11 let C/Éčka aneb Cesta tam a zase (kousek) zpátky

1

Loni jsem ochudil své ovečky i ostatní o rekapitulaci sezóny Éčka (mimochodem té dosud nejlepší) a letos, kdy jsme sestoupili z loňského vrcholu i z I. třídy, je myslím dobrá příležitost se ohlédnout za dosavadní historií družstev, které jsem kapitánoval, tedy Céčka a po sloučení s Litoměřicemi Éčka.

Putování bychom mohli symbolicky začít v sezóně 2004-2005, kdy FIMA ČSOB C skončila poslední ve III. třídě (tedy v nejnižší soutěži). Družstvo to nebylo úplně špatné (hráči jako Jirka Folta, Víťa Stejskal, Franta Davídek měli svoji kvalitu), ale prostě jsme nic nevyhráli, resp. nezískali ani bod (bilance 0-0-9 19 partiobodů). Zvláště poslední 2 kola s STS Chvojkovice Brod 0:8 a Viktorkou F 0,5:7,5 (jediná remíza Pavel Hruška) nesou známky totálního rozkladu. Cenu za statečnost si zaslouží Martin Havel, který s výjimkou prvního kola odehrál všechny zbývající partie, i když nezískal ani půlbod. Krásný příklad vytrvalosti pro některé z letošního družstva, kteří se nechali odradit pár prohrami … 😉

Sezóna 2005-2006 FIMA ČSOB C

III. třída, skupina 34, 7. místo, bilance 2-0-6 27 partiobodů

Základ týmu – Miškovec, Mašek, Wadura, Hykš, Krč, Slanina, Vyroubal, Houžvíček, Lucie. Na prvních deskách ještě občas vypomohli Petr Vitoušek (kamarád Martina Hykše) a Jarda Hadrava. Skončili Jirka Folta, Franta Davídek a Houmr (Miloš Plachý) se začal věnovat badmintonu.

Držáky týmu byli Slávek Miškovec (3 ze 4 na 1. nebo 2. desce) a vzadu smířlivý Štefan Krč (3,5 z 8, většinou remízy), rezultativní Patrik Vyroubal (4 výhry, 4 prohry) a na poslední desce kladná Lucka (2,5 ze 4).

Porazili jsme ve 2. kole Rapid B (mj. Štefan porazil Rolínka) a ve 4. kole Kobylisy D (mj. Lucka Kristiána Chmela, dnes 2072), obojí 5:3. V 1. kole jsme ještě těsně prohráli s docela silnou Pankrácí E 3,5:4,5 (mj. Honza Mašek porazil Votrubu a Martin Hykš Straku). Ve 3. kole jsme prohráli s DA (dnes Dukla) E 2:6 (mj. Miškovec porazil Jahodu a kapitán prohrál s Danem Kolářem). V 5. kole s Alfou A potom Petr Vitoušek na první remizoval s nějakým Martinem Královským 😉 a Patrik porazil Boh. Dvořáka, který letos porazil Pavla Talpu.

Sezóna 2006-2007 FIMA ČSOB C

III. třída, skupina 33, 1. místo, bilance 7-0-1 43 partiobody

Základ týmu – Tlustý, Miskolczi, Janda, Wadura, Lucie, Krč, Vyroubal, Kühnl, Hejný, Slanina. Z dalších přispěvatelů pomohli Hykš (2/2), Miškovec (2,5/3) a Mašek (1,5/3). Výborně hráli na první Viktor Tlustý (4/5), na druhé Víťa Miskolczi (4,5/5) a Patrik Vyroubal (3,5/4), nicméně statistiky přesvědčivě vyhrál Michal Slanina (ELO 1465, 5/5), kde je jeho nadšeným šachům konec …

Vyhráli jsme suverénně, jedinou prohru jsme měli až v posledním kole, kdy už nás nikdo nemohl ohrozit. Ze zajímavých zápasů jsme v 1. kole hráli se ZORA A, kdy Lucka remizovala se starým panem Baňasem (aneb Co teď a co potom …) a Štefan Krč s Janou Vítovou, se kterou letos za Géčko vyhrál Jirka Šlemr a která měla loni nešťastnou partii s Adélkou. V 7. kole proti Vyšehradu G Kuba Šteinfeld ve své jediné partii remizuje s Vojtou Rutem (ELO tehdy 1588).

