Zajímavý konec bídné sezóny

0

Poštovní spořitelna A prohrála těsně v Hradci, jak se dočtete dále. Poštovní spořitelna B znovu v provizorní sestavě porazila rovněž těsně Nový Bor B, podrobnosti bohužel neznám. Miloš Kozák nezvítězil ani v poslední partii, čímž se Mirek Kozel stal vítězem naší ankety. O anketě podrobněji později v samostatném článku.
Áčko jelo do Hradce v situaci, kdy mu stačila remíza na jistotu čtvrtého místa. Soupeři naopak stačila remíza na jistotu udržení, byť hrozba nebyla velká. Ex post se ukázalo, že Chrudim stejně neporazila Lysou (3-5 bez remíz!) a navíc Nový Bor B prohrál. Kdo by očekával diplomatické rozuzlení, hádal by špatně. Přiznávám, že být ve hře alespoň omamný lesk bronzu, možná bychom zpívali jinou, ale pro dým bramborové medaile jsme nehodlali završit nepodařenou sezónu ještě trapností. Tak jsme hráli šachy a svět spatřily přinejmenším 3 velmi poutavé partie.
Obě mužstva se ostatně před sezónou považovala za favority soutěže. Výsledky tomu neodpovídaly, ale sestavy ano, takže se dal čekat zajímavý zápas. Začátek vypadal umírněně slibně. Úvodem prošel černým párek velmi lehce druhořadých podvariant. Na osmé odremizoval Doring našeho Pokorného v klasické králce, ale s 6…Jc6 před e5, na 5. zase náš Řehořek Možného v zavřeném katalánu s c5 (vlastně Tarrasch s koněm na d7). Na druhé stál po zahájení Jirka s Plátem ve směsici domečkové králky a benoni velmi slibně, ostatní stáli normálně a nehrající kapitán šel na oběd. Po obědě vyšlo najevo, že Jirka pozici s 2 pěšci víc nějakým trikem prohrál, na 3. remizoval Kovář černými s Nunem Jiřím ve 2 jezdcích s d3. Ani ostatní se mi nelíbili, chvíli jsem se obával nějakého 2-6. Černoušek na první prohrál černými s IM Petrem, když po rozehrání módní skotské s výměnou dam obětoval 2 kvality za nějaké volné pěšce. Bohužel se to vymklo, pak dohrával nějaké pěšce proti celé věži. Soupeřův vítězný motiv stál na vrácení věže a výhře v pěšcovce. Kuba černými na 7. s Kořínkem stál dlouho rovně, pak v jedné chvíli mohl mít lepší věžovku a nakonec zachránil Kr.:Kr.+p. Šimek stál na 6. s Vackem dlouho přinejmenším slibně (Pirc s f4), pak ztratil dámu za věž a střelce a musel se protrpět k remíze. V poslední skončené partii bojoval náš Vávra na 4. bílými s Juptnerem. Po klidnějším začátku (Torre s e6) nabraly zápletky obrátky, Vávra měl kvalitu víc, ale stál velmi podezřele, asi 3x prošel přes prohranou pozici, ale pak dosáhl vyhraného posledního dějství. Ačkoli stavěl dámu se šachem a měl D+V+p: S+3p, ne všechny cesty vedly k cíli a ještě se trošku nadřel, než vynalézavého soupeře dorazil a snížil na konečných 3,5:4,5.
Shodou okolností nám 4. místo stejně zůstalo a stará dobrá bramborová medaile budiž chloubou poštovně-spořitelních trezorů. Musím však popravdě napsat, že za letos předvedený výkon je to víc než lichotivé umístění. Stačí si uvědomit, že máme zápasovou bilanci 5-1-5 a partiovou přesně 50% (44 z 88). Mimochodem loni béčko udělalo v 1. lize 4-3-4 a 45,5! Prohráli jsme s 1.,2.,3.,5. a 6., remizovali se 7.!

Komentář

© 2021 UNI Chess.