Géčko zahájilo vítězně s Motorletem

9

Dlouho očekávaná premiéra družstva G proběhla právě včera. Naším soupeřem byl tým Motorletu B, jež je podle síly ELO na 1. místě v naší skupině 3. třídy. Otázku favorita jsme však neřešili, neboť jak kapitán soupeře správně poznamenal, vyrazili jsme do boje s pěti tisícovkami, jak jsou slangově na Smíchově nazýváni hráči bez ELO. Příjemně mě překvapila docházka, když 4 hráči byli na Zubatého dřív než já, jeden přišel se mnou a dva telefonicky ohlásili, že jsou na cestě. Domácí nastoupili v sestavě: 1.Tůma 1896, 2.Kopecký 1910, 3.Císař 1799, 4.Štěpánek 1789, 5. Patka 1751, 6.Hrubý 1743, 7.Medek 1682, 8.Sovák 1658. Za ERA G se přihlásilo do 1.kola 8 hráčů, takže na sestavě nebylo co vymýšlet: 1.Kozel, 2.Wadura, 3.Kovář, 4.Magsumov, 5.Kormoutová, 6.Šlemr, 7.Rada, 8.Šindelář.

Adéla spolu se mnou pomohla soupeřům nastavit jejich elektronické hodiny a mohlo se začít. Kapitánovi na 1. se po soupeřově c4, podařilo díky výstavbě e6 a d5, výměně na d5 a následném c6 postavit pevnou pozici. Následně se vyměnili bělopolní střelci a všichni jezdci a nad nabídkou remízy už soupeř neváhal a přijal. Rychlý rozbor možností ukázal, že jsme se právě chystali opakovat tahy, jelikož do nějakého průlomu se ani jednomu z nás nechtělo. O něco později se v poněkud otevřenější pozici dobral k remíze i Robert na druhé. Na ostatních deskách se už nabídky remízy odmítaly na obou stranách a to konkrétně na 6. Jirkův soupeř 2x s pěšcem více ve věžovce a na osmé Milan po poradě se mnou, když dostal pokyn pokračovat podle vlastního uvážení v koncovce VSaefghxVJdefgh.

Jako třetí skončila Adéla, když ji soupeř postupně připravil o dva pěšce, tak své další trápení ukončila ztrátou dámy. Na 2:2 vyrovnal Jirka na 6. Po druhém odmítnutí remízy zaútočil králem po linii g4-f5, pustil druhého pěšce („g“)(VafhxVabfgh). Dobral si pěšce „h“ a „g“ králem a „b“ věží a pustil ještě „f“ a „a“. Tím se po tahu f3 soupeřova věž zcela umrtvila na a3 a Jirka si už jen zlehka došel háčkem do dámy za zvuku soupeřovy nabícky remízy.

V té chvíli se naše zraky upřely k 7. a 8. desce, kde už si hráči ve svých koncovkách popsali partiáře a na druhou šedesátku tahů si vyžádali druhou várku. Na 8. vyměnili volné pěšce a každému zbyly 4 pěšci na královském a VSxVJ. Vzpomněl jsem si na Milanova slova z Unijazzu, že když se dá partie za remízu, tak se nedovíme, jak by to dopadlo a to se Milan dovědět chtěl. Těžko říct kolikrát to měl, kdo vyhrané, až zmizely ze šachovnice věže, střelec i jezdec a zůstaly Milanovi pěšci ef a soupeři gh. Aktivnější Milanův král dával naději na celý bod, pak jsme ale po f6 uviděli loženou remízu na sloupci f s posledním pěšcem. Ale 8. deska ve 3. třídě se hraje až do konce. Pozice b:Kg6,f6, č:Kf8,h6 následovalo: Kxh6,Kf7,Kg5 no a jak teď udělat opozici když to na g7 nejde, co třeba Kg8? Kg6 a jéjé něco se soupeři pokazilo…. a je to 3:2 pro nás. Rutinní práce Mirka Rady v koncovce na 7. přinesla další bod 4:2.

Pak se bohužel zhroutila pěkná a velmi ostrá pozice Rinatovi na 4. 4:3. Zdeněk na 3. ještě chvilku zkusil jestli v koncovce VJbdefghxVJcdefgh nebude celý bod a když přišel o béčko dal partii za remízu a to stačilo na 4,5 bodu a vítězství bylo naše. Závěrem ještě jedn vtip, kterým popsal Jirka Šlemr dění na 6. šachovnici: „Jsou povodně. Na střeše se modlí muž. Přijedou hasiči, chtějí ho zachránit a on je zažene. Na střeše se dál modlí muž. Přijedou podruhé hasiči, chtějí ho zachránit a on je zažene. Na střeše se dál modlí muž. Voda stoupne, muž na střeše se utopí a přijde do nebe. Stěžuje si Bohovi, že se k němu modlil a on ho nechal utopit. Bůh mu odpoví, že mu tam dvakrát poslal hasiče, tak co chtěl více?“ Dění v naší skupině můžete sledovat na webu PŠS, kde je i rozpis pro všechny skupiny v Praze.
sedma_a_osmanahled_do_dramticke_atmosferyctvrta_pata_sesta6-7-801_kapitan_je_spokojen1-2-3
Na 7. a 8. desce se hraje až do konce.

