Body putovaly do Západních Čech

1

 

V druhé lize jsme odehráli vyrovnaný zápas s Klatovami – průběžně druhým celkem tabulky, bohužel klíčové momenty utkání patřily soupeři. Hosté hráli bez několika hráčů základní sestavy, takže jsem od začátku věřil, že můžeme nějaký zápasový bod urvat, bohužel jsme ale poprvé v sezoně neudrželi „zadek“.

Unichess Reserve Šachklub Klatovy
Pokorný Petr Z 2212 ½ ½ 2226 Hurdzan Tomáš Z
Koubová Anna Marie Z 1940 0 1 2150 Eret Matouš Z
Bartoš Jan Z 2136 ½ ½ 2224 Simet Martin Z
Mach Petr Z 2045 ½ ½ 2129 Folk Petr H Z
Popper Tomáš 2056 0 1 2023 Nováček Karel
Klíma Matěj 2010 1 0 1991 Jonáš Václav
Reichel Tomáš 1895 0 1 2003 Eretová Jana
Šplíchal Petr 1899 ½ ½ 1953 Flajšman Pavel
3 5

Jako první skončila partie na první šachovnici, soupeři rozehráli Sähmischovu královskou indickou a v kritickém momentu se ani jednomu nechtělo do toho říznout a zopakovali tahy – 0,5:0,5.

Na trojce získal Honza Bartoš v zahájení pěšce, když se jeho soupeř poněkud unáhlil s pěšcovým postupem na dámském křídle, i tak se mu ale podařilo získat aktivní protihru a časem pozici vylepšil tak, až získal pěšce zpět a výsledná koncovka už naději na celý bod neskýtala – 1:1.

Petr Mach rozehrál se svým zkušeným soupeřem nebojácně Skandinávskou, po přechodu do stření hry nabídl remízu, soupeř sice nejdříve odmítl, záhy ale zřejmě zhodnotil, že lépe nestojí (rovinu hlásil i počítač) a přišel sám s nabídkou smíru – 1,5:1,5.

Tím remízové hody skončily, ještě někdy před tou třetí půlkou odmítl po konzultaci remízu Popřík. Časem se mi ale docela začaly líbit pozice na šestce a sedmičce a věřil jsem našim zadním šachovnicím, že to zvládneme. Tak jsem cvičně též nabídl půlku a soupeř po konzultaci se svým kapitánem odmítl.

Rezultáty začaly padat až před časovou kontrolou a bohužel, tady se to zlomilo v náš neprospěch. Na sedmičce debutoval Tomáš Reichel, hrála se sicilská s f4 a získal docela slušnou pozici, přemíra aktivity ale vedla k taktickému přehlédnutí, byla z toho ztráta kvality a rozpad pozice – 1,5:2,5.

Pak skončila partie Aničky, černými se snažila dotírat na soupeřova krále, v oboustranné časovce ale převzal otěže soupeř a rozhodla tuším slabá poslední řada – 1,5:3,5.

A pak vzápětí padl i nachlazený Tomáš Popřík, hrál se další orangutan a počítač skoro až do třicátého tahu hlásil zhruba rovinu (škoda té odmítnuté remízy, ale bylo fajn, že si Tomáš věřil na pokračování), dostal se ale do časové tísně a v ní rozhodl soupeřův frontální útok na krále – 1,5:4,5.

Bylo rozhodnuto, a tak jsem dal pak remízu i já se svým mladým talentovaným soupeřem (jak jsem zjistil posléze, jeho aktuální prosincový rating je 2227! To je na osmou desku

ve druhé lize docela slušné 🙂 ), objektivně jsem lépe během partie nestál ani chvíli, prostě jsem to držel – 2:5.

A na konečných 3:5 upravil naší jedinou výhrou v zápase – kdo jiný než Matěj Klíma a protáhl svou famózní sérii na 4/4! Černými nejdříve spolehlivě vyrovnal a trpělivou hrou se dostal nejdříve do lepší a pak už vyhrané koncovky. I tak bylo třeba ještě dost počítat, aby neplatilo staré pravidlo, že všechny věžovky jsou remíza, to ale Matěj zvládl, v pochodu pěšců na proměnu byl o tah rychlejší a postavenou dámou a věží pak zardousil černého krále.

Všechny tři body tak ukořistili soupeři a my se příště pokusíme překvapit na Pankráci.

 

Jeden komentář

  1. Mircea napsal:

    Vypadá to, že Matěj to s tím útokem na sponzorovanou účast na Evropském poháru vzal vážně, tak ať to vydrží.
    A pro řízky, kterým se do toho nechtělo říznout, připomínám: „Takhle se nikdy nedozvíte jak by to dopadlo!“

Komentář

© 2021 UNI Chess.