Smírně s Vyšehradem

1

Prvoligovému zápasu se čtvrtým Vyšehradem předcházelo předání medu včelky Unichessky vítězi předchozí ankety Lukáši Černouškovi.

Jedná se o kultovní med, jehož konzumace výrazně zvyšuje ELO.

Zápas začal bizarním úkazem – zrovna když jsem si myslel, že jsme vyčerpali příděl všemožných minel. Nominovaný a nahlášený Vojta Kovář nějak nešel a telefon nebral. V 10:28 ho zastihl Pedro telefonicky, jak si myslí, že se hraje až za týden. S rezervou 2 minut se stihl přiřítit.

Skóre se zpočátku vyvíjelo pozitivně. Skvělou formu a přímočarý přístup potvrdil Jindra Kuba na 7. desce. Celoživotní znalec francouzské Míla Netušil s ním černými zvolil krotkého Rubinsteina, aby pak v horší pozici zahrál totální blundr a partii vzdal.

Další bod přidal na 5. desce Vrbata s Tůmou. V příjemné pozici ze Samische sebral obětovaného pěšce, velmi pěkně se konsolidoval a bylo to.

Bohužel ostatní pozice vypadaly méně jasně, zejména Šlampa stál totálně na prohru.

Na 3. stole hrál Šimek bílými s Vlasákem ostrou variantu katalánu. Přes přirozené nepřesnosti partie skončila korektní remízou, když černý obětoval figuru a vynutil opakování tahů.

Pak skončila na 2. desce partie Bernáška černými se Šuráněm. Po otevření c-sloupce v sicilské upustil dvě šance na výhodu, z nichž jednu sám ukázal po partii, došlo na remízu přes horší pozici.

Další půlbod doputoval z 1. desky. Proběhla tam partie Černoušek – Londýn, v jistém smyslu nejsofistikovanější v zápase, i když divácky spíš nijaká. Oba hráči výborně chápali úskalí vylepšeného Tarrasche, včetně problémů bílého dosáhnout něčeho konkrétního. Předsunutá Lukášova věž se ale brzy dostala do problémů převyšujících původní motivy a po různých příhodách byl rád za kombinaci, kde si černý postavil dámu a bílý pevnost.

Stav byl 3,5:1,5, ale zbývaly jen tři trosky.

Kovář hrál černými s hodinovým deficitem s Juřkem. Trochu překvapivě zvolil bojovně královskou indickou a pak zase z obavy z teorie vymyslel odbočku – c6,Dc7,a6,b6, Sb7 – stálo to 23 ze 30 zbývajících minut. Nebylo to naprosto nijak odevzdané, měl i svoje šance vyrovnat, bílý ale hrál dobře a dlouhou partii vyhrál.

Náš dosud 100% Šlampa dnes rozehrál sicilskou černými s Rutem špatně a postupně se – jak bylo řečeno – dostal do totálně prohrané pozice. Většinu partie hrál s kvalitou a 2 pěšci méně… Čas ubíhal a úpornost stavěla před bílého otázku, jak přetavit +4 do celého bodu. Neuvěřitelně se zapletl a poskytl černému nevyužitou šanci na remízovou věžovku, kterou naši staří mazáci (Vrbata, Pedro) rázem odhalili. Bílý ale udělal ještě jeden nenápadně špatný tah … a motor mění názor z matu ve 20 tazích na 0,00 a tak to také skončilo!

Pak už jen dokonal Řehořek. Černými s Jačkem obdržel pasivní bezperspektivní pozici a soupeř vytrvalým oblézáním prorazil.

Konec, balíme…

Pilíře sezóny (Kuba, Vrbata, Šlampa) nakonec udržely bod, za který musíme být rádi. Výsledek nás přirozeně stál vedení v 1. lize, jen mizerné skóre nám zůstalo.

 

Jeden komentář

  1. Mircea napsal:

    Ještě že jsou ty pilíře!

Komentář

© 2020 UNI Chess.