V Krásné Lípě bylo béčku krásně

2

ERA Poštovní spořitelna B, čerstvě uvelebená na čele soutěže, nečekala od výletu do Krásné Lípy žádné komplikace, a také se jich nedočkala. První ztrátu jsme sice utrpěli již na nádraží v Praze, kde Jindrovi Kubovi ujel vlak, ale toho mohl nahradit původně nehrající kapitán Láďa Kovář. Po nastoupení týmů se ukázalo, že papírově již tak slabší soupeř navíc hraje silně nekompletní, zadní 4 desky byly bez FIDE ratingu. Byla oživena má cestovní vize, že je třeba se pokusit o kanára. Nejrychleji vyhrál na 1. Vojta Kovář černými v seriózní anglické – soupeř přehlédl taktiku. Na 7. Nováček v 1.e4 c5 2.f4 d5 3.e5 (vzniká též ze skandinávské, kde představuje snad nejhorší pokračování bílého) rychle získal iniciativu doslova na celé desce a zaslouženě zvítězil. Na 2. Šimek bojoval bílými v sicilském Svěšnikovovi, kde černý náhle ztratil materiál. Na 4. s přehledem vyhrál Pletánek, který měl od 10. tahu figuru navíc v Rubinsteinově francouzské – partie byla delší než zasluhovala. Za stavu 4:0 zahubil kanárka na 3. Kozák!  Napřed selhal ve své doméně (zahájení), když pokus hrát Ragozinovu variantu před tím, než bílý zahraje Jf3, vyzněl po Sd3 a Jge2 dost trapně. Pak se vzmužil odmítaje remis (poprvé v životě?), ale na šachovnici nic nepořídil. Při časovkách vyhrál na 6. bílými Šura v Caro-Kannu na čas. Já jsem na 7. popravdě dost dlouho marně černými vyhledával komplikace, když selhaly holandské motivy na královském i pozdější benoni motivy na dámském, výhru přinesla až tragická mýlka soupeře v remízové 4věžovce. Po mém odjezdu se ještě dohrávala na 8. partie Ládi Kováře – hrál neplánovaně, byl unavený, původně získal kvalitu a pěšce, ale v dlouhé partii se nakonec zhroutil a soupeř zaznamenal čestný celý bod pro domácí. V skromné leč útulné místnůstce v Krásné Lípě jsme zaznamenali povinnou výhru 6,5:1,5, kterou rozhodně netřeba přeceňovat.

Největším překvapením bylo zjevení Honzy Hučína v roli diváka – měl nějak cestu kolem a ještě pak odvezl pražskou sekci.

2 Komentáře

  1. ladkovar napsal:

    Dvě až tři historky:až teďka jsem zjistil,že jsem měl na navigaci navolenou Krásnou Lípu u K.Varů,proto mně to furt hnalo jinam.Po mé nejdelší partii v historii(115)tahů,jsme tam musel sledovat,jak si kapitán hostí a rozhodčí (v 15.45) vyměňují invektivy v zápise.Po mém dotazu,zda budou sepisovat třetí papír a nevýrazné odpovědi(rozhodčí např.prohlásil,že mu vlak jede až za půl hodiny),jsem si oddělil svou část a odešli jsme bez podpisu rozhodčího.Takže nevím ani o co se přeli.Jen mi bylo divné,že mě rozhodčí vyzval k vyjádření se do zápisu a po mé odpovědi-zápas proběhl bez problému,nemám důvod se šířeji vyjadřovat prohlasil,cituji“napíšem,kapitán soupeře se odmítl vyjádřit.Tak kurňa ani nevím k čemu jsem se vlastně nevyjádřil.To jsem zvědav.L.Kovář.

  2. Honza Hučín napsal:

    Té hádky v zápise jsem si všiml, bylo zvlášť komické to sledovat za stavu 0:4.

    Jinak jedno upřesnění, Honza Bartoš hrál samozřejmě na 5. desce. Z mého pohledu – přijel jsem asi minutu před koncem první partie, vzápětí vyhrál Pletánek, když zvýšil výhodu z figury na celou věž. Pak soupeř Petra Šimka přehlédl vidle na věž a dámu, zkoušel cosi zakalit, ale po pár tazích kvůli slabosti poslední řady ztrácel ještě figuru a položil to. Nováček po něm vyhrál taktikou na slabá pole kolem krále uprostřed šachovnice a bylo 0:4. V tu chvíli fakt byla šance na kanára. Láďa Kovář měl kvalitu a pěšce víc, zbylé tři byly sice kolem roviny, ale věřil jsem, že i v nich soupeře přehrajeme. Pak se Miloš dostal pod nepříjemný tlak, Láďův soupeř srovnal materiál a i za 6:2 bychom byli rádi. Miloš ale vyjednal remízu a Jardova soupeře rychle zhroutila časovka, spadl v pozici, kde ztrácel figuru. Honzovi jsem ve čtyřvěžovce věřil, i když byla dlouho objektivně remízová – volný pěšec na b4 a pak na b3 podporovaný zezadu věžemi byl pro bílého statečně nepříjemný a jak začal místo protihry jen bránit, už bylo jen otázkou času, kdy přijde chyba. Láďu jsme opouštěli ve chvíli, kdy měl pěšce víc, ale holého krále a pěšcové slabiny, škoda, že to nevyšlo, ale 6,5 je taky bezva.

Komentář

© 2021 UNI Chess.