Sezóna 2007-2008 FIMA ČSOB C

II. třída, skupina 21, 9. místo (záchrana), bilance 4-0-7 33 partiobody

Základ týmu – P. Hruška, Lexa, Miskolczi, Tlustý, Kouba, Kühnl, Wadura, Jan Černý, Hejný, Krč, Slanina. Hlavní oporou byl Víťa M., který využil toho, že byl až na 3. desce a měl skvělých 7/7 a v závěru nám hodně pomohl i Viktor Tlustý (3,5/4). My ostatní jsme spíš bojovali o přežití, ze zadních desek tak vyčuhuje snad jen Štefan Krč s 3 výhrami a bilancí 3,5/8. Skončil Slávek Miškovec.

Ve 4. kole jsme v klíčovém záchranářském souboji porazili USK A 4,5-3,5 (tehdejší výsledky: Miskolczi-Veselský 10, Kouba-Strahl 1/2, Kühnl-Macháček 01, Wadura-Vogl 1/2, J. Černý-Košař 01, Hejný-B. Dvořák 10, pro srovnání letošní výsledky Cherednichenko-Veselský 01, Královský-Strahl 1/2, Fišer-Macháček 01, P. Hruška-Vogl 1/2, Talpa-B. Dvořák 01 a v  Géčku Zd. Kovář-Košař 01).  Zachránili jsme se díky finiši, v 8. kole výhra s PORG B 5:3 (mj. Pavel Hruška poráží na první desce Růženku Přibylovou, kapitán prohrává s Cantierem, Eda Kühnl remizuje s Rousem), v 10. kole výhra s Pragou E 5,5:2,5 (Viktor poráží Milana Pauloviče a na poslední desce Martin Hykš ve své jediné partii porazil mého tradičního přemožitele Slavíka). V posledním kole pak přišel drtivý úder kolejního kvarteta (P. Hruška, Lexa, Miskolczi, Tlustý) s Teslou Hloubětín A (dnes součást Pragovky). Dva z tehdejších soupeřů Padevět a Felcman se nám letos pomstili, když v klíčovém zápase porazili Martina Chaloupku, resp. Jardu Hadravu.

Sezóna 2008-2009 FIMA ČSOB C

II. třída, skupina 21, 11. místo (sestup), bilance 2-1-8 37,5 partiobodů

Základ týmu – Miskolczi, P. Hruška, Lexa, Haškovec, Kouba, Kühnl, Wadura, Šteinfeld, Hejný, Krč, Hrubčík.  Prvních 5 desek se docela drželo (kolem 50%, Libor dokonce v plusu), jinak to už taková sláva nebyla. Jediný výraznější plus měl Martin Hrubčík (4,5/7), který taky předvedl ve 2. kole na Oáze s Bílkem hrdinnou obranu kapitána, mezi znalci zvanou taky jako „Židlový tanec“ 😉

Sestup byl de facto jasný, sestupovali 4 a na záchranu jsme měli ztrátu 9 bodů, nicméně jsme těsně prohráli několik nešťastných zápasů. Ve 3. kole kolejní bijci (Miskolczi, Hruška, Lexa) rozbili Motorlet B 6,5-1,5, ale hned ve 4. kole PORG B rozbil nás stejným výsledkem (Růženka to vrátila Pavlovi, Pepa Lexa remizoval s Cantierem, Eda Kühnl prohrál s Honzou Klausem a Martin Hrubčík porazil Rouse). Z dalších zajímavých zápasů v 8. kole Petr Šplíchal za Loko B porazil Víťu.

