Pro druholigové body do Holešovic

3

Když se nedaří, je potřeba něco změnit. Trochu nám k tomu pomohl kulturní program v našem doupěti, který byl všemi stranami vyhodnocen jako nekompatibilní s potřebou mít sál v neděli dopoledne kompletně připravený. A tak se B-tým pokusí ve 3. kole urvat konečně druholigové body U Průhonu. Před rokem a půl tam prvoligové áčko zachraňovalo na poslední chvíli remízu s ČB, ale mezitím se tam výborně rozehrálo naše současné céčko a vítězný duch by mohl stále ještě přebývat ve skříni s figurkami. Do cesty se staví Desko Liberec, tým, který se po loňsku udržel ve 2. lize jen díky postupu svého béčka z kraje, ale letos zahájil sezónu velmi dobře. Dá se čekat napínavý a vyrovnaný mač.

Chystáme opět textový online přenos, vylaďte si nás v 10 hodin a držte palce. Nebo přijďte zafandit!

ERA Poštovní spořitelna B – Desko Liberec
5:3
1. Kovář (2263) Braun (2232) 1:0 výměnná královská indická
2. Škára (2222) Kučera P. (2202) 1:0 výměnná francouzská
3. Pokorný (2211) Polák (2177) ½ Nimcovičova indická s Dc2
4. Kuba (2210) Suchomel (2055) ½ 1.Jf3 e6 2.e4 d6!?
5. Kozák (2153) Cakl (2132) 1:0 katalán
6. Nováček (2124) Laštovka (2141) 1:0 skandinávská
7. Šura (2099) Kučera J. (2007) 0:1 skandinávská
8. Káňa (2043) Krtouš (2021) 0:1 Paulsenova sicilská

09:45 Figurky jsou postaveny, přichází první výsadek libereckých a vzápětí kontrujeme naší litoměřickou gardou. Chybí nám jedna židle (pro mě), Pedro žertuje, že ta po Milošovi bude brzy volná.

10:04 Utkání začalo, nám chybí Vlado, hostům Polák. Vzdálený kapitán ujišťuje, že Vlado je už v tramvaji.

10:09 A už jsou oba týmy kompletní.

10:27 Pokusím se některé partie zaznamenávat v reálném čase, dole se můžete dívat na průběžné pozice!

10:43 Partie se rozjely ve velkém tempu, žádné prvoligové mudrování nad pátým tahem. Na první šachovnici se ve výměnné králce zamířilo rychle do koncovky 2V+J:2V+S, kde má černý roztržené pěšce. Na druhé se ve výměnné francouzské vyměnili opravdu jen ti pěšci a schyluje se ke složitému boji. Na trojce po výměně dvou párů lehkých figur bude Pedro hrát proti slabině na d6 a soupeř proti c4, asi rovina. Na čtvrté se po originálním zahájení dostal Jindrův jezdec na e6 a spíš tam překáží. Pedro právě dostal nabídku remízy.

10:52 Na páté se přešlo do struktury benoni, ovšem s černým střelcem na b4. Na šesté a sedmé máme typické pozice ze skandinávské, bílý prostorová převaha, ale zatím není kudy se na soupeře dostat. Na osmičce původní Paulsen zscheveningenovatěl a bílý přemýšlí, kam postavit figurky. Časy zatím všude v mezích normálu.

11:03 Pedro remízu přijal, stav 0,5:0,5. „Nejlepší, co jsem tam našel, byla úplně rovná koncovka.“ Hurá, mám židli!

11:17 Jindra úspěšně vyměnil překážejícího jezdce a má aktuálně nestejnopolné střelce se všemi těžkými figurami, stojí dobře.

11:29 Na druhé desce bílý odrošoval nadlouho a Vlado ihned vyběhl a7-a5-a4, vypadá, že ho ta pozice motivuje. Jindra aktivně vyměnil dámy, koncovka je rovná.

11:43 Pedro si myslí, že nikde nestojíme hůř. Miloš stojí dobře, snad bude taky jednou chtít vyhrát. Na první desce Vojta uhnul z výměny věží, je tam hodně pěšců, věřme tedy jeho technice.

11:57 Obhlídka před polednem: na první šachovnici pokračuje složitá koncovka, objektivně asi vyrovnaná, Vojta hraje na svůj průměr velmi rychle (čas 1:08 proti 0:21); na dvojce si Vlado otevřel sloupec na krále, ale nemá dovyvinuté figurky k útoku, spíš se mi to zdá lepší za bílého; na čtvrté se pozice s nestejnopoláky a věžemi zavřela, Jindra to asi bude zkoušet na výhru, pro mě zatím rovné. Všichni hrají hrozně rychle, nestíhám aktualizovat partie 😮

12:10 Honza Nováček stojí pod tlakem hůř, Miloš i Jarda mají dvojici střelců, ale u Miloše se mi líbí víc pozice černého. Na poslední šachovnici bílý zatím nejde do kontaktního střetu, zdá se mi, že černý začíná nabírat dech, ale bude chvíli trvat, než rozmotá figury na dámském křídle.

