Ústí si na ERA B pozvalo psychiatra

0

Jednalo se o MUDr. Kotka, excelentního ústeckého hráče, který se v posledních letech zabývá spíš léčbou než hrou, a na soupisce domácích číhá na devítce. Domácím místo něj pauzoval a soudcoval Pavel Chrz, hrozba sestupu tým sehnala do houfu. Oproti tomu letos zřejmě neexistuje síla schopná vyvolat naši základní sestavu – ani naděje na postup, ani hrozba sestupu, ERA B se motá soutěží v čím dál provizorněji vznikajících sestavách.

Ve většině partií se hrály pěšcové struktury, které jsou mi odporné, ale poctivě o nich budu informovat. Netýkalo se to první skončené partie, kde hrál Pokorný bílými s Mikešem Nimcovičovu indickou s Dc2. Černý v pozici čaroval až příliš neteoreticky a vysloužil si rychlou prohru a Kačabu. Těžší úlohu měl na 4. bílými Kozák s Korschnerem. Hrál se zastaralý Stonewall se Se7, černý postupoval trochu divně, ale na výhru se Miloš nadřel. To je prostě ta zapeklitá kamenná zeď, černý má chronický defekt, ale málokdy se dá nějak jednoduše rozebrat. Na 1. desce hrál Kovář černými s Balínem chronicky známou variantu 2 jezdců (bílý má Jd4,Sb5 a Se3, černý Jc6,Sc5 a Je4), která mi pila krev  zamlada. Příručky před 25 lety ji střídavě označovaly za malou výhodu bílého a černého, aniž by vyložily, o co tam jde. Oba silní hráči rozvážně manévrovali, až se promanévrovali k jediné remíze zápasu. Na 8. desce nám MUDr. Kotek vyvedl bílými hrajícího Láchu z utkvělé představy, že si zahraje s juniorem. Hrála se karlovarská struktura (br!), Pepa postupoval pasivně a byl postupně obehrán. Na 6. desce hrál Šura bílými s Kuznetsovem bezvýraznou výměnnou francouzskou, soupeř se do to toho poněkud zabral a po nějakém tom 24. Sb1 spadl. Stav 3,5:1,5 pro nás chvíli vydržel. Pak přidal důležitý bod Nguyen černými na 7. s Přibylem. Hrála se naopak kapitánskému oko lahodná ruská, ve variantě s Jc3 Van předvedl znalost jemného umění nechat bílého natahat pěšce královského křídla a pak vyhrát přes e-sloupec koncovku. Pak zase dlouho nic a už se jen korigovalo. Na 5. Nováček hrál černými s Chocholem podivně slovanskou, vznikla zase karlovarská struktura, tentokrát s vyměněným černým bělopolným střelcem za jezdce, s dvojpěšcem f a nevyvinutým bílým černopolným střelcem. Jako když trenér rozestaví figurky pro tréninkovou partii. Honza se se strukturou nepáral, vyčaroval šílenou taktiku, ale pak se stal její obětí. Na 3. hrál Kuba černými s Makevichem sicilského ježka, proti tomu nic, jen jsem mu nerozuměl. V nestřeženém okamžiku Jindra ztratil pěšce, v jiném jednoho získal, pak ještě jednoho, ale v uvolněné atmosféře vyhraného zápasu podlehl podstatnější taktice.

I těsná zápasová výhra nezávazně potěšila, Ústí má naopak po překvapivém úspěchu Boleslavi s Lysou rostoucí problémy s udržením.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ústecké blues záchodového okénka

Ústecké blues záchodového okénka

Komentář

© 2021 UNI Chess.