Mistrovství republiky v Ostravě

0

Letošní přebor republiky je z finančních důvodů pořádán jako skoro otevřený švýcar, odpadly tak náklady na polofinále, a je skutečně impozantní. Startovní listina se nakonec ustálila na 94 účastnících, napočítal jsem 15 velmistrů a 22 mezinárodních mistrů. Je trochu škoda, že se nemohli nebo nechtěli zůčastnit všichni teoreticky kvalifikovaní, to by byl teprve šílený podnik. A nemohlo by se stát, že tato bezvýznamná osoba – aktivní hráč č.355, se bude v turnaji roztahovat na startovním místě 75.
Pro anketu budiž zaznamenáno, že 1. nasazený je Navara, poslední nasazený Seidl, 50.nasazený FM Obšívač.
Každodenní noční zpravodajství přichází z hotelu Harmony, kde bydlí převážně velmistři, mezinárodní mistři a význační kapitáni. Jedinou skvrnou na pobytě význačných kapitánů je, že si to platím sám.
Z hráčů Poštovní spořitelny se nejlépe umístil Lukáš Černoušek na 22.místě, největší ratingový skok udělal Miloš Kozák, který se proremizoval k +27,6. Naší anketu vyhrál Vítězslav Miskolczy.
Naše skóre otevřel v 1. kole Miloš Kozák remízou s FM Mudrákem (2368) a odebrali se za alkoholem. Já jsem byl celkem jednoznačně přehrán IM Plátem (2401). Vojta Kovář si zahrál černými proti KG s 3.d4 a nakonec obehrál M.Bureše (2131), Tomáš Studnička čelil černými v drakovi nebojácně hrající Folkové (2128) a rovněž vyhrál. Lukáš Černoušek prohrál se starým mistrem IM sikorou-Lerchem (2205) ve velmi dlouhé partii, kterou jsem vůbec neviděl.
Máme tedy 2 výhry a jednu remízu. Pro anketu NEHRÁL jsem černými.
I ve druhém kole otevřel naše skóre Miloš Kozák černou remízou s GM Lechtýnským (2396). Partie byla plná repertoárových překvapení. Bílý překvapil e4, černý dal sicku, bílý dal c3 a pak to dolezlo do opakování tahů. Lukáš Černoušek dal Šplíchalovi (2219) bílými katalán, výsledná struktura vypadala docela francouzsky – následovala pomalá poziční fáze a rychlé vymlácení černého. Já jsem si s FM Sobkem (2303) dal černými kupodivu Grunfelda, asi mi nestačil ten bílý z prvního kola – nejasná bitka a druhá prohra. Ještě jsme bojovali proti 2 skorovelmistrům. Vojta Kovář prohrál bílými s IM Šimáčkem (2518) složitou otevřenou španělku a pak složitou koncovku – nevypadalo to nijak jednoznačně. A největší bomba – Studnička porazil bílými IM Bernáška (2495), který sel poziční dynamiku ve Stonewallu a sklidil bouři.
Celkem máme 4 výhry a dvě Milošovy remízy a 1,5 bodu s titulovanými. Mimochodem pro anketáře – poslední nasazený Seidl porazil GM Blatného, má 2/2 a +25,5 ELO…
Třetí kolo bylo ve znamení dívčí války vyhlášené Poštovní spořitelně (měli jsme 3 soupeřky) a 3 sicilek (všechny naše černé partie). První prohrál černými s IM Šimáčkem (2518) Studnička čínského draka. Pak otevřel naše skóre opět Miloš Kozák a opět remízou s IM Michenkou (2390) bílými v dámské indické – ve své nejdelší, nejohroženější a asi nejcennější remíze. Já jsem dostal opět zuřivého soupeře – Terezu Olšarovou (2269), naštěstí už nemá ELO kolem 1900, ale její zisk za poslední 2 měsíce kolem 90 bodů nevěstil nic dobrého. Přetrumfla mě v teorii, trápila ve střední hře, asi byla vyhraná ve věžovce, ale nakonec jsem remizoval 3 pěšce proti věži. Zatím jediná nekozáčí remíza. Ani Lukáš Černoušek nebyl na větvi z Havlíkové (2251), se kterou nedávno prohrál na NECKARu, stál slibně v Sozinovi,leč nějak prohrál zase. Vojta Kovář si zahrál černými s Folkovou (2128), zahrál si klasický Scheveningen a zvítězil.
