První extraligová prohra

1

Nedělní zápas s Pardubicemi skýtal méně šancí než ten sobotní a už titulek prozrazuje že nedopadl dobře. Nicméně se povedlo alespoň pár individuálních výkonů a vyhráli jsme sedmou partii v soutěži.

Plně uspokojivá byla partie na prvním stole, kde Michalík černými v Grunfeldově indické s prstem v nose odremizoval Rodstheina (2695!) v 18 tazích. Úspěšná remíza přišla i ze 7. stolu, kde Martin Jurčík hrál černými s Jirovským Rétiho celkem bez problémů. Dle compu mohl chvíli před koncem pomýšlet i na výhodu. Na 8. stole hrál bílými Řehořek s Půlpánem složitou sicilskou. Dle pocitů spoluhráčů stál lépe a zkazil, ale Stockfish tvrdí, že černý měl navrch celou dobu a každopádně vyhrál. Další prohru přidal Vávra na 5. černými s GM Petrem, který jej v nestřeženém momentu přehrál v Rétim. Do třetice všeho zlého pokazil Černoušek svou velmi obsažnou partii s Movsesianem (2673) na 2. desce bílými. V 38. tahu ve zhruba vyrovnané složité pozici upadl do dvojtahového obratu. Pak se dopracoval pracné remízy Bernášek na 3. s Dragunem (2620). Soupeř měl po dámské indické celou partii iniciativu, ale naštěstí z toho nic nebylo. Došlo i na čtvrtici všeho zlého. Jirka byl bílými s GM Votavou na 4. stole přehrán ve výměnném domečkovém Grunfeldovi. Krátký moment stál lépe, ale možnost upustil. Osud jej vytrestal různostřelcovou věžovkou s věží méně za 4 pěšce. Pozice byla dostatečně prohraná, aby to byla ztráta času, a dostatečně opticky dynamická, aby se nehodilo vzdát to rovnou. Svou výhru jsme si nechali nakonec. Šimek na 6. s Markem získal stabilní výhodu v Bogoljubovovi, kterou po dlouhém boji transformoval ve věžojezdcovku 3×2 na 1 křídle a po dalším boji vyhrál v 89. tahu. Po 3 remízách v soutěži přišlo zadostiučinění.

Prestige Photo Unichess tedy prohrál s Pardubicemi 2,5:5,5, když soupeř byl dnes jasně lepší. A nebylo divu, měl 6 velmistrů, z toho 2 světové třídy. Rodshtein je 45. hráč na světě a Movsesian 71., navíc legenda s maximem na 2754. Pro nás je nové, že prohráváme v Extralize až ve 4. kole a že máme tak brzo už 5 bodů. (Při prvním startu jsme udělali za celou soutěž 9 bodů, ovšem z toho 6 v poslední dvoukole. Při druhém pak jenom pouhé 3 bodíky.)

A s tím se musíme pro kalendářní rok 2016 také spokojit.

Jeden komentář

  1. Mircea napsal:

    Pardubice jsou těžký soupeř a netřeba být po prohře smutný, i když prohra doma vždy hodně zamrzí, zvlášť když je první na novém stadionu.
    Každopádně gratulace a poděkování Petrovi Šimkovi za pěknou výhru a udržení online až do pozdních odpoledních hodin, což ocenili zvláště nemocní válející se v posteli jako já 🙂
    K záchraně vede celkem zřetelná cesta – každý z následujících dvou víkendů udělat aspoň 3 body a to nebude jednoduché, ale ani zdaleka to není nereálné, zvláště při pohledu na sobotní výkon.

Komentář

© 2021 UNI Chess.