ERA A vyhrála v Českých Budějovicích 6:2

3

Podařilo se postavit naší ratingově nejsilnější možnou sestavu ( s Honzou Příborským na 8.), domácí QCC se naopak připotácelo se 4 náhradníky (včetně spisovného Nídla i hovorového Nejdla). Měl jsem obavy už předem, vzhledem k našim excesům proti papírově slabším týmům, a náhradníky jsem považoval spíše za špatné znamení.

A skutečně zápas se začal vyvíjet hororově. První 2 desky, naše opory, stály od zahájení výrazně hůř, ve střední hře začal stát skoro na odpis Vávra,  výrazně líp nestál nikdo, řada našich měla kolem 20. tahu časovou tíseň. Pak se naštěstí začalo  blýskat na lepší časy. Kačaba nepotkala kupodivu naše hororáře, ale nenápadně se vloudila na 4. desku k velmistryni Richterové. S tou hrál bílými Studnička, proti Leningradu stavěl c3 a Db3, časem přešel do struktury s c4 a d5, výsledná pozice vypadala normálně holandsky, leč byla Tomášem náhle rázně vyhrána. Ještě větší radost mi udělal totální zvrat na 5. desce. Vávra černými s Nídlem ve slovanském Rétim hrál trochu vyumělkovaně a upadl do vážných problémů. Ve své vrcholné časovce proti skoro hodině soupeře vyšejdil zápletky, ve kterých se z prohrané střední hry stala vyhraná koncovka a posléze celý bod. Další zvrat, byť ne tak okatý, proběhl na 7. desce. Řehořek černými s Vackem hrál na 1.d4 Jf6 2.Jc3 a6 s dalším b5, stál většinu partie aktivněji, ale pak v zápletkách došel do pozice s jezdcem proti 4 pěšcům, při dámě a věži. Naštěstí soupeř místo směřování do výměny těžkých figur s přivyhranou koncovkou, které mohl prakticky vynutit, vyrazil pěšcem od krále a dostal rychlý mat. S vyplazeným jazykem udržel svou hrůzu Bernášek černými s Vokáčem. Marek ho zaskočil ve variantě sicilské 2.Jc3 Jc6 3.g4!?, nehledě na divnost tahu stál od počátku solidněji, posléze až drtivě. Čtvrtou výhru připsal v relativně normální partii na 3. desce Jirka černými s Blažkem ve slovanské s a6, měl lehkou výhodu a pak s přispěním soupeře získal materiál. 4,5:0,5 po časovkách chvíli vydrželo. Pak doprohrál svou partii bílými Černoušek s Vybíralem, už v zahájení ve Stonewallu ztratil bezstarostně pěšce na c4, následovalo jen dlouhé trápení. Předposlední skončila partie Havlíkové na 6. bílými s Nejdlem. Soupeř hrál zajímavou aljechinku 4.Jf3 Jb6!?, v dlouhé manévrovací fázi získal drtivě lepší čas, který pak ztratil ve velmi ostré taktické přestřelce, po časovkách skončila partie opakováním tahů. Na 8. desce  Příborský bílými s Hessem (ELO asi o 500 nižší) v anglické promyslel ve střední hře asi hodinu, ale postupně soupeře přehrál a upravil na 6:2.

Uf!

Berny s Vokáčem

Berny s Vokáčem

Černoušek s Vybíralem

Černoušek s Vybíralem

Jirka s Blažkem

Jirka s Blažkem

Studnička s Richterovou

Studnička s Richterovou

Vávra s Nídlem

Vávra s Nídlem

Havlíková s Nejdlem

Havlíková s Nejdlem

Řehořek s Vackem

Řehořek s Vackem

Příborský s Hessem

Příborský s Hessem

Souběžný zápas

Souběžný zápas

Na šachisty musí bejt přísnost!

Na šachisty musí bejt přísnost!

Na šachisty musí bejt přísnost!

Na šachisty musí bejt přísnost!

3 Komentáře

  1. Honza Hučín napsal:

    Teď si jen přejme, aby v posledním kole poznaly ČB přivrácenou stranu sportovního štěstí a aspoň na remízu to dotáhly;-)

  2. sid kovar napsal:

    Gratulace k výhře…jinak jak je vidět, někde se se šachisty nemazlí…zlatí hoši ve vrátnici U průhonu!!

  3. Mircea napsal:

    Výborně! Aspoň ještě bude v posledním kole o co hrát a komu fandit….

Komentář

© 2021 UNI Chess.