Géčko, volný pád…aneb Ni zisku, ni slávy!!

4

Hrát na Vyšehradě se Sokolem, má svá specifika, nevím jak ostatní, ale mne se do sklepa, ještě jako nakřáplýmu, nechtělo. Nevadí mi pískání vlaků a houkání parníků, to tam jaksi patří, je tam poslední dobou takový brajgl, špína všude a psí hovínka rozmázlá na schodech, že by Tyrš zaplakal a spíše by založil Orla, kdyby to viděl. Poslední dobou máte pocit, že Sokolové zapomněli na ten svůj příznačný vztah k čistotě a zdraví. Prostě vás napadne, že byste s těmi svými šachy měli něco dělat, abyste se sem ve třetí třídě nedostávali a nudli sklepní se vyhnuli!!  Volně ložený papírek se sestavou našeho dalšího klubu, zapomenutý na stolku, zřejmě náš Unichess Underground, dává marnou naději, že kdybyste se sebe víc zlepšili, stejně bude hrát tady, nahoru do rytířskýho sálu prostě jen extraliga!)

No pojďme ke hře, sestava se sešla, Jirka přijel na kole a šlo se na výhru, kór když nenastoupil Rút na jedničce. No dobrá, Karel to na osmé potvrdil rychle a odehrál s jasnou převahou dvou volných pěšců, to vedlo k iluzi, dle pokynu kapitána, že spodek bude konečně bodovat. To ovšem po chvilce porušil Štefan na čtvrté, i když to vlastně není ještě spodek, a padl ambiciózní etnické naději Vyšehradu E.M. Diane, nechápu letos jeho některé poziční tahy, kde rychle ztrácí materiál a pozici,/to on asi moje taky ne/. Alice padla též jak Štefan, poziční převahou a následnou ztrátou materiálu. Pak ještě Jirka dostal nabídku na remis, byl jsem zrovna v hluboké analýze a zástupce pryč, neodporoval jsem, bylo mu to dovoleno, což asi byla vzhledem k vývoji chyba.  Nebyl bez šancí pozičně tahat a vyčkávat, má vlastně formu! Pak jsem stihl oběhnout předek, Víťa stabilní,  Greg se v nějakém zmatečném zahájení čtyř jezdců, nechal sebrat koně e4, s tím pak souvisela lahůdka pro černou dámu, tedy šach na Dh4+, když kůň byl na e4,  následovalo x g3 a věž pryč, měl sice za to dobré koně, s možností pobrat také věž, což neudělal, no a nešikovně s nimi stál nehnutě asi 15 tahů v oboustranném krytí, když konečně mohl tempovat s možností na vidle král-dáma-věž a přestat se bát o druhého koně a tím zlepšit pozici, zahrál jinak,  zacyklil se a najednou nebylo co hrát, 1,5-3,5. Po Oáze opět překvapení jeho rozhozené hry, kdy nevyužije některé úderné tahy. Nakonec jsme s Víťou oba v jednom momentu získali na soupeřích věže a stáhli to na 3,5-3,5 s nadějí, že Lukáš něco vykouzlí, nestalo se, viz diagram a foto, tohle se hrát prostě nedá!!

Mně je osobně záhadou, co každý od šachů očekává? Protože většinou chci vyhrát za sebe i za tým, když sedím 3,4 hodiny a mohl bych dělat cokoliv jiného, například si pustit skvělého Michaela Douglase, Volný pád nebo si přečíst nějakou stať Sokolů o zdraví a čistotě… co se tedy některým honí v hlavě, když usednou na tak dlouho, to asi nechme na příště, třeba to pomůže vážit tahy?

Sokol Vyšehrad I – Unichess Gé

Matys-Miskolczi                    0-1

Rejlič M. – Crawley                   1-0

Mykiska-Kovář Zd.             0-1

Encinas M.D.- Krč                   1-0

Postránecká- Georgiev      1-0

Kudrna – Král                      1/2

Rejlic A. – Maatová                 1-0

Sukeník- Šuster                  0-1


4,5-3,5

 

4 Komentáře

 1. Mircea napsal:

  Nicméně i po této těsné prohře máme stále druhé místo ve svých rukou.

 2. luK4S napsal:

  Děkujeme Zdeňkovi za report z utkání, okořeněný vyznáním z pořádkumilovnosti – Tyrš i sv. Augustin by jistě měli radost 😉 Poněkud mrzoutský tón v závěru bych přičítal zdravotní indispozici, s níž nastupoval. Jinak nemyslím, že je pro atmosféru v týmu přínosné podezírat ty, kdo zrovna prohráli, že neodevzdali maximum, jakého byli na místě momentálně schopni (ať už to maximum bylo u některých bohužel jen lokální). Prohra myslím sere každýho a každej svoje chyby analyzuje a zvažuje, co změnit pro příště apod. Stejně tak i ten čas strávenej vysedáváním po otlučenejch klubovnách se zářivkovým osvětlením je jistě cennej pro každýho a každej by ho uměl využít nějak pro lidstvo smysluplněji.

  Sám za sebe musím říct, že po cca 10 letech, kdy jsem za zimu odehrál max.3-4 vážné partie a jinak celej rok šachy neviděl doslova ani z rychlíku, jsem se letos zase pustil do systematické přípravy, abych to – v ideálním případě – nekurvil ostatním. Že to u mně ještě nemělo výsledky zrovna v tomhle přeboru, je bohužel věc druhá.

  Ještě upřesnění k té pozici: je to zachyceno jeden tah po prohrávající chybě (22.…Sxa4 23. Sg6): místo okamžitého 22…Vhg8 (+1,20) jsem se v tísni nesprávně domníval, že lze doukrást pika. Ta vsuvka rozhodla; pak už Vhg8 nešlo, ale bylo naopak nutné Veg8, s notným balíkem hořící koudele u sedacích partií, no vlastně už spíš autodafé… a následná chyba č. 2 byla už jen zřetězeným přilitím benzínu k tomuto.

 3. Mircea napsal:

  Bohužel tento článek ani nic jiného volný pád nezastavil, protože po masivní výměně sestavy dopadlo géčko ještě hůř, takže nejlepší bude zapomenout a do posledních tří kol se pustit s čistou hlavou.

 4. Mircea napsal:

  Tak mě napadá zda byl nejdříve volný pád a pak tento článek nebo nejdříve tento článek a pak volný pád. Včera 3:5 v sedmi. V úterý snad konečně vyhrajeme…

Komentář

© 2021 UNI Chess.