3. stole s Kourousisem zamířil bílými v Caro-Kanu do varianty s obětí jezdce na e6, kterou má zanalyzovanou za obě strany. První samostatný tah byla chyba … nebo si to alespoň myslel. Dle motoru i pozápasové analýzy Michalíka to tak jisté nebylo. Každopádně se tím vytočil a prohrál. Vůbec první ztráta písmenkového hráče v této sezóně, naštěstí nic nevážila. Posléze se ukázalo, že to byl čestný gól Jičína.

Nicméně všechny zbývající partie se za stavu 2:2 jevily jako v různé míře lepší. První vyhrál Michalík na první s Rašíkem. Peťo si dovolil na královskoindického experta variantu s h3+Sg5, s poznámkou, že teorii varianty moc nezná. Partie měla zatím obvyklý průběh, po zahájení, kterému jsem nerozuměl, začal stát srozumitelně dobře, až nakonec vyhrál. Vyhráli jsme i souboj dvou IM na 5. stole. Vávra hrál s Juřkem zajímavou variantu Trompovského, kde bílý má za dvojici střelců silné mobilní centrum. Dosáhl výhody, kterou v časovce vypustil, ale soupeř 40. tahem otěže vrátil. Vítězný tah 42. Sa6! stojí za shlédnutí a je hoden mistra. Na 4. stole čelil Šimek od prvního Schulova tahu 1.d3 dilematu, které zahájení s obrácenými barvami a tempem víc soupeři dopřeje. Byla to sicilská. Po dlouhém pozičním boji se dobral iniciativy v koncovce, ale jičínský kapitán udržel. Poslední se dohrávala partie našeho kapitána Kováře na 6. stole s Fajmanem. Ten černými čelil také oříšku 1.d4 Jf6 2. c4 e6 3. a3!?. Vykašlal se na hledání zahájení, kam a3 nejméně patří, a dal si Merano. V typické meránské přestřelce získal pěšce, realizace v ošidné dámskojezdcové koncovce byla dlouhá, ale zdařila se.

Kapitán Schula sportovně uznal porážku

Kapitán Schula sportovně uznal porážku

 

V důležitém přímém souboji se silným konkurentem jsme vyhráli překvapivě přesvědčivě 5,5:2,5.

Partie byly jako obvykle na onlinu… a jsou tam k vidění samozřejmě nadále.

Bylo na co koukat!

Bylo na co koukat!

 

Jeden komentář

  1. Mircea napsal:

    Gratulace! Moc pěkné výhry, i té remíze na 8. v závěrečné pozici rozumím, taky už se mi něco podobného povedlo:), ale čemu nerozumím je Jxe6 – to si rád nechám někdy vysvětlit.

Komentář

© 2021 UNI Chess.