Sezóna 2009-2010 FIMA ČSOB C

III. třída, skupina 32, 4. místo, bilance 6-0-3 46,5 partiobodů

Základ týmu – Miskolczi, Královský, Janda, Kouba, Šteinfeld, Kühnl, Wadura, (už) Lucie, Hrubčík, Jirka Král. Pavel Hruška a Pepa Lexa hráli už míň, jen povinné 2 partie, ale patřili mezi skupiny neporažených spolu se za nás začínajícím Martinem Královským (3,5/4), 100%-ním Liborem Koubou (5/5) a Kubou Šteinfeldem (4,5/5). Nejvíce bodů potom získal Martin Hrubčík (5,5/8).

Zpátky ve III. třídě. 4. místo bylo asi mírné zklamání, minimálně s tradičními soupeři Pragou G a Duklou E jsme asi neměli prohrát. Prohra ve 2. kole s Duklou 3:5 už signalizovala, že to ten rok nebude ideální, bohužel se nedařilo zadním deskám (Eda, Marek, Lucka a i Martin Hrubčík prohráli) a ani výhry Víti (nad Jahodou) a Honzy Maška nepomohly. Další prohra přišla v 6. kole s Barony 2,5:5,5, kteří byli ale papírově silnější. Za zmínku tady stojí výhra Kuby Šteinfelda (ten kluk má asi talent) nad současným hospodářem PŠS Kovářem (1943), vyhrál i Libor se Strnadem. V 7. kole potom dorazila naše postupové naděje prohra 3,5:4,5 s Pragou (Víťa remizoval s Milanem a kapitán tradičně prohrál se Slavíkem, nezklamalo duo Libor/Kuba aneb 2/2). Slabší týmy jsme ovšem posekali zdatně 5,5 a víc.

Sezóna 2010-2011 FIMA ČSOB C

III. třída, skupina 33, 1. místo, bilance 9-0-1, 61,5 partiobodů

Základ týmu – Královský, Fráňa, Hadrava, Hykš, Talpa, Charouz, Wadura, Mašek, Hrubčík, Jirka Král. Důvěru na první desce dostal Martin Královský a odvděčil se bilancí 4/4 s průměrným ELO cca 1800. Začali za nás hrát Tomík Fráňa (6/8) a Pavel Talpa, který odehrál všechno a bez prohry se skvělou bilancí 8,5/10. Výborně hráli i Jarda Charouz (3,5/4), Honza Mašek (4,5/5) a Martin Hrubčík (7/8), i když ten to měl většinou na poslední desce přece jen snazší.

Začátek zlaté éry C/Éčka. Prohráli jsme jenom se spřátelenými Bohnicemi C 3,5:4,5 v 9. kole, kdy už bylo skoro jasno o našem postupu (hráli jsme v 6, já jsem remizoval v zápase dvou zapřísáhlých „křížkařů“ s panem Hamplem a Jirka Král prohrál s paní Čižmárovou st.). Jinak jsme vyhráli 3x 7,5 a 2x 7. Je pravda, že soupeři se nás asi báli a moc se proti nám nescházeli (Holdia E přišla třeba v pěti).

Sezóna 2011-2012 FIMA ČSOB C

II. třída, skupina 22, 4. místo, bilance 8-1-2, 52 partiobody

Základ týmu – Hula, P. Šindelář, Královský, Fráňa, Hadrava, Hykš, Talpa, Kouba, Charouz, Wadura, Jesenský, J. Král. Z jednotlivců se těžko někdo vzdvihuje, výborně zahráli namátkou Lukáš Hula (na první 5/8), Pavel Šindelář (5/7 na druhé), kterého k nám z metra A přivedl Martin Královský, Jarda Hadrava (4/5) a samozřejmě Jarda Charouz (6,5/9). Stabilní příděl bodů odvedli i Tomík Fráňa a Pavel Talpa, bez prohry byli Libor Kouba (3,5/5) a Jirka Král (2,5/4), a i kapitán ten rok 3x vyhrál při jediné porážce. Velká rošáda (3 prohry) byly hřebíčkem do šachové kariéry Pala Jandy. Do Prahy na zápasy obětavě dojížděl Jarda Jesenský.

