Béčko konečně v čele 2. ligy B!

4

Unichess B nevstupoval do soutěže s velkými ambicemi, vzhledem k očekávaným problémům se sestavou. Přesto jsme měli po 4 kolech plný počet bodů. Stačilo to na druhé místo, protože podobně úspěšný Bakov měl citelně lepší skóre.

Bylo by logické soustředit na tento zápas co nejsilnější sestavu, ale problémy jsou reálné, nakonec to vyšlo ještě přijatelně.

Skóre otevřela remíza na 7. stole. Lamser hrál černými se Záhorbenským sicilskou se Sb5+, vznikla zavřená pozice, Honza mírně dotíral figurkovou hrou, ale bílý to přestál.

Dělením bodu skončila i 6. deska. Vrbata byl s bílou pozicí v karlovarské struktuře zprvu spokojen, pak (naštěstí jen v propočtu) udělal několik blundrů a dle klasické poučky nabídl remízu.

Remízou skončila po boji i obsažná Nimcovičova indická, kterou hrál na 5. Hučín černými s Drábkem.

Byl jsem vzadu izolován od horních 4 desek. Hrály se tam vesměs divoké partie, které se i opakovaně otáčely. Očití svědci tvrdí, že jsme tam v určitém časovém úseku stáli špatně, v podstatě na výraznou zápasovou prohru.

Každopádně jedna nula přišla určitě, na 1. desce prohrál v Torreho útoku černými Kovář s Mudrou.

Za nepříznivého stavu 1,5:2,5 došlo k nevítanému vývoji na 8. desce. Bílými jsem tam získal s Vackem stabilní a výraznou výhodu v Samischově královské indické. Když jsme v časové tísni soupeře došli k bodu varu, vypustil jsem několik taktických výher a tupě se dopracoval k zisku kvality za pěšce, ale ve velmi jedovaté pozici. Po 40. tahu naštěstí soupeř nabídl remis. Půlhodinku jsem pak sledoval naše zbylé 3 statečné a po nabytí názoru, že udělají minimálně +2, jsem partii ukončil. Doma motor ukázal, že pozice byla nejen jedovatější než vypadala, ba i mnohem jedovatější, než se jevilo v pozápasové analýze se soupeřem.

Pak už bylo jenom dobře.

Napřed vyhrál Kuba na 2. s Kadeřábkem koncovku vzešlou z předchozí velešílené sicilky.

Potom vyhrál Pokorný na 3. černými s Křivánkem. Původně měl kvalitu víc v ošemetné pozici, ale když bílý umožnil výměnu dámy spojenou s zdvojpěšcováním volných pěšců, čekalo ho už jen koncovkové mučení a bídný konec. Poslední hřebíček do bakovské rakve zarazila Jaščenko na 4. bílými s Bargelem. Taktiku v ostré pozici s kvalitou víc zvládla velmi přesně.

Unichess B tedy vyhrál v Bakově se štěstím 5:3 a přezimuje s 15/15 na čele soutěže. (Splnili jsme tak mimoděk i quest Záchrana před Ježíškem.) Soupeři se ztrátou 3 bodů zůstávají hlavním pronásledovatelem, Turnov B a Most ztrácí bodů 5.

Bakov dělá herně dobrý dojem a jeho výsledky mi nepřipadají jako náhoda. Mimochodem i teď máme skóre lepší jen o 0,5 bodu, tj. v podstatě horší při srovnání bodů, a máme o 1 výhru méně.

Pro předsedu Kozla: stoleté duo Pokorný-Bartoš má 7/8, obé přirozeně napůl.

Černá díra žere i fotky

Černá díra žere i fotky

 

4 Komentáře

 1. Mircea napsal:

  Prvně gratulace a teď vážně. Staré pravidlo praví, že jakmile je splněn úkol číslo 1, tj. záchrana, následuje úkol číslo 2 🙂 Tak mě napadá, že postup béčka a záchrana áčka se začínají ve své pravděpodobnosti přibližovat, každopádně sezóna je divácky mimořádně atraktivní. A se stoletým duem drží krok i Olga (také 3,5/4)!

 2. Piffson napsal:

  Ahoj všem,
  dá se říci, že jste zaslouženě vyhráli, a my trošku smolně prohráli,
  ale máte kvalitní sestavu a zápas byl napínavý.
  Trošku škoda, že jsem hrál až na šestce, souboj Hulín-Hučín by byl vtipný.
  P.

 3. Jan Bartoš napsal:

  Bodově Olga krok drží statečně, ale věkově na nás nemá a nikdy mít nebude!

 4. Honza Hučín napsal:

  Asi už si každý projel svou partii motorem, že? Stojí za zveřejnění, že podle chladného železa Olga stála celou partii dobře a Jindra až na krátkou epizodu taky tahal za delší konec. Ne že by se nic nedalo zkazit, ale na zápasovou prohru by se toho muselo zkazit celkem dost.

Komentář

© 2020 UNI Chess.