Neuvěřitelné zvraty! ( a výhra 5,5)

9

Unichess C coby 2. ve skupině A 2. ligy sehrál s 3. Tietzem Karlovy Vary veskrze šílený zápas. Došlo v něm k 4 dokonaným a jednomu polovičnímu otočení pozice.

Hosté neměli svou oporu Štočkovou, nám chyběli Havlíková a Bakalář. Ačkoliv jsme dali dohromady obstojnou sestavu (7. Bretšnajdr!), málem jsme nesehnali osmého. Nakonec zaskočil Honza Hučín, který původně přišel jenom na přenos.

Zápas začal atypickým vyrušením, když přišli divadelníci a odnesli si nějaké loutky a kulisy.

Na 1. stole rozehrál Šimek se Soukupem bílými teorií trochu nedořešenou variantu přijatého dámského gambitu. Petr získal postupně úplně vyhranou pozici (23.Se5! s dalším f4), kde upustil jeden i druhý půlbod. Za nás kontroval na 3. Kuba bílými s Čontošem. Rozehrál nestandardně Caro-Kann (normální Jxe4 a později f3), čímž soupeře vykolejil, aniž by stál úplně blbě. Přehrávaje soupeře asi trochu přehnal 12. Sxf7+ (mrzout motor preferuje prosté 12.Jg5), ale drtivou většinu partie stál objektivně i na pohled na výhru, až soupeře zmatil uprostřed desky. Druhý zvrat přinesla druhá deska, kde stál Kovář v sicilské s Krejčíkem ve složité střední hře i výrazně lépe (19…Jf4!), než partii pohřbil 22…Dc7? Naštěstí vyhrála nezvratovou partii Jaščenko bílými s Procházkou. Soupeř rozehrál moderní obranu s f5, Olga nešla daleko pro ránu (5.h4) a po krátké nejasné fázi získala přivyhranou pozici, kterou také rázně vyhrála. Třetí bod přinesla moje zvratovka na 4. stole. Tichý se mnou rozehrál bílými symetrickou anglickou, kterou dovedl metodickou hrou s mým přispěním až k totálně vyhrané pozici. Pak nenašel správnou realizaci (22.Sh3!! nebo 22.Vxc8 s ideou 23. Dxc8!), pozici znejasnil, poté odvrhl poslední záchranou brzdu (28.Dd5) nechtěje remis a bolestně prohrál.

Po hrůzách na prvních 5 deskách jsme vedli 3:2 bez remíz, v zápasovou výhru jsme ale nevěřili, vzhledem k bídným koncovkám na 6. a 7. desce. Na 8. měl Hučín pěšce víc v jezdcovce, kde jsme trochu přecenili potíže s realizací, ale i tak nebylo jasné, kde vzít 4 a půl. V této pochmurné situaci se vypravil požitkářský kapitán na kachničku a když jsem se vrátil, vypadalo to pořád stejně.

Pak dodal celý 4. bod SuperHučín, který udělal přenos a ještě vyhrál. Příště bude asi ještě obsluhovat v baru a lítat v pláštěnce nad Kaštanem. Na 8. desce Bicka v Caro-Kannu jednoduše, leč účinně obehrál o pěšce, zmíněnou jezdcovku pak hrál velmi silně. Další výrazně nezvratová partie. To šokující přišlo nakonec. Bretšnajdr se na 7. bílými s Hüttnerem probojoval k umírněné výhodě. Tu ztratil, a co horšího, po primitivním obratu i pěšce a zmítal se v zoufalé koncovce. Tu po zmateném průběhu dokázal zremizovat. Kuriózně mohl i vyhrát po 46.Vxd4!! s ideou přechodu do pěšcovky. Ta je mat 21. tahem, ale nedivím se aktérům, že tuto možnost ignorovali. Že pěšci h a d porazí výrazně postouplé f, g plus b není příliš patrné. Zhruba ve stejný moment skončila posledním zvratem partie Fryč-Pokorný na 6. stole. Pedro z vídeňské vyšel se zcela bezperspektivní, v podstatě prohranou pozicí. Bílý ho tahal za uši 53 tahů, po 54.f4?? přišel o půl bodu a po 55.gxf4?? o druhý půlbod. Mazácké završení nevděčné obrany přechodem do vyhrané pěšcovky korunovalo naši výhru 5,5:2,5.

Jak řečeno, šílený zápas. Snad jsme si to zasloužili za dotažené neohrožené výhry (Jaščenko, Hučín, v podstatě i Kuba), snad si to zasloužili hosté marností v koncovkách, kdo ví.

Oáza každopádně rozdrtila Kozolupy 6:2 a vede o 3 body a 1,5 na skóre.

Tajemná ruka nedá pokoj

Tajemná ruka nedá pokoj

Pohled na rozhodčího shora

Pohled na rozhodčího shora

Předzápasový relax

Předzápasový relax

Loutkový hráč

Loutkový hráč

 

9 Komentáře

 1. Honza Hučín napsal:

  No, kdyby to otočil i Bret, tak už bychom měli na účtě štěstí už asi pěknou sekeru.
  Princip roztržených volných pěšců v pěšcovce (plovoucí čtverec) není tak známý, tady to vychází přesně na tempo.

 2. Mircea napsal:

  Po svojí partii sem stihnul na onlinu už jenom poslední Pedrův tah. Takže gratulace Pedrovi – hrál černými, vyhrál a ještě hrál déle než já 🙂

 3. kvatroog napsal:

  Omlouvám se za trapný výkon. Nebyl jsem schopen nic počítat (i když to složité nebylo a času bylo dost) a viděl jsem, že po 46. h5 už neprohraju (za stavu 4:2 s prohraným Pedrem vedle). Zdá se, že půjde i o skóre, OÁZA má náskok.

 4. Jan Bartoš napsal:

  Počet online diváků přesáhl i lokální rekord z minulého zápasu s Vyšehradem, takže to nebylo jen souběhem s Extraligou.

  2. liga holt táhne, kde taky vezmete tolik laškovných chyb…

 5. Petr Sp napsal:

  Tak v tom případě bude zápas 2. ligy béčka s Bakovem naprostý onlinový trhák 🙂

 6. jarda hadrava napsal:

  No pokud existenci přenosu zjistí bakovská investigativní žumpa, tak určitě… 🙂

 7. Oxanka napsal:

  Mnou sledovaný zápas bude rozhodně Unichess C verzus Oaza! Dávám si do kalendáře 3.4. 😀

 8. jarda hadrava napsal:

  No jo, fajnšmekr. Hlavně pořádně vylaď Vojtovi formu, když už to máš v kalendáři… :-))

 9. Oxanka napsal:

  Ráda. Poraďte mi jak. Ani za můj vlastní tým se mi zatím nepodařilo Vojtovi vyladit formu a to už ho skoro vařečkou ladím po hlavě!!!

Komentář

© 2021 UNI Chess.