Naši mladí přeborníky Prahy do 12 let!

0

 

Pražské soutěže družstev mládeže jsou již za námi. Lukáš Černoušek k nim zaslal zasvěcený komentář:

V sobotu 11.4. se hrál Přebor Prahy družstev do 12 let, do kterého jsme původně chtěli vstupovat se 2 družstvy, ale zachvátily nás různé choroby, tedy nakonec startovalo družstvo ŠK ERA Poštovní spořitelna „A“ a kombinované družstvo ERA Smíchov. Výsledky družstev i jednotlivců si můžete prohlédnout zde: http://chess-results.com/tnr169238.aspx?lan=5

Turnaj se hrál s časem 2×20 minut + 5 sekund za tah. Naši hráči Daniel Skoumal, Bruno Dobsa a Honza Váňa v kombinovaném družstvu ERA Smíchov mile překvapili svou vyzrálou hrou, jen výsledek trochu pokulhával za výkonem. Věřím, že kdyby se družstvo „B“ sešlo komplet, mělo by reálnou šanci zamíchat medailemi. Na druhou stranu naše „Áčko“ hrou překvapilo nemile zejména trenéra a herní rezerva tam byla obrovská. Výsledek je mnohonásobně lepší, ale to bylo dáno zejména hrou soupeřů. Za zmínku stojí to, že Áčko prohrálo 3 partie a to všechny díky časovkám, kde jsme nezvládli zrovna 3 slibné partie. I přesto, že Áčko papírově bylo až druhé nasazené, tak zvítězilo hlavně přesvědčivě i přesto, že pomyslný klíčový zápas s PORGem „A“ vyhrálo pouze 3,5 – 2,5. V tomto zápase jinak spolehlivý Vojta Procházka, přes dlouho trvající materiální rovnováhu donutil soupeře remizovat a naše myslivecká dvojice Honzík Rousek (s čistou figurou víc v koncovce) a Anička Koubová se rozhodla soupeřům věnovat nějaké body za snahu. Nejvíce bych na tomto turnaji pochválil Bertíka Suchého, který po dlouhé době zahrál pořádně soustředěně a projevilo se to zejména kvalitním výkonem bez výpadku s výsledkem 7/7.
Medailisté postupují na MČR družstev, které se bude konat v Hradci Králové v červnu, kde změří síly s ostatními.
IMG_9522 IMG_9510 IMG_9539
V sobotu 18.4. se hrál Přebor Prahy družstev do 16 let, kde byla vysoká cena za 1.místo – účast v 1.lize mladšího dorostu a další místa byla oceněna již stejně.
Tentokrát jsme nastoupili se 2 družstvy, kdy některé opory z minulé soboty naopak nemohly hrát. Turnaj byl pouze na 5 kol a při zahájení turnaje jsem tušil, že oznámení o zkrácení hracího tempa z 2 x 40min.+10s/tah na 2 x 30min.+10s/tah by mohl být onen jazýček na vahách, který se nakonec obrátí proti nám, což se nakonec tak ukázalo. Výsledky družstev i jednotlivců si můžete prohlédnout zde: http://chess-results.com/tnr170124.aspx?lan=5
Nejdříve bych chtěl vyzdvihnout výsledek družstva „B“, neboť jako poslední nasazení v soutěži uhráli skvělá 2 vítězství z 5 zápasů. Honza Váňa a Jirka Bittner uhráli dokonce 3,5/5, zatímco Petr Hataš se na druhé šachovnici učil a připravoval na Mistrovství Čech do 10 let, ze kterého letos postoupil v klasickém šachu.
Než začnu mluvit o Áčku, tak bych chtěl jedním dechem poděkovat i jménem celého družstva za podporu a účast Vana na 1.šachovnici, kde podal spolehlivý výkon 5/5 a dal nám tak naději k postupu do 1.ligy mladšího dorostu, která se bohužel nekonala. Po mdlém výkonu v 1.kole jsme šli hned ve 2.kole proti PORGu na 1.stůl a čekali jsme chvíle sice těžké, nicméně skutečnost předčila naše očekávání. V zápase černí vyhráli 6:0. Van, Štěpán Hrbek a Daník Husa s přehledem a bez obtíží zaznamenali 3 výhry. Dohrávaly se 3 partie, kde jinak spolehlivý Bertík Suchý se tuto partii moc nesoustředil a netradičně a zcela zbytečně se dostal do časové tísně, kde nejdříve omilostnil soupeřova krále přechodem pouze do lepší věžové koncovky, ve které si zpasivnil věž, aby si soupeř zaktivizoval krále a bylo po partii. To byla škoda, ale věřili jsme, že Honzík Rousek zvládne po minulém týdnu reparát se stejným soupeřem Šuráněm, neboť měl opět figuru více, dost času, místy mohl matit a nebo dávat věčný šach. Tentokrát sice čas nepřekročil, ale na 10 sekundách figurky zpodkládal a prohrál. Naše poslední naděje Anička v tupé remíze se dostala na také na 10 sekund a během 2 tahů, také přišla o své 2 figury a zápasová remíza 3:3 byla na světě. Poté jsme si zlepšili náladu s týmem z Kobylis a ve 4.kole jsme šli na ruskou Auroru, se kterou jsme rychle vedli na zadních šachovnicích díky Daníkovi a Bertíkovi 2:0. Zápas se vyvíjel typicky slibně a v časových tísních Honzík nezvládl náročnou taktickou šarvátku, Štěpán hrál hodně dlouhou partii bez vyhozeného kamenu, a tak v časové tísni byla komplikovanost situace opět nad naše síly. Za stavu 2:2, kdy Anaškin mohl několikrát dát věčný šach Vanovi, Anička měla příjemnější věžovku, i když divokou a do toho byly i dramatické zvraty v jiných zápasech, několikrát jsme si s Rusy vyměnili a odmítli remízy, neboť bylo jasné oběma týmům, že kdo chce postoupit, musí zápas vyhrát. Nakonec Van hrál s Anaškinem rovnou jezdcovou koncovkou a Anička rovnou věžovou koncovku. V jeden moment jsem udělal sporné rozhodnutí, že jsem Aničce podruhé zakázal přijmout remízu, Anička nakonec soupeři podlehla a Van Anaškina utahal a další remíza k ničemu 3:3 byla na světě a s tím i postup do 1.ligy. Turnaj jsme dohráli v posledním kole s Vyšehradem a zaknihovali 3.místo. O postup jsme se připravili s PORGem a s Aurorou bylo jen vyrovnané drama. Závěrem bych chtěl vyzdvihnout zejména spolehlivý výkon Daníka Husy, který hrál oba víkendy nejlépe z družstva do předposlední partie.
DSCN0886 (640x480) DSCN0899 (640x480) DSCN0910 (640x480) DSCN0921 (640x480) DSCN0928 (640x480) DSCN0946 (640x480) DSCN0969 (640x480)
Tolik Lukášův trenérský pohled.
Za sebe dodávám tři věci:
1. Je skvělé vidět, jak intenzivní trénink s opravdu silnými hráči nese reálné výsledky.
2. Od Vana bylo opravdu obětavé, že staršímu výběru vypomohl. Ve své kategorii je ve světovém žebříčku 15. a NENÍ to náš odchovanec. Alespoň mohou naši na vlastní oči vidět, kam až lze dojít.
3. Nadchl mě výraz myslivec v šachovém kontextu. Patronem takových myslivců je asi svatý Jiří Jiří…
Naše dvojice myslivců obdarovala PORG...

Naše dvojice myslivců obdarovala PORG…

Komentář

© 2021 UNI Chess.