Ani na poslední pokus: ERA C – Sokol Kolín 3:5

3

K poslednímu kolu nastoupila jistě sestupující ERA C v poměrně dobré sestavě, ze základu sice chyběli kapitán a Pepa Lácha, ale zato se vrátil Miloš Kozák a na osmičku nás doplnili Víťa Miskolczi s Milošem Gájem. Hostující Sokol Kolín sice mohl ještě teoreticky skončit druhý, ale až tak ambiciózně nevypadal, dorazil bez Jirovského a Chmiela. Možná si říkal, že na nás to bude i tak stačit, a měl pravdu.

V suterénu ERA Světa zavládla uvolněná atmosféra, brzo přišla očekávaná remis na první (Kozák–Moravec). Zahájení jsme přežili bez problémů, naopak Víťa si v zahájení 1.e4 d6 2.d4 e5 3.dxe5 Jc6 odvážně vzal obětovaného pěšce, iniciativu ustál, vyměnil dámy a s pěšcem víc se zdál přivyhraný. Na některých deskách se ovšem před dvanáctou začaly objevovat náznaky budoucích problémů. Martin Hollan si při různých rošádách vzal hazardně pěšce na g2 a vzápětí se na něj po volném sloupci začaly houfovat bílé figury. Petr se už v zahájení vzdal dvojice střelců a při celkem otevřené pozici jsem jeho jezdcům tolik nevěřil. Pavel Večerka v přetažené slovanské vyměnil černými dámy na b3 a strategicky stál podezřele, Miloši Gájovi vznikl izolovaný pěšec na d5 a jeho střelec se nestihl vrátit do domečku. Spolehlivá rovina byla u Honzy Nováčka v obvyklé transpozici Veresova do Tarraschovy francouzské a dobře vypadal i Voloďa černými v dámském gambitu s b6.

Po poledni se chvíli zdálo, že bychom zápas mohli otočit na svou stranu. Honza Nováček smířlivě remizoval dohodou, Víťa podržel dva pěšce víc ve čtyřvěžovce, ale hlavně Miloš Gáj i Petr Hollan obrali soupeře o pěšce. Víťa posléze dotáhl partii k vítězství a přidělil Součkovi Kačabu, ovšem nedlouho poté podlehl Martin Hollan útoku (v obranyschopnost své pozice věřil déle než my, leč marně) a bylo to 2:2. Klíčovým okamžikem zápasu se stal souboj Beneš–Liuba. Ve střední hře v divokých zápletkách dal Voloďa dámu za věž a střelce a s dvojicí střelců a otravným volným pěšcem stál velmi dobře, vyřítil se na bílého krále a mohl vynutit opakování pozice, nicméně bojovně hrál na výhru a oboustranná časovka trvající od 20. tahu si vybrala svou daň na naší straně. Vzápětí zastavil hodiny i Pavel, když neudržel horší koncovku střelce proti jezdci při věžích, a prohrávali jsme rázem 2:4.

V dlouhé dohrávce nejprve Petr Hollan ztratil pěšce, kterého měl navíc, a zkoušel čarovat s jezdcem proti střelci při věžích a volných pěšcích na obou stranách. Pak ale přišel rozhodující úder, když v koncovce Miloš Gáj přehlédl zničující taktiku a ztratil figuru. Sice díky volným pěšcům vykřesal z pozice aspoň remis, ale to už bylo jedno, Petr remizoval také.

ERA C tedy napodobila áčko a končí poslední s třemi body, ovšem také s  pouhými jedenácti vyhranými partiemi. Na víc jsme tuto sezónu přes veškerou snahu neměli.

Já bych kopal, až bych brečel...

Já bych kopal, až bych brečel…

 


 

3 Komentáře

 1. vitam napsal:

  Chybná domácí příprava mi pomohla.
  Před zápasem jsem se chlubil, že jsem nastudoval jejich stabilního hráče č-7(T.Kaplan). A že zbytek nestál na ztrácení času, protože skoro nehráli a mají ELO 2000 a nižší .
  Po zjištění, že Kaplan hraje 5.šachovnici jsem usoudil, že na mě vyšla nějaká 1900 a tak jsem hrál tvrdě a sebevědomě.
  Realita: na 7.šachovnici proti mě nastoupil Souček(2088), který at psaný jako 3.náhradník odehrál 100%.partií 2.ligy. šechny své partie černými zahájil 1.. d6, 2.. e5 a na braní dxe5 vždy reagoval gambitem Jc6. Takže 6 stejných partií ke studiu včetně remízy s Petrem Šplíchalem.
  Já gambit přijal, což zatím udělali 2 hráči (1x po 1.e4 d6 2.d4 e5 a 1x po 1.d4 d6 2.Jf3 e5) a oba prohráli.
  Ale já to nevěděl a s chutí ho přehrál 🙂

 2. robik napsal:

  No prostě když je forma tak je forma 😉 Víťa má tento týden 3/3 a z toho v úterý vyhrál koncovku různopolných střelců (každý s párem věží), kde stál na jejím začátku o trochu hůř. Ve čtvrtek potom vyhrál partii, kde byl přímo prohraný … Palec nahoru ERAhráč týdne 😉

 3. Mircea napsal:

  Víťo, moc pěkný popis, poprvé jsem se u reportáže ze zápasu céčka zasmál 🙂 – mimochodem mě napadlo, že vlastně nejlepší přípravou na úspěšný týden byla návštěva Kaštanu v neděli…

Komentář

© 2021 UNI Chess.