Smutná remíza v první lize

1

Ačkoli se Unichess v 1. lize roztahoval na čele beze ztráty a České Budějovice se zmítaly v ohroženém prostoru, měl jsem ze zápasu opět obavy. Pár lidí nám chybělo a soupeři mohli naopak vyčarovat pár silných hráčů, kteří dosud moc nehráli.

Začalo to dobře. Hosté přišli bez posil, naopak v sedmi včetně jednoho náhradníka vyloveného narychlo z hlubin soupisky. (Postihla je nemoc v předvečer zápasu.) Tím budějovická vstřícnost končila a pustili se do boje jako by nic, což je samozřejmě správné.

Na 8. desce tedy vyhrál Šlampa kontumačně. Má prostě 100% výsledek a už se mu ani netroufne nikdo postavit.

Na 2. stole hrál Marián Jurčík černými s Miesbaurem. Na londýnský systém reagoval poměrně agresivně, ale partie doputovala do opakování tahů.

Hodně špatnou sezónu má zatím Berny a nový letopočet to nezměnil. Ve složité pozici se bílými s Vokáčem vypravil dámou pro věž na a8. Protihru ale nedocenil (comp brzy říká mat 14. tahem), když to došlo na trojtažku, tak byl konec.

Na 5. stole si Vrbata bílými s Cuhrou vypracoval ve slovanské malou výhodu pozičního typu, ve fázi manévrování se mu stala ta nehoda, že se pozice 3. opakovala, což soupeř zaznamenal. Velká škoda to zase nebyla, protože k plánu, jak správně pokročit dál, dospěl až doma.

Náš prapor pozdvihl Kuba na 7., který hrál bílými divnou španělskou s Olejníčkem. Celá partie se motala mezi rovinou a výhrou a Jindra ji s typickou energií dotáhl.

Na 4. stole přibyla remíza, když ji pro klid nabídl Vybíralovi černými Kovář – ve velmi složité, dle motoru vyrovnané pozici.

Za stavu 3,5:2,5 zbývaly 2 partie, které dospěly do závěrečné časovky. Šimek bílými s Novotným po dlouhé katalánské bitvě dospěl do vážných problémů na bílých polích, podařilo se je vykrýt a partii postupně obrátit. Řehořek černými absolvoval s Richtrovou dlouhý nejasný boj v Rétim, už začínal brát vrch. Velmistryně obětovala v nouzi kvalitu a spustila protiútok poslední naděje.

V určitém momentu oba naši hráči měli pozici dle kompu vyhranou, byť celkem nesamozřejmým způsobem, a zároveň především měli v rukou prostý věčný šach. Požádal jsem oba, aby partii remizovali. Došlo k nejnešťastnější kombinaci – Martin to disciplinovaně učinil a Petr ne.

(Mladším ročníkům patrně chybí 1-3 letá zkušenost v Československé lidové armádě. Když soudruh vojenský prokurátor začne licitovat ze základních řádů…)

Petrova pozice byla bohužel vyhraná jediným způsobem, který nezvolil. Zvolená cesta vedla ke složité podobě rovnováhy a posléze k okamžité prohře. Dlouhá dřina nepřinesla nic.

Výsledkem byla zápasová remíza, tj. ztráta 2 bodů. Jsme stále na čele o jediný bod před Neratovicemi A (ale už teď máme horší skóre!) a o 3 body před DP (a jen o půlbodík skóre).

Budějovice si bod zasloužily za statečnost, doufám že jim alespoň k něčemu bude, jinak to byl jen takový smutný zápas.

Jeden komentář

  1. Mircea napsal:

    ach jo, kapitáni to mají těžké…

Komentář

© 2021 UNI Chess.