Jak si nejjednodušeji zahrát s Mistrem světa Magnusem Carlsenem.

0

Protože se chystá další kvartál turnajů Uniches/jazz Open a konečně se mi podařilo na naše stránky přihlásit, musím nejprve vzpomenout na nečekaný dárek k mým prosincovým kulatinám. Mýlíte se, pokud si myslíte, že jsem zápas s MC dostal k narozeninám od rodiny nebo, že jsem si ho koupil sám. Filmaři leckdy vydělají poměrně dost, ale za dost velkou i 16ti hodinovu dřinu a pak čekají další měsíce na dobrou zakázku, takže se výdělek dosti často drolí. Co jsem zaslechl, zahrát si s ním, stojí ve statisících a termínově se s ním zcela určitě nejde sejít. 

Bylo to pár měsíců před covidhnusem z Číny, takže vše ještě fungovalo jak má, takže jsem dostal pracovní telefon, zda bych nešel na rychlou dvoudenní reklamu na jakousi Norskou sázkovou kancelář, že tam bude jakási světová hvězda a má čas jen 7.-8.ledna 2020, pak že jede na nějaký velký turnaj. 

To jsem již z těchto dvou indícií pochopil, že to nebude tenista, ani hokejista a z produkce opravdu vytáhl zásadní informaci, že přijede mistr světa.

Ráno 7.ledna jsme nastupovali na Žofíně a připravili s ním jakoby tiskovku, která je součástí reklamy pro Unibet, který je jeho sponzor. Zde jsem si ho nafotil s tím, že pokud mi to produkce umožní, nechám si ho pro strýčka příhodu navečer podepsat.

Přišel jsem později s fotkami do hlavního sálu, s nádherným lustrem, kam jsem chodíval za bolševika na řecké bály/byly do 3 do rána a česko-řecké slečny zde byly opravdu okouzlující/. Všude okolo plno lidí ze štábu a jen uprostřed malý stolek se židlemi, šachovnicí a s hodinami. Zrovna zkoušeli scénu s Číňanem a ještě jedním, rejža nebyl spokojen, Magnusi herce učil tři tahy, protože to byli nešachisti. První asistent, který byl Čech, věděl, že trochu hraju, protože jsem ráno u snídaně kvality Magnuse komentoval. Přišel za mnou, že rejža je naštvaný, že produkce nevzala nějakého profi hráče, aby s MC natočili správné výrazy, s herci to není ono, chtěli detaily rukou, oči, výrazy soustředění atd atd. No s rozpaky jsem usedl a nastoupil, d4-f5, neměl jsem co ztratit, na mistra s Holandskou byla velká drzost, po 25ti tazích jsem přišel o figuru a už jsem se vezl, nevadí. 0-1.

Pak jsem se již uklidnil, i když okolo nás kroužila kamera a osvětlovači s odraznými deskami, za mnou chytráci ze štábu: „dej mu!!“  „Vy volové, to je jako byste seděli v kokpitu ve formuli 1 v závodě s Hamiltonem“, odsekl jsem! Ale hrál jsem klidněji a trochu to zablokoval, našel však skulinu důrazem na há sloupec, s těmi velmistrovskými tahy h5 po osmém tahu, ty nesnáším. Honil mi krále z g1 až na a3 a prohrál po třicetipěti tazích. Nicméně jsme byl spokojen a tato partie se mi později podařila rekonstruovat/viz diagram/. 0-2

Třetí jsem prohrál když jsem na e4 zvolil d5, tedy skandidávskou, kterou, věřte, mástři hrají opravdu jinak než my do 2000 Elo, dostal jsem za vyučenou a šel na čtvrtou. Připomínám, že dvě jsme hráli tempem, bílý teď černý teď, až na další jsme hráli tempem 5.minut na partii, moje druhé nejhorší tempo po 3+2.  Trápil jsme se v zablokované pozici a skonal po 30ti tazích, 0-3.

No a tu poslední, nedohranou, kterou nám přerušili, z časových důvodů, považuji za remízovou, i když na mou otázku: draw? něco zamumlal a podal mi ruku, vyfotili nás, nechal fotky podepsat a s rozpálenou hlavou/viz foto/ jsem se prodíral mezi poklepávajícím štábem pryč ze sálu. 1/2- 3 1/2.

Takže pokud si chceš zahrát s mistrem světa tří disciplín /rapid, blesk, dlouhá/, musíš být ve správný čas na správným místě a to ještě dělat na nečekané pozici a s produkcí, která zapomene vzít na reklamu opravdové šachisty.

Mne v reklamě neuvidíte, kdyby tomu bylo tak, připsal bych si na účet pro celosvětovou kampaň cca 2500 USD, mně stačily ty partie, kterré mne už po zbytek života zřejmě minou, rejža však poděkoval, byl spokojený, ostatně vlétl jsem do toho v mikině a neumytou hlavou, jak jinak, od pěti na place!

Mějte se Zdeněk Ká

 

 

Komentář

© 2021 UNI Chess.