Rozdávání na Bohemce

2

Po sérii nezdarů, kdy jsme od 3. kola získali pouze jeden bod, byl předzápasový cíl jasný, konečně zase vyhrát a odrazit se ode dna tabulky. Sestava se sešla dobrá a věříl jsem, že se nám stanovený cíl podaří naplnit. Naopak domácí nastoupili v dost kombinované sestavě, ale s juniory a dorostenci, se kterými to nebývá lehké. Průběh zápasu byl ale úplně jiný, než bychom si přáli.

Šach. 9 TJ Bohemians C ELO 10 Unichess D ELO 4 : 4
6/1 Svrček, Martin (w) 2134 C-Z Šlampa, Jan (b) 2238 –Z 0 – 1
6/2 Korsa, Jindřich (b) 2052 H– Pokorný, Petr (w) 2196 V-Z 0 – 1
6/3 Aubrecht, Petr (w) 1993 –Z FM Bartoš, Jan (b) 2112 V-Z ½ – ½
6/4 Staněk, Ondřej (b) 2054 –Z Babička, Michal (w) 2032 H– ½ – ½
6/5 Hejsek, Lukáš (w) 1927 –Z Popper, Tomáš (b) 2050 –Z 1 – 0
6/6 Franěk, Jan (b) 1986 Klíma, Matěj (w) 1996 –Z 0 – 1
6/7 Daňhel, Lukáš (w) 1876 Šplíchal, Petr (b) 1914 –Z 1 – 0
6/8 Dunder, Ondřej (b) 1862 Miskolczi, Vítězslav (w) 1991 1 – 0

Já jsem kvůli školním povinnostem dorazil o akademickou čtvrthodinku později. Zápas byl již v plném proudu, letmým okem jsem se díval na ostatní partie. Matějův soupeř obětoval figuru za útok, který nevypadal příliš přesvědčivě a ostatní pozice byly v pokročilém zahájení, takže první dojmy byly pozitivní.

Nicméně jsem se nestihl v hrací místnosti ani pořádně ohřát a už jsme prohrávali. Víťa trochu podcenil svázanou dámu a její záchrana stála figuru, což znamenalo rychlý konec. Bodový účet domácích rozšířil Popřík, který přehlédnul vidli, pokusil se alespoň obětovat figuru za dva pěšce, nicméně hned jednoho z nich ztrácel a tak ani zde partie neměla dlouhého trvání. Zápasu jsem moc nepomohl ani já, tupá varianta zahájení nepřinášela šance hrát na vítězství a násilné pokusy by vedly akorát do záhuby, takže když přišla nabídky remízy, chtě nechtě jsem se nemohl pořádně hnout a tak jsem ji musel přijmout.

Pak se však konečně začalo blýskat na lepší časy! Konečně se podařilo partii z jednoho kusu sehrát Pedrovi, který ve střední hře získal pěšce a lepšími figurami nepříjemně tísnil Jindru Korsu, v momentě realizace se černý vzdal. Následovala remíza Honzy Bartoše. Od oka vypadalo, že přejde do lepší-vyhrané koncovky, nicméně při hlubším propočtu se ukázalo, že to nebyla pravda. Zkusil tedy hrát dámskou koncovku, nicméně víc než remízu by tam měl spíš jeho soupeř než JB, ale motor hlásí, že remíza tam je vždy nějakým věčným šachem.

1…Dxe5 2. fxe5 g5 vypadalo slibně, nicméně černý nestihne bílého nijak ohrozit. Bílý stihne dát krále na e3 a zahrát f4, čímž aktivity černého vezmou za své a stejně to skončí remízou. Honza zkusil zahrát 1…Dd8 2. f5 gxf5 3. Dxf5 Dd6, ale ani zde černému pšenka nekvete a remíza je spravedlivým výsledkem.

Bohužel se pak Petr Šplíchal přidal k Víťovi a Popříkovi a přestože mi přišla jeho pozice poměrně dobrá, někde ve středni hře ztratil zbytečně figuru. Další odpor byl sice sympatický, ale bohužel se nesetkal s úspěchem, čímž si domácí zajistili už minimálně bod. Zbývající dvě partie byly však slibné. Honza Šlampa získal z celkem nezajímavého průběhu partie lepší koncovku, kterou se mu nesprávnou obranou bílého podařilo uplatnit.

Poslední tahy před touto pozicí byly 1. Vf1-f6 c6-c5 2. Vd4-d8+ Kg8-g7, právě Vf6 je příliš optimistické, měl zkusit a4 a pak to držet zespodu. V pozici na diagramu přišlo 3. Vf4 na což je hezká odpověď 3…f5! a tato věž není bílému příliš nápomocná. Bílý tak měl sklopit uši a alespoň pokrýt druhou řadu Vf2. Nicméně přišlo 4. Vc8, které už prohrává. 4… Vc1+ 5. Kh2 Vxa2 a bílý král je příliš slabý, věže mu nemohou pomoci a shoří po 2. řadě. 5. Vxc5 Vcc2 6. Vc7+ Kh6 7. Vf3 Vxg2-+ a soupeř se za pár tahů vzdal.

Poslední dohrával Matěj, který hrál celou partii s figurou navíc. Chvílemi vypadal tlak soupeře dost nepříjemně, ale Matěj si s ním dobře poradil a materiální výhodu udržel do koncovky, kterou bezpečně vyhrál. Zápas tak nakonec skončil 4-4 a to jsme bohužel úplně zbytečně odházely figury ve 3 partiích a tím i 2 zápasové body. Ale věřím, že se vzchopíme, zabojujeme a udržíme se dál od sestupu.

2 Komentáře

  1. Mircea napsal:

    V kontextu těchto výkonů mi ani výkony géčka nepřijdou tak tragické.

  2. Pedro napsal:

    On je, víš Mirku, už i ten Pražský přebor respektovanou soutěží. A 8 bodů ze 7 zápasů zas není až tak špatný výsledek.

Komentář

© 2021 UNI Chess.