MÁME MISTRYNI REPUBLIKY !!!

13

Veliká gratulace Kristýně, která přivezla z ostravského MČR openu nejlepší umístění mezi ženami a stala se mistryní republiky. Ženský titul bralo ve smíšeném openu 4,5/9 + nejlepší pomocné hodnocení, na které Kristýna porazila Karolínu Olšarovou a Olgu Sikorovou. Reprezentační jednička Joanna Worek skončila se 4 body mezi ženami až čtvrtá.

Výborný turnaj tam odehráli také Lukáš Černoušek, celkově 13. s 5,5 body (v tom třeba výhra s GM Cvekem a prohra v pěkně dynamické partii na 1.stole s Davidem Navarou) a Honza Bartoš (4,5/9 při průměru 2287 vyneslo přes 30 elo bodíků).  Vávřík a Vojta Kovář na 3,5 /9 citelně odepsali ze svého ratingu.

Výsledky jsou tady

 

 

 

13 Komentáře

 1. Mircea napsal:

  Paráda. Letos to Unichessu na to pomocné hodnocení vychází a v ženách a dívkách už tak máme tři mistryně napříč kategoriemi. Ještě by to chtělo vyhrát extraligu žen, ale bohužel pokud je mi známo, tak to na naši účast nevypadá – nejsou kapitánky a za týden je deadline pro přihlášky.

 2. jarda hadrava napsal:

  Kristýně samozřejmě gratuluji, ale ty tři vykřičníky v nadpisu bych stornoval. Spravedlivější by bylo, kdyby si to baby rozdaly v uzavřeném turnaji mezi sebou. Tak by si to Kristýna užívala určitě víc. Takhle je to pořadí dané primárně štěstím na nalosované muže.

 3. Pedro napsal:

  Jarda: Tři vykřičníky tam určitě nechám, protože je to největší individuální úspěch (v dospělých) našeho klubu dosavadní historie a kdoví kdy a jestli se to někomu zas povede. Co se týče spravedlnosti – nejsem si tak jist. S uzavřenými turnaji je problém. U chlapů je to přehlídka krátkých remíz, u ženskejch by to asi nehrozilo, ale zase při větší tabulce by byly velké výkonnostní rozdíly – myslím si, že je zajímavější, jak hráčka ustojí turnaj s průměrem přes 2300, než schopnost vybíjení soupeřek s řekněme 1700. No a když uděláš minitabulku (v 6-ti 2x – teď by to asi šlo), tak dopředu rezignuješ třeba na právo účasti krajských přebornic, když některé potenciální účastnice poškrtáš, tak to taky neni nic moc. Tohle mi připadá jako nejlepší řešení, švýcar samozřejmě nemusí být úplně spravedlivý, ale všechno ostatní je horší.

 4. jarda hadrava napsal:

  To, že to je největší individuální úspěch oddílu, o tom žádná, ale…
  Pokud má někdo dostat titul mistryně republiky ŽEN, tak bych (významově) očekával, že bude nejlepší mezi ženami. Toto, ať se na mě nikdo nezlobí, je nejlepší žena v OPEN mistrovství republiky.
  Pokud se ženy (kdekoliv včetně šachu) vyčleňovaly, pak to bylo z důvodu, že jsou slabší. Zdůrazňuji explicitně, že to neznamená, že libovolná žena je slabší než libovolný muž, nýbrž, že ženská špička je výrazně slabší než mužská špička.
  Mistryně republiky žen by tedy měla absolvovat fair soutěž MEZI ŽENAMI. Jestli to bude uzavřené nebo otevřené, to je věcí citu. To, že bych aktuálně preferoval uzavřenou soutěž, je dáno šíří (tedy spíše „úží“) naší ženské špičky. Otázkou je, nakolik by to chtěly (nejlepší) ženy takhle hrát.
  To, že by v tomto případě nehrály automaticky krajské přebornice, je dáno především nesmyslnou existencí aktuálních krajů (ale to je politicko-mocenská zhovadilost). Navíc mám pocit, že ani teď v OPENu všechny krajské přebornice nebyly.
  Ale máme ELO-žebříček, Čechy a Moravu+Slezsko, takže by se to dalo v rozumné šíři (cca 10 ks) zvládnout. A byla by to SKUTEČNÁ mistryně republiky žen!

 5. Jan Bartoš napsal:

  Já se obávám, že by to hrát moc nechtěly. (Ostatně i sem jich přijelo jen 6). A nijak bych se jim nedivil. Představte si, jak zhruba stejná skupinka bojuje nejen letos, ale i za rok, za dva… za deset….občas nová naděje.