9 Komentáře

 1. Pedro napsal:

  Gratulace Géčku. Hezká reportáž 🙂

 2. Miroslav Kozel napsal:

  Pedro: díky!
  Za fotoreportáž děkuji Zdeňkovi Kovářovi, který ji pořídil během své partie na 3. desce! Mirek

 3. robik napsal:

  K mé remíze: Jak jste si mohli všimnout, narozdíl od Milana nejsem od přírody příliš zvědavý 😉 Tentokrát jsem použil z mého repertoáru remízu č. 352: Remíza s vystrašením (použít pouze proti silnějšímu hráči) – soupeř udělal chybu, po které ztratil tempo a já jsem získal malinko lepší pozici (dle Fritze z 0 na +1), takže jsem další tah (který byl poslední jasný) zahrál á tempo a svůdným hlasem s pomrkáváním na hodiny (měl jsem horší čas) jsem nabídl remis … 😉 Soupeř stále naštvaný, že udělal chybu, při pohledu na malinko horší pozici celkem bez boje rezignoval a remízu přijal, takže se nestačilo profláknout, že v podstatě nevím, co hrát dál … 😉

 4. robik napsal:

  Jinak jsem byl zklamaný, že po historicky prvním zápase a výhře Géčka jsme v hospodě byli pouze já a Popřík, který se přišel podívat. To je smutný začátek …

 5. sid kovar napsal:

  No, než jsem jako poslední dohrál a doobhajoval nemožnost rychle vyhrát, poté postavil dle směrnic ŠK Smíchov šachovnici do původního stavu, najednou celý tým Gé zřejmě vyskákal z klubovny, protože venku nikdo nikde. Také jsem si myslel, že by vhodná Plzínka na Smíchově utužila tým. Nakoukl jsem v ulici Zubatého,do první, druhé putyky, pak třetí…nic, aha, mají nějakou svou někde poblíž? / snad né tu zrůdnost na Lokomotivě, co se bylo po Vánoční blicce/ tak volám kapitánovi a ejhle, někdo někam šel, asi Popper a Robert, ale jinak nic…Zajel jsem tedy do Vodičkový na Poličskou 11tku za svými filmařskými…škoda, snad příště!!))

 6. robik napsal:

  Už to na nás bylo v těch katakombách a vydýchaném vzduchu dlouhé, tak jsme vypadli do hospody u svatého Jakuba a Filipa na Arbesáku. Pro tyto případy je telefonní číslo na mě 732 624 281.

  Robert

 7. Miroslav Kozel napsal:

  S hospodou po zápase musíme ještě zapracovat na vylepšení image našeho družstva v tomto směru. Výmluvu za pondělí za sebe mám samozřejmě připravenou, ale nechci to pitvat. Už přemýšlejte, kam se půjde v Holešovicích v úterý. Lokotka asi ne po minulé zkušenosti…. Co ten podnik hned vedle hrací místnosti? Byl jste tam někdo? Mirek

 8. sid kovar napsal:

  Pánové, rozhodně tam ne, není to špatné ale drahé…já navrhuji, kousek popojít, pokud bude otevřeno v tý pivní galerii/čepují tam pivo pokaždé jiné/ pokud ale je zavřeno, ale uvnitř lidé/má tam Švédy/.., tak na ně kašlem..popojďmež do Domečku, tam je výborné pivo, slušnějc a čistějc..je to 5 minut od hrací místnosti směr k přístavu!!

 9. Pedro napsal:

  Céčko včera prohrálo 3:5 s Pankrácí C, když se velké většině týmu partie vůbec nepovedly. To fakt nebudu komentovat, ještě teď mě bolej voči. Ale do hospody jsme pak zašli, takže stručný referát: Vyrazili jsme kolem 21:30. Chtěli jsme zkusit Lokádu (na desítku). Bylo tam dost lidí a vypadalo to, že pivo je snad už normální. Akorát se nám hned na úvod číšník hluboce omluvil, že už bude mít otevřeno jen půl hodiny (t.j. do 22:00). Nevím, jestli to byla výjimka, nebo nový zvyk, vypadalo to na výjimku, protože se omlouval. To nám nestačilo, tak jsme šli hned pryč a zašli do Avionu (nová trochu dražší restaurace v areálu holešovického pivovaru – jak je na rohu Komunardů/U Průhonu Albert, tak kousek za ním). No a bylo to docela pozitivní. Dobrá Plzeň, jediná vada za 38,-, ale je to holt Plzeň, v Domečku je určitě levnější, nevím o kolik, piju tam Géčko za 24,-. Co v Avionu mile překvapilo (ve 22:30) bylo jídlo. Už tam nenabízej speciality za 250,-, teď mají večerní nabídku, na čele s řízkem se salátem za 99,- . Pro mě to není (smrsknul se mi pásek u kalhot), ale Miloš s Robíkem si ho dali a vypadal dobře. No a hlavně – zavíračka 24:00 ! Tím ta hospoda podle mě majorizuje Hamburk, protože má stejně dlouho a lepší pivo. Jinak souhlasím se Zdeňkem, Domeček je vynikající hospoda. Akorát kolem 22:00 už je trochu pozdě. Sice mě tam nechali vždycky dýl, zvlášť když byl třeba fotbal v TV, ale na důkladné rozebrání zápasu to moc není. Záleží, kdy se skončí.

Komentář

© 2020 UNI Chess.