Máme 5 výher, 4 remízy a 2 body s titulovanými.
Čtvrté kolo přineslo první SUPERKILL – Tomáš Studnička otevřel skóre celým bodem s GM Blatným (2409). Velmistr známý pestrou škálou kavárenských variant zahrál suše DG, zpestřený známým mírně méněcenným přechodem do Stonewallu s vyměněnými černopoláky. Tomáše posléze přestalo bavit hýčkání maličké výhody a čekání na soupeřovy triky a sám nejasnou obětí 2 pěšců kavárensky vyhrál. Zároveň se etabloval jako Stonewall-breaker. Já jsem v partii s Kocurem (2139) černými vábil do poloslovanské, ale sklidil jsem výměnný DG s vyvinutým bělopolným střelcem. Následovala moje znuděná nabídka remis. Soupeř odmítl, pozičně mě ožužlal, obětoval pěšce za 2 S proti 2J v otevřené pozici a stál drtivě. Naštěstí nebyl pořád precizní a ve vlastní časovce jsem taktikou zremizoval. Miloši Kozákovi vybledla remízová aura. S Turnerem (2324) se proti domečku tupě dostal do pozice, do které nechtěl a odevzdaně prohrál. Něco podobného se povedlo bílými Vojtovi Kovářovi s GM Babulou (2536). Den úspěšně završil Lukáš Černoušek, který bílými v domečkové králko-benoni v dlouhé partii obehrál Z. Hábu (2233).
Máme 7 výher, 5 remíz a 3 body s titulovanými.
V pátém prostředním kole jsem skóre otevřel já, byť bohužel kuriózně. Bílými s Olšarem (2317) jsem hrál svůj slovanský e3-kolovrátek proti výstavbě s královským a rozšířeným dámským fianchetem, snad jsem dosáhl poziční výhody, abych posléze vyhrál nastavením dámy slabozrakým soupeřem. Sorry, vrácení dokončeného tahu ve vážné partii prostě nenabízím, ale soupeře je mi upřímně líto, do opravdické výhry bylo zatraceně daleko. Miloš Kozák po ztrátě remízové aury předvedl svou klasiku – důležitě rozehraný ježek bílými s Obšívačem (2295), hned 2 systémy najednou, ztráta niti, marná nabídky remízy, časovka. Pak to soupeř zkazil, Miloš odmítl remízu a vyhrál! Vojta Kovář dovedl svůj další černý scheveningenský experiment s Sikorou (2238) do remízy. Lukáš Černoušek bojoval černými s Ramíkem (2267) v úplně klasické zavřené sicilce, a to úspěšně. Tomáš Studnička hrál černými s Jeho Ctihodností IM Rašíkem (2480) urychleného draka, po čase vzplálo úplné peklo a špatně to dopadlo – proč a jak si nastudujte z onlinu.
Máme 10 výher, 6 remíz a pořád 3 body s titulovanými.