12:22 Vojta úspěšně soupeři vytvořil špatného střelce, hraje pořád rychle. Vlado přemýšlí nad 19. tahem už skoro půl hodiny.

12:41 Zápas je stále otevřený, i když se teď zdá, že opticky navrch mají hosté. Na 8. desce se Pavel ještě nedostal k protihře, na 4. vše spěje k remíze. Zlomky naděje na výhru jsou nanejvýš na první, ale hraje se všude. Časovky se pomalu blíží.

12:48 Vlado obětoval kvalitu, má za ni pěšce a útok! Jindra remizoval, stav 1:1.

12:58 Zápas vstupuje do dramatické fáze. Na 6. stojí Laštovka bílými výborně, ale má už jen 6 minut na 12 tahů. Vojta je v koncovce V+J:V+S, nejspíš z toho bude remíza. Miloš získal klíčového pěšce na d6!

13:08 Přiostřuje se. Zdá se mi, že Vlado může dobrat zpět kvalitu a zůstane s výhodou. Na šestce to visí na vlásku, sedmička rovná, na osmé spustil bílý útok, ale nejsem tak úplně přesvědčený, že korektní…

13:25 Na dvojce Vlado nechtěl na praporku zopakovat tahy, teď jen doufáme, že má v pozici věčný šach. Na osmičce má Káňa věž víc a mat by dostat nemusel, ale počkejme si ještě pár minut, ono se to ještě párkrát otočí.

13:33 Nováček je ze špatné pozice venku, trneme ale nad osmičkou, kde Pavel věž vrátil a útok tím ještě neuhasil. Miloš vyhrál a vedeme 2:1, Kačaba se konečně podívá z Prahy ven.

13:44 Časovky skončily. Na jedničce má Vojta lepší koncovku, na dvojce má snad Vlado věčný šach, na šestce je rovná koncovka D+S:D+J, Jarda na sedmičce dostal mat, na osmičce Pavel nějak prohrál v nestejnopolné koncovce dam a střelců. Stav 2:3.

14:03 Aktualizována pozice Vlada na dvojce. Všechny tři zbylé pozice jsou v různém stupni lepší, otázka je, zda z toho vytěžíme aspoň vyrovnání.

14:15 Vlado vyšachoval soupeři figuru a vyrovnává na 3:3!

14:22 Aktualizována Vojtova pozice. Pedro si myslí, že tudy máme šanci vyhrát zápas. I Nováček stojí líp, ale tam je to spíš čekání na chybu soupeře.

14:27 Pedro: „To je lepší hrát, než se na to dívat. Ale Vojtovi věřím.“ Mimochodem, sleduje tu reportáž někdo? 🙂

14:36 Nováček má povoleno remizovat, Vojta získává pěšce.

14:48 Materiál je na první desce srovnaný, ale Vojta má dva volné pěšce. Pořád to vypadá nadějně. Nováček stále drží malou výhodu v koncovce.

14:58 Vojta si staví dámu a je hladce vyhraný. Už vyhrál, vedeme 4:3. Nováček bude mít v dámské koncovce pěšce víc, dokonce si může vybrat, kterého. Zápas bychom už měli spolehlivě vyhrát.

15:14 Honzův soupeř šel do rizika a obrátilo se to proti němu, vítězíme 5:3!

S odstupem dvou hodin a s naplněným žaludkem se všechno jeví v příznivějším světle. Zápas v podstatě rozhodlo, že Miloš ani Vojta nešli za remízou v hrsti, bojovali a jejich pozice v nás držely optimismus i po ošklivém zvratu zápasu před časovou kontrolou – Jarda slupl otráveného pěšce a Pavel asi chtěl proplout soupeřovou kavárnou až příliš na jistotu. Ovšem štěstí nám to vrátilo na druhé desce, kde se bílý pokoušel utéct z věčného šachu a nevybral si správnou cestu, což Vlado s obdivuhodnou chladnokrevností spočítal a využil. Máme konečně tři body, na záchranu jich bude potřeba ještě nejméně deset, nicméně snad teď už bude líp. Obětavost Pedra, který vláčel hodiny z Kaštanu, je aspoň takto odměněna 🙂

A děkujeme Lucce a Mirkovi, kteří přišli fandit a pochvalovali si i nové rozmístění stolů.3 Komentáře

  1. Oxanka napsal:

    Gratuluji! A kde mám svého muže? Už by měl být doma a já nemám mobil, abych mu zavolala….

  2. Mircea napsal:

    Vytáhli jsme na 2. ligu celá rodina a vyplatilo se. Gratulace všem a především čtyřem našim hráčům s celým bodem! Mě osobně nejvíce nadchlo Vladovo f5+, gxf6e.p., h5+. Mirek, Lucka a Julinka

  3. ladkovar napsal:

    gratuluji,Láďa.

Komentář

© 2021 UNI Chess.