Unichess C se rehabilitoval na Dukle

2

Unichess C po minulém kolapsu s Kladnem potřeboval vrátit do hry. Čekala nás Dukla, což je velmi solidní druholigový tým, a sestava byla trochu improvizovaná, takže výzva byla na světě.

Pod praporem NATO za vyšší dojivost!

Pod praporem NATO za vyšší dojivost!

Už po pár minutách mě naštvali dva naši hráči, o čemž později, až na ně přijde řeč.

Skóre zápasu otevřela remíza Pokorného na 6. stole bílými s Pospěchem. Jako již mnohokrát se ukázalo, že Londýnský systém (Jf3, Sf4) nic mimořádného bílému nepřináší, černý navíc nebyl nijak bezradný, protože ho sám bílými hraje. Pak přidal na 4. stole bílými výhru s Muroněm sám kapitán, zahrál jsem po dlouhé době nejen dobře zahájení (Samische v KI), ale na rozdíl od turnaje v Brně odpadla fáze s nastaveným pěšcem. Domácí vzápětí vyrovnali, naštěstí jim bylo souzeno, že půjde jen o čestný gól. Docházíme k prvnímu hříšníkovi Kubovi, který hrál na 3. černými Paulsena s Baumou. Bílý hned zkraje zahrál jiné pořadí tahů, než očekávala příprava. Jindra kupodivu suverénně vyrukoval s postupem, který patřil do úplně jiné varianty a stál rychle hůř. Pak se strašně nadřel, dle motoru se i krátce mohl dostat do hry, ale partie skončila matovým útokem soupeře. Pak zasáhl do skóre druhý hříšník. Hruška na 8. s J. Maškem zahájil partii bílými rovněž podivně. Ač sám specialista na anglickou nabídl soupeři, titulovanému korespondenčnímu hráči a expertovi na volžský gambit, možnost hrát toto zahájení. Když se ten spokojil s pouhou moderní benoni, sebral na d5 dvakrát figurou (koněm a dámou). Cestou necestou, přes nevýhodu a výmoly, však partii dovedl až k důležité výhře. Na 2. stole hrál bílými Kovář s Fajmanem v krátké době podruhé. ( V zápase Unichess A – Jičín A vyhrál černými.) V domečkové králce stál patrně vždy v různé míře lépe, střídal strategický i taktický přístup, a v časovce ke 40. tahu soupeře zlomil.

Vedli jsme tudíž 3,5:1,5, ale zápas nebyl ještě jasný. I tu zasáhl jsem opět já, tentokrát ve funkci kapitána. Modrá bojová zástava mi vrátila vojevůdcovské schopnosti, jež předčasně pohasly, když slibnou dráhu vojína absolventa přervala modrá knížka. To jsme ještě hráli za červené, ale správný stratég alespoň jednou mění stranu.

Dneska chválím hlavně sebe

Dneska chválím hlavně sebe

 

Jeden stupeň nejistoty představovala partie Sedláček – Jaščenko na 5. stole. Olga dnes zasloužila pochvalu již v zahájení, když proti neznámé odnoži Trompowského (2…Je4 3. h4) vymyslela jeden z dobrých postupů (3…Jxg5 4. hxg5 Sf5), ve složité střední hře bez dam získala pěšce, ale ve zmiňovaném okamžiku měl soupeř za to docela aktivní figury. Po informaci o stavu utkání nabídla remízu, a jestli jsem situaci správně pochopil, bílý po zákroku vlastního kapitána odmítl, ale záhy ji sám nabídl … a tím partii ukončil. V závěrečné pozici stál rozhodně nejlépe za posledních 10 tahů!

Ještě větší kapitánskou péči si vyžádal závěr partie Koubek ml. – Bretšnajdr na 7. stole. Bret hrál mazácky proti zavřené sicilské, když nepočítám možný zisk figury obětí dámy, který jako obvykle viděl jenom počítač. Partie dospěla do jedovaté koncovky, kde černý měl střelce, jezdce a nějaké pěšce, bílý věž a velmi nepříjemného volného pěšce a. Náš hráč zahrál v časovce ve 40. tahu trochu slabší tah a vznesl na kapitána dotaz, zda se smí vzdát. Po správné negativní odpovědi se s dostatkem času oponenti vložili do pozice, Bret udělal skutečnou chybu (+9.22), bílý ji nevyužil a pak dospěli k objektivní a zaknihované remíze a zápas byl vyhrán. V klidu se dohrála první deska, kde Šimek stál černými většinu partie lépe s Orságem, až nakonec vyhrál koncovku. Orság je pevný extraligový hráč, ale s Petrem se mu v posledních letech nedaří.

Takže Unichess C vyhrál na Dukle s rezervou 5,5:2,5 a přezimuje v 2. lize A na 2. místě. Vede Oáza s 12 body, my jsme jen na skóre nejlepší mezi 9bodovými – ještě Kozulupy a Tietz Karlovy Vary. Mimochodem Kozolupy ztratily s Duklou a Kladno po vítězství nad námi dnes rovnou rozdrtilo Tietze 6,5:1,5!

Vepředu šmrdlají Pospěch s Pedrem, vzadu tvoří Olga

Vepředu šmrdlají Pospěch s Pedrem, vzadu tvoří Olga

Hruškova anabáze začíná...

Hruškova anabáze začíná…

Kovář s Fajmanem podruhé vítězně

Kovář s Fajmanem podruhé vítězně

Celoživotní Duklák Jirka Bauma

Celoživotní Duklák Jirka Bauma

Sudí Matyska

Sudí Matyska

Oxana Kovářová sbírá materiál pro šachovou videoreportáž

Oxana Kovářová sbírá materiál pro šachovou videoreportáž

 

2 Komentáře

  1. Mircea napsal:

    Gratulace. Skvělá výhra a pěkná fotoreportáž, fotka rozhodčího se opravdu povedla.

  2. Oxanka napsal:

    menší amatérský video koment ze zápasu je na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=rrXX1U83xfA

Komentář

© 2021 UNI Chess.