Důležitá výhra v první lize

3

Ve druhém kole 1. ligy nás čekal technicky další nováček – DP Praha. Ve skutečnosti je to tým se sestavou jak dělanou na postup, ostatně první 4 desky duelu obstarali oboustranně extraligoví hráči.

Jednalo o derby týmů hrajících letos v Juliši, ve kterém jsme byli hosté, a hráli tak na lichých stolech černými.

Domácí měli 3 ze své skupinky hostů, včetně hvězdného Rodshteina, ale z kmenového základu chyběl GM Neuman, a také mistr Přibyl a Jurásek.

Černoušek – Rodshtein

Zápas nezačal nijak valně. Lukáš měl na prvním stole těžkou úlohu proti soupeři kolem 2700, jednoznačně nejvyšší šarži v soutěži. Zvolil ruskou, že bude hrát na remízu. Partie proběhla způsobem, který mi toto zahájení mnohokrát znechutil. Napřed se skoro nic nedělo a pak to už nešlo zachránit.

Plischki – Jurčík

Ze třetího stolu přišla půlka, za kterou jsme mohli být spíš rádi. Marián Jurčík tam hrál černými Leningrad na dynamiku, proběhlo pěkné klubko zápletek, ale bílý pak remizoval už z pozice síly.

Rozhodčí Soukup

Další prohru zaznamenal na 7. stole Škára černými s Adámkem (za trest nebyl vyfocen). Vlado přitom nic dramatického nevyvedl. Pouze se dostal v Benoni do pozice bez protihry a ta se zhoršovala a zhoršovala…

Řehořek – Martin Přibyl

Kontrovat se podařilo na 6. stole. Martin Řehořek hrál sicilskou aktivně, trvale dotíral a rozhodl partii přívalem kombinací na téma slabé poslední řady.

Přesto naše akcie nestály příliš vysoko, prohrávali jsme 1,5:2,5 a v Bernyho partii došlo k tragickému zvratu a k objektivně beznadějné pozici. Zbývaly 3 partie, nezbývalo než je zkusit všechny vyhrát. Následující dění bych označil jako triumf vůle, kdyby mi tento název nevyfoukla Leni Riefenstahlová se svým oslavným filmem o sjezdu nacistické strany.

Rous – Kovář

Vojta hrál na 5. stole černými Ragozina, partie kolísala mezi rovinou a výhodou. V druhé časovce zamotal soupeře do riskantně vypadajících zápletek. Podle compu byl vždy OK, naopak bílý v zápalu boje spadl.

Šlampa – Beneš, pozápasová analýza

Na poslední desce hrál Honza Šlampa s Benešem bílými Samischovu variantu králky. V poziční fázi vypadal lépe, v zápletkách mohl soupeř i otočit, aby nakonec vznikla koncovka se 2 pěšci za kvalitu. V konkrétním případě byl černý bez protihry a musel snášet lavírování. Jestli šla výhra vynutit těžko říct, ale partie skončila roztomilou vítěznou kombinací.

Šimek – Burdalev

Nejdéle trvalo vítězné tažení Šimka. V souboji dvou pozičních hráčů přehrál trpělivě Burdaleva bílými ve výměnné slovanské. Získal trvalou výhodu a bravurně ji vystupňoval. V závěrečné fázi se objevily nové dámy, ale už ve vyhrané pozici. Naše nejkřišťálovější partie.

Tím byl zápas vyhraný, nejneuvěřitelnější partie stále pokračovala.

Bernášek – Carlsson

Na 2. stole hrál Bernášek s naším starým známým Pontusem Carlssonem, který u nás odehrál jednu extraligovou sezónu. Ve složité pozici z Nimcovičovy indické černý obětoval figuru za 3 pěšce a nabídl remis. Berny si vyžádal svolení hrát dál. Počítač pozici hodnotí jako výrazně lepší za černé, mě to nijak jasné není. Bylo ještě divněji. V nejasném průběhu se bílý propracoval až k výhodě … aby to blundrem celé zahodil. Ztratil figuru, měl 2 pěšce méně a byl pod útokem. Místy to bylo na -7. Podařilo se vyměnit dámy a snížit deficit na posledního pěšce ve věžostřelcové koncovce. Všichni včetně compu to hodnotili jako remízu. Mimo pozornost publika Pontus Bernyho znovu obehrál ( až opět na -7), v první časovce ale nevyužil možnost si postavit dámu a skončil jen v koncovce VxS. Tato remíza z učebnice str. 3 mu nedala spát, což po předchozím průběhu není nutně divu. Po 6,5 hodinách hry a 135 tazích skončila partie remízou. Docela šílená partie dvou velmistrů…

 

Nakonec jsme s Dopravními podniky vyhráli 5:3. Velká zásluha všech čtyř vítězů našich partií. Opět jsme projevili silnou vůli a o něco méně silnou kvalitu hry.

 

 

3 Komentáře

 1. Mircea napsal:

  Bravo! To je zase podzimní jízda, radost pohledět. A teď aby to vydrželo i v extralize.

 2. Mircea napsal:

  Tak mě teď něco napadlo, když jsem koukal na výsledky 1. a 2. kola. Ono bude nejspíš hodně důležité mít nahoře na soupisce hráče, o kterých soupeř neví jestli nastoupí. Oproti prvnímu kolu byla jedna změna v sestavě, která způsobila posun desek 3-5 na 4-6 a ejhle – z těchto tří desek vypadly tři body!
  A ještě musím dodat 8. deska to je skála, na které stojí celý tým!

 3. robik napsal:

  Gratulace, pěkná divočina 😉

Komentář

© 2021 UNI Chess.