V 6. kole jsme získali maximum možných bodů a také znovu zasáhli do ženského přeboru. Miloš Kozák obnovil remízovou auru v derby černými s Vojtou Kovářem. Partie připomínala judistickou scénku s Luďkem Sobotou se sakem chyceným ve dveřích – Vojta s ním mocně cloumal, ale Miloš se nepřekotil. Zřejmě slušnej oddíl. Černoušek si zahrál bílými s WIM Sikorovou (2268) domečkovou benoni a zase to vyhrál. Tomáš Studnička hrál s WIM Havlíkovou (2251) bílými Grunfelda s Db3 a postupně soupeřku přehrál asi v rovné pozici. Já jsem čelil černými IM Nedělovi (2347), známému tvůrčí hrou už od zahájení. Hrála se ruská s Jc4, kterou soupeř hraje pokaždé jinak. V originální bitce jsem byl přehrán, ztratil figuru, ale v časovce soupeře jsem za ní dostal 3 pěšce, pak útok, po 40. tahu se z toho vyklubala věžovka se 2 pěšci navíc. V druhé časovce se už zrodil náš druhý SUPERKILL (dle definice ankety se mě i Milošovi počítají i IM)….
Máme 13 výher, 8 remíz a 4 body s titulovanými.
V sedmém kole otevřel naše skóre jako téměř pokaždé Miloš Kozák bleskovou remízou se Šklíbou (2309). V dalším derby mě opustilo mé nehorázné štěstí a přešlo na Vojtu Kováře, kterému jsem bílými skoro ještě v zahájení odevzdal kvalitu. Tomáš Studnička hrál černými s GM Veličkou (2479) Mároczyho. Na rozdíl od partie s Rašíkem zvolil v jednom momentě bezpečnou remízu místo komplikací. Lukáš Černoušek hrál černými s GM Babulou (2536) českou variantu slovanské, ze které se pomalu stává oddílová choroba. Bílý za bezvýznamného pěšce rozehrál dvojici střelců a po velmi dlouhém boji vyhrál.
Perlička z B – turnaje: za partii Vesselovský – Karhánek 1. e4 g5 2. d4 f6 3. Dh5 mat byl černý rituálně vyloučen z turnaje.
Máme 14 výher, 10 remíz a 4,5 bodů s titulovanými.
V předposledním osmém kole otevřel skóre Vojta Kovář, který s GM Hausnerem (2451) rozehrál Trompovského, ale brzy vsadil na jistotu půlbodu. Tomáš Studnička prohrál bílými s IM Krejčím (2445) v Blumenfeldově gambitu. Já jsem s Danešem (2261) černými prohrál (v jakémsi přijatém DG s tempem navíc) pozici vyhlížející značně remízově. Lukáš Černoušek přehrál bílými J.Bureše (2327) v domečkovém volžském gambitu. Miloš Kozák trochu trpěl s IM Nedělou (2347) v klasickém Caro-Kanu, ale soupeř to přemachroval a možná mohl být za remízu rád.
Máme 15 výher, 12 remíz a 5 bodů s titulovanými.
V posledním kole otevřel skóre opět Miloš Kozák bleskovou remízou s F. Vránou (2287). Celkem rychle ho následoval Vojta Kovář černou remízou s Turnerem (2324), soupeř tímto splnil normu IM. Já jsem byl původně nadšen losem, o panu Indrákovi (2269) se traduje historka, že jeho ELO nahrál pod jeho jménem jistý velmistr na turnajích ve východních zemích. Ať je to pravda čili nic, soupeř ze svých asi 2460 z roku 2002 plynule ztrácí a hodlal jsem ho v tom podpořit. Jelikož prý onemocněl, osud mi jen přihrál kontumační bod a vygumoval mé bílé z prvního kola. Dvě partie se hrály ještě poté, co jsem odjel. Lukáš Černoušek odremizoval černými GM Tallu (2505) a Tomáš Studnička bohužel prohrál s IM Hausnerem (2481).
Máme 16 výher, 15 remíz a 5,5 bodů s titulovanými.
Naší anketu vyhrál Vítězslav Miskolczy se 160,1 bodu, těsně před Lukášem Hůlou s 158,7 a Janem Hučínem se 104,2. Ze všech nejhorší byl Petr Pokorný (47,5!).

Komentář

© 2020 UNI Chess.