Unichess stříbrný na MČR 4 členných družstev

3

Otevřené mistrovství republiky 4členných družstev při megafestivalu v Pardubicích má své specifické rysy. Regulérní Extraliga se těší přirozeně vyšší prestiži i kvalitě sestav, ale například Turnovu dlouhodobě velmi záleží na medailích právě z Pardubic. Vedle družstev registrovaných klubů zde mohou hrát ad hoc týmy s často kuriózními názvy. Soutěž je velmi populární, letos se na startu sešlo 108 týmů se 4 hráči a až 2 náhradníky.

Turnov zase vyhrál (3xGM+2xIM).

Unichess A navázal na loňské úspěšné 3. místo a skončil stříbrný! Naše hráče (Šimek 1/2, Kovář 4/5, Kuba 5/7) posílil na 2. bývalý člen Unichessu Studnička (5/7) a na 1. GM Krejčí ( 5,5/7). Družstvo prohrálo jen 2 partie, vždy proti velmistrovi.

silvermedal

Mimochodem v bronzovém Rapidu Pardubice jsme měli také 3 hráče známé z našich ligových sestav – GM Bernášek 2/4, IM Černoušek 5/7 a WIM Havlíková 3/4.

Unichess B skončil zhruba adekvátně 54. (Hula 2/5, Gáj 2,5/5, Miskolczi 4,5/6, Lexa 1,5/4, Rada 3/5, Wadura 0,5/3).

Obšírněji proberu historii Unichessu C-Štefkova systému zakončené vzhledem k soupisce otřesným 50. místem, čistě proto, že jsem byl spolupachatelem a svědkem v jedné osobě. Tým vznikl sloučením Popříkova pečlivě připravovaného projektu, od kterého začali postupně odpadat hráči, s naším nedbalým veteránským projektem, jež se i v okamžicích své největší slávy sestával pouze ze mne a Kozáka. Tým měl vysokou koncentraci kapitánů – Šplíchal ( 2. liga Uni B), Bartoš (2. liga Uni C), Hruška (1. třída Uni D) a Popper ( Uni C – Štefkův systém v soutěži samé). První 4 kola jsme hráli v sestavě 3-6 (Bartoš, Kozák, Šplíchal, Popper), a to vysloveně úspěšně. Byly to 3 výhry a prohra s Unichessem A. Zároveň jsme vyzkoumali, co znamená Štefkův systém v praxi – 2x jsme vyhráli stylem všichni remis, Popper výhra. Těžko říct, co se pak pokazilo. Nastoupily plánovaně plánované posily (1 Jedlička, 2 J. Hruška). Teorií je mnoho, osobně se přikláním k verzi, že to bylo tím, že do sestavy kecal Kozák, ač jeden z mála nekapitánů. Každopádně jediná remíza ze 3 kol nás odkázala na 50. místo. Štefkův systém se narušil, nepomohl ani návrat Poppera v posledním kole. Perličkou je debakl jinak spolehlivého Jedličky – při ratingu 2299 potřeboval získat 1 ELO bod pro slevu na ubytování v Táboře, místo toho jich ve 3 partiích ztratil asi 40… Tvrdá data – Jedlička 0/3, Hruška 1/2, Bartoš 4/7, Kozák 4/7, Šplíchal 2/4, Popper 3,5/5.

V turnaje jsme ještě měli vazby na tradiční ženské družstvo Letuška, tvořené převážně našimi členkami či partnerkami našich hráčů (Bálková, Litvinová, Černoušková, Staňková, Lucie, Kormoutová). 101. místo bylo odpovídající ratingu, měly 3 pěkné zápasové remízy.

3 Komentáře

 1. robik napsal:

  Za Béčko musím říct, že letošní Pardubice určitě nezklamaly. Kromě tradičního doprovodného programu, kdy se nám i přes panující vedra podařilo zahrát si tenis a zchladit se posezením na zahrádce Plzeňky i nonstopu, se mi konečně jednou po letech podařilo se vykoupat v sobotu večer na koupališti.

  Šachově bylo vidět, že moje hráče šachy baví a přes počáteční neúspěchy jsme nakonec víceméně splnili očekávání. Vyzdvihnout bych chtěl zejména Víťu, který hrál ve velké pohodě. Já jsem byl na šachy řečeno eufemisticky „nepřipraven“, čemuž odpovídaly i výsledky.

  Gratulace Áčku, kde v dramatickém závěrečném souboji o 2. místo bojovali vedle sebe Vojta Kovář (proti Kleckerovi z Pankráce) s naší Kristýnou Havlíkovou, která hrála za Rapid Pardubice (proti Cuhrovi z Oázy). Kristýna vyhrála a Vojta nesměl dopadnout hůř, což se mu nakonec podařilo, když taky vyhrál poté, co měl v průběhu partie kvalitu míň.

  Menší výtka tak patří jenom pořadatelům, potažmo rozhodčím, kteří ve výsledcích dělali velké množství chyb, např. místo Lukáše Černouška napsali Bernáška (aneb není Černý jako Berny) a prohodili Adélu s Luckou zrovna v tom kole, kdy Lucka remizovala s dvoulitrem, no prostě šlendrián … 😉

 2. Mircea napsal:

  Předně velká gratulace áčku ke 2. místu. Unichess slaví měsíc existence a už máme dvě stříbra z mistrovství republiky, to je moc hezký start pod novým jménem. Mě se osobně podařilo vidět naživo jen kousek Jindrova marného boje proti střelci a jezdci. Jinak podle mých výpočtů hrálo 4členná družstva celkem 20 našich členů! (3 v A, po 5 v B a C, 4 v Letušce a po jednom v Pardubicích, MB a Vyšehradě). Největší plusaři na ELO byli Popper (21), Kormoutová (11) a Rada (10) naopak minusaři Lexa (-26), Bartoš (-20) Wadura (-16) a Kozák (-12).

Komentář

© 2021 UNI Chess.