Zasloužená extraligová výhra

5

Po remízovém brněnském dvoukole byl Prestige Photo Unichess sice neporažený a formálně šestý, ale nebyli jsme úplně spokojeni ani s hrou ani se 2 body.

Čekal nás A-tým Jičína (v podstatě bývalý Mahrla), se silnější sestavou, ale nikoli nehratelný. V podstatě to nejpříjemnější, na co v Extralize můžeme narazit. Zápas proběhl v přátelské atmosféře, odlehčené omylem rozhodčího, který známého polského velmistra označil za SOCKA. Náš přístup byl až nečekaně bohémský, Berny i kpt. Kovář přišli o 20 minut pozdě.

Chyběli nám 2 velmistři, Tomáš Petrík a Marián Jurčík, ale náhrada byla důstojná.

Po dlouhém trvání stavu 0:0 se začaly hrnout výsledky jako na běžícím páse.

Skóre otevřel na 7. desce Kovář bílými se Svatoplukem Svobodou. Po pozdním příchodu bádal hluboce v Leningradu, už v zahájení mu zbývala jen čtvrthodina, ale ve skutečnosti precizně černou pozici rozebral, v 18. tahu už byl vyhraný – a také vyhrál.

Na 5. desce čaroval bílými Vávra s Krausem v Trompovském. Přes vnějškově divoký průběh to byla velmi korektní partie zakončená vynuceným věčným šachem.

Na 6. stole hrál Šimek černými s Vykoukem. Na rozdíl od ostatních partií byla k vidění italská, sice ne ta z 16. století, ale tak z 19. století. Petr všechno znal, pak demoliční dočasnou obětí kvality na f3 získal pozici, která mohla být jenom lepší. V reálu to došlo k bezpečné remíze.

Za hosty vyrovnal na 8. desce Kourousis bílými s naším Martinem Jurčíkem. Z Bogoljubova se hrála typická dámskoindická struktura, v podstatě rovná, ale stačilo jedno špatné rozhodnutí a černá pozice se rychle odporoučela.

Důležitý bod fakticky i psychologicky přišel z nejvyšších míst. Na 1. stole měl Michalík bílými za soupeře indického velmistra Sethuramana (2640!). Byla sicilská, pak Peťo obětoval intuitivně pěšce, s poznámkou, že takový motiv viděl v analogické pozici. Já z toho nemám rozum doteď, ale dle motoru po krátké kritické fázi začal být bílý lepší a po jedné nenápadné nepřesnosti v podstatě už drtivě. Už se to nezkazilo.

Další docela opodstatněný bod přidal na 3. stole Bernášek s Bulskim. Ve slovanské 4.e3 Sg4 po krátké nejasné fázi přešel k trvalé výhodě, která se postupně vystupňovala k rozhodující. Polskému velmistru se tahle partie prostě nepovedla.

Na 2. desce hrál Černoušek černými s GM Sočkem a po delší odmlce oprášil Grunfelda. Vzhledem k pověsti obou hráčů to byla jistě nějaká teoretická varianta. Vznikla nicméně pozice, kde má bílý dvojici střelců a pro ně žádné zvláštní využití. Po čase dospěla k remíze.

Výrazně nejdelší byla partie ze 4. stolu, kde hrál černými Jirka s Burešem. Výměnná slovanská mu příliš nevyšla, ale nakonec dokázal v pozici s 2 pěšci méně zinscenovat protihru. Za stavu 4,5:2,5 se nakonec oba hráči rozhodli dát tuhle šarádu k ledu a rozešli se smírně.

Tak jsme opravdu jednoznačně zvítězili v Extralize a vyhráli 3 partie – stejně jako v brněnském dvoukole dohromady! Za zmínku stojí, že v hrací místnosti v Crystal Palace máme zatím samé výhry, 3 druholigové a jednu extraligovou.

Opět tedy odkáži na reliéf z recepce:

3 Grácie = 3 body

3 Grácie = 3 body

5 Komentáře

 1. Jan Bartoš napsal:

  No vida, a teď jsme už pátí!

  Zdůrazním ještě zjevné – oba bohémští opozdilci celkem jednoznačně vyhráli. Z konformistů jenom Michalík byl tak dobrý, že vyhrál, ačkoli přišel na zápas včas!

 2. Honza Hučín napsal:

  Divácký zážitek to tedy byl. Obdivuju zejména koncentrovanost a chladnokrevnost všech našich dnešních vítězů.

  Vypadá to, že polovinu záchrany máme odpracovanou.

 3. robik napsal:

  Velká gratulace, perfektní výkon!

 4. Mircea napsal:

  Doma je doma! Gratulace!

 5. Jan Hruška napsal:

  Super výkon. Jen tak dále.

Komentář

© 2021 UNI Chess.