Těsná prohra béčka s Bakovem

1

V devátém kole béčko bojovalo ještě o jiskřičku naděje na záchranu, bohužel další těsná prohra ji sfoukla a zbytek soutěže tak hrajeme o čest a pro radost (to je nejdůležitější J ). Zápas byl opět bojovný, čehož si cením, bohužel od jisté chvíle jsme opět tahali za kratší konec provazu a byť se hrály poměrně dlouho poslední tři partie, bylo zřejmé, že nejlepší výsledek bude ten, kterým nakonec zápas skončil…

Unichess B – Bakov nad Jizerou 3,5:4,5

Pavel Kopta – Pavel Mudra 1/2:1/2

Petr Plašil – Jiří Kadeřábek 0:1

Vojtěch Pařízek – Vladimír Křivánek 1/2:1/2

Tomáš Popper – Libor Kryšpín 0:1

Petr Šplíchal – Jaroslav Záhorbenský 1/2:1/2

Vítězslav Miskolczi – Radomír Vacek 1/2:1/2

Martin Čížek – Petr Hulín 1/2:1/2

Jaroslav Hadrava – Zdeněk Joukl 1:0

Online přenos zápasu zajistil rozhodčí Pavel Háse, za což mu patří velký dík, vzhledem k tomu, že partie jsou k přehrání na webu, nebudu se jako obvykle pouštět do analýz a spíš se zaměřím na průběh a dojmy, které přenos nezachytí. Po počátečním oťukávání v zahájeních Víťa odmítl remízu, byť lepší pozici rozhodně neměl, což mu slouží ke cti, v tu chvíli ještě nebylo v žádné partii rozhodnuto či alespoň naznačeno co do výsledku. Posléze jsem nabídl remízu já, když jsem nevyužil podle mne mírně lepší pozici a nabídl výměnu poslední lehké figury s přechodem do věžovky se stejně pěšci. Soupeř se hodně zamyslel… a během jeho přemýšlení skončila první partie – Tomáš mi už ráno říkal, že ho opět přepadla nemoc, k tomu na něj soupeř poměrně ostře nastoupil s útokem na krále, Tomáše se ale dobře bránil, odebral pěšce a tady už jsem mu hodně věřil, protože soupeř směřoval do časové tísně a útok se mu pomalu rozplýval. Bohužel Tomáš nabídl výměnu dam (což se jevilo strategicky správné), přišel však nepříjemný zvedák s vazbou a ztrátou věže… 0:1. Čekal jsem tak trochu akceptaci remízy v mojí partii, ale soupeř jí nakonec odmítl a střelce nevyměnil – bylo tak jasné, že musím hrát na výhru. Víťa opět odmítl remízu a v časových kontrolách se bohužel několik partií otočilo v náš neprospěch. Na druhé desce si Petr Plašil sezobl pěšce na b2 za to, že bude trpět při prostorové převaze soupeře. Po čase musel odevzdat kvalitu, to se ještě asi držet dalo, bohužel v časovce mu soupeř pozici rozlomil – 0:2. Ve většině partií to ale dál vypadalo, že budeme hájit horší koncovky (Pavel, Víťa, Jarda a nakonec i já), hodně nejasná byla jen pozice u Vojty Pařízka, kde to takticky jiskřilo a neodvažoval jsem zde si tipovat. Víťa přepjal strunu a ztratil pěšce, vzhledem k tomu tak další nabídku remízy už nešlo odmítnout – 0,5:2,5.

Další dvě remízy přinesly partie Martina a Vojty, Martinova pozice mi přišla taková vzdušnější, ale soupeřova dvojice střelců vše držela. Vojta nakonec vyšel z ostré pozice s pěšcem méně, soupeř se však při těžkých figurách nepokusil o realizaci a nabídl remízu – 1,5:3,5. V mojí partii jsem nakonec dal soupeři pěšce za aktivitu krále a figur, uvěznil jsem věž a dotíral svými figurami na krále – cítil jsem v kostech, že by tam něco mohlo být, ale po časovce to skončilo klasicky – byl jsem v koncovce s pěšcem méně, soupeř mi pak odebral ještě druhého a naštěstí se zasekl a nevymyslel jak protlačit svého volného pěšce, ztratil většinu svého času a dohrával na minutě, kdy nakonec při odřízlém králi dva pěšci navíc

nestačili a bod jsme si tak rozdělili. Pavel Kopta stál dle vlastních slov po zahájení lépe, soupeř však pozici ustál, Pavel ztratil hodně času a z časovky vyšel s pěšcem méně – ale při nestejných střelcích, koncovku pak po dlouhém boji udržel – 2,5:4,5. Alespoň čestný úspěch pak vsítil Jarda, který dlouhou dobu držel stísněnou pozici a v koncovce se dočkal, když soupeř sebral otráveného pěšce a přehlédl obrat se ztrátou figury. Pak se ještě pokoušel marně bojovat, ale Jarda už svoji šanci nepustil a je tak jednoznačně největším zabijákem týmu (4,5 ze 7) a jako jediný z béčka se vyhřívá ve zpravodaji ze soutěže na stránce s nejlepšími 50 hráči soutěže.

Jeden komentář

  1. jarda hadrava napsal:

    Chvála je hezká (a dobře se čte 🙂 ), ale každý sledovatel onlinu musí konstatovat, že jsem měl víc štěstí než rozumu. Myslím, že Ota Pavel kdysi napsal v jedné své povídce: „Z hovna bič neupleteš, a když jo, tak si s ním nezapráskáš.“ Mně se v neděli povedlo vyvrátit oba výroky. Leč od ostatních se štěstí odvrátilo, takže nás zase soupeř o prsa přeběhl. Sestup se očekával, ale jak říká klasik, alespoň jsme to zkusili a nemáme se za co stydět. Myslím, že jako tým jsme drželi pohromadě a bojovali jako lvi. Zbývají poslední dvě kola a jedinečná možnost pro všechny hráče soupisky, zejména ty, kteří ještě nehráli – kdo si chce vyzkoušet 2. ligu? Co třeba nová mistryně republiky?

Komentář

© 2021 UNI Chess.