  Ostatně v družstvech je taky prestižnější hrát se všemi než šmrdlat skomírající Extraligu žen.

  Je to moc malý rybník.

 6. Pedro napsal:

  Jarda: Neprotiřečíš si trochu? Vadí Ti, že titul mohlo ovlivnit štěstí při nalosování mužů v turnaji a nominoval bys 10 účastnic podle ela, které si nahrály skoro výhradně mezi muži… Jinak ty systémy krajských přeborníků a přebornic mi nepřijdou až tak nesmyslné. Když jsem začínal, tak jsem mohl postoupit z oddílového přeboru (1.etapy) do 2.etapy (pražské polofinále), pak 3.etapy (přeboru Prahy), pak 4.etapy (republikové polofinále), pak 5.etapy (republikové finále), pak pásmového turnaje, pak mezipásmového turnaje, pak turnaje kandidátů a pak se stát mistrem světa. Vždycky to skončilo dost brzo, ale měl jsem pocit, že to mám ve vlastních rukou. Jak to měla děvčata nevím, tam těch etap asi bylo míň. Teď to takhle nahoru asi nepůjde, ale minimálně do MČR mi to přijde fajn.

 7. Honza Hučín napsal:

  Kristýně tenhle superúspěch moc přeju.

 8. Mircea napsal:

  Tohle je dlouhodobý problém. Ženy nechtějí hrát se ženami, ale třeba i spousta našich členů nehraje oddílový přebor, protože nechce hrát s parťáky z oddílu. Pak to dopadne tak, že dva hráči jsou spolu třeba 50 let v jednom oddíle a hrají za jedno družstvo, ale nikdy spolu nehráli vážnou partii, ale to jsem odbočil, i když také k zajímavému a možná souvisejícímu tématu.
  Když se na to podívám s nadhledem tak za pravdu dám Jardovi – žena by měla získat titul mezi ženami když se jich dost přihlásí a za pravdu dám i Pedrovi – uzavřené mistrovství republiky se v našich podmínkách neosvědčilo a mezi ženami není chuť ho hrát. Pak mi vychází otevřené mistrovství, kde by měly přístup i juniorky a klidně i mladší dívky (třeba naše AMK). Postup bych zvolil takový, že by se vyhlásilo otevřené mistrovství a pokud by se přihlásilo aspoň dvacet (nebo jiný vhodně nastavený počet) účastnic, tak by hráli ženy zvlášť, jinak dohromady s muži. další věcí je jestli nastavit nějak minimální elo pro přijetí do turnaje. V Praze ho nastavili v krajském přeboru pro ženy na 1900 (aby se zachovala prestiž titulu), přihlásily se dvě a hráli dohromady s muži. Já bych tu hranici dal např. na 1500.

 9. Honza Hučín napsal:

  Tak bychom taky mohli udělat mistrovství ČR žen jako součást otevřeného oddílového přeboru, ne? 🙂

 10. Honza Hučín napsal:

  Jo a jiný článek o MČR nebude? Já se těšil na vtipné glosy kapitána.

 11. Mircea napsal:

  Otevřený oddílový přebor žen hraje 8 hráček pavoukem (ELO 1000-1900), na přebor Prahy se přihlásily dvě a na MČR šest – problém není v tom, že ženy obecně nechtějí hrát, případně nechtějí hrát mezi sebou, ale týká se to jen žen s ratingem nad 1900 a pořadatelé nechtějí na mistrovstvích ženy s nižším ratingem.

 12. jarda hadrava napsal:

  No a to je právě ten problém, Mirku. Je snad šachistka s ratingem pod 1900 prašivá nebo míň žena? Když máme žen s požadovaným ratingem (relativně) málo a navíc jen malá část z nich se chce MČR zúčastnit, tak ať ŠS vymyslí systém kvalifikací, kde může hrát jakákoliv žena, a do finále postoupí jen ty, co se kvalifikují. Pak by nikdo nemohl proti titulu mistryně republiky žen nic namítat.
  P.S. Jenomže každej by chtěl vyhrát a nikdo se nechce zúčastnit… (to ne já, to Petr Fiala / Mňága a Žďorp)
  P.P.S. A taky (ono je to stejné jako u chlapů) je rozdíl mezi zkušenou ženou s klesajícím ratingem a stoupající juniorkou, byť mají aktuálně třeba +- stejný rating. A navíc přístup a chuť hrát moc s výší ratingu korelován nebude, protože to je věc osobnostních vlastností.

Komentář

© 2021 UNI Chess.