Smolně jsme nepostoupili na horší skóre. Tradičně jsme nezvládli souboj s neoblíbeným soupeřem Duklou E 3,5:4,5 ve 4. kole (Palo prohrál s Kolářem, Jarda H. porazil Nadě, Jarda Ch. v do-or-die partii prohrál se slabším Igorem Němcem, 1704) – byla to jejich jediná výhra, jinak suverénně sestoupili … V 7. kole jsme pak prohráli se silným Vyšehradem E 2:6, kdy jedinou výhru měl Kuba Steinfeld s Hellerem(1879). Naopak se nám podařilo v 6. kole husarský kousek porazit v sedmi lidech silné Bohnice A 4,5:3,5 (Tomík F., Jarda H. a Martin H. výhry a Lukáš, Libor a já remízy). O nepostupu rozthodla remíza v 10. kole s USK A, když k výhře nestačily ani výhry Pavla Š. s Obrázkem, Tomíka F. s Macháčkem a Jardy Ch. na poslední desce. Strahl totiž porazil Martina Královského (letos remizovali) a prohráli i Viktor s Matoušem a Palo Janda ve své poslední partii v životě v ďábelské časovce s „maďarským matfyzákem“ Vassem.

Sezóna 2012-2013 poprvé jako ŠK ERA Poštovní spořitelna E

II. třída, skupina 21, 1. místo, bilance 8-1-2, 56,5 partiobodů

Základ týmu – Královský, Šindelář, Fráňa, Horák, Hadrava, Chaloupka, Charouz, Talpa, Hrubčík. Vepředu se výborně drželi Martin Královský (5/7) a Tomík Fráňa (7/10), a vzadu řádil ďábel Jarda Charouz (9/10). Solidní penzum bodů přidali i Martin Chaloupka (5,5/9) a Pavel Talpa, který kromě 2,5/3 ještě 3x vyhrál kontumačně. První (a poslední) rok za nás hrál můj kolega z práce Jirka Horák (pražské tempo na něj bylo po několikaleté pauze příliš rychlé – 2/8).

Stejná bilance jako rok předtím tentokrát stačila na pohodový postup z 1. místa, kdy jsme si v posledním kole mohli dovolit prohrát s Pragou D 3,5:4,5 (nastoupili jsme v 6, Praga D i přes vítězství sestoupila). Jedinou kaňkou na sezóně tak byla prohra ve 2. kole se Steinitz-Makabi 3:5  (vepředu 0,5/5). Jejich hrací místnost na pražské židovské obci připomínala pevnost a příchod diváka Popříka, který nebyl na soupisce, vedl ochranku k nejvyšší ostražitosti („a znáte ho dlouho?“). Důležité bylo vítězství nad Smíchovem B 4,5:3,5 v 7. kole (výhry Martina Kr. nad Petrákem a Tomíka F. nad Riesem). V 9. kole jsme pak remizovali s Pragou C 44 při statisticky nejčastějším výsledku 😉 a v 10. kole potvrdili postup drtivým vítězstvím nad Kobylisy D 7,5:0,5 (jediná remíza Libor).

Sezóna 2013-2014 ŠK ERA Poštovní spořitelna E

I. třída, skupina 12, 3. místo, bilance 8-0-3, 51,5 partiobodů

Základ týmu – V. Kovář, T. Vaněk, Hučín, Miskolczi, Královský, Gáj, Fišer, Hadrava, Hykš, Chaloupka, Charouz, Talpa. První 3 desky s ELO >2200, které mi Déčko mohlo přenechat bez toho, aby nějak ohrozilo svůj suverénní postup do přeboru, udělaly svoje … 😉 Sice se jim úplně nedařilo, což u některých vedlo k opětovnému přerušení kariéry a u jiných k přechodu na hostování do jiného klubu, nicméně posunutí desek umožnilo hráčům za nimi dělat body – Miloš Gáj 4/6, Jirka Fišer (který odehrál všechno) 8,5/11, Jarda Charouz 5/7 a Martin Chaloupka dokonce 6,5/7 (perfo 2300). Taky kapitáni (Pavel T. a já) ani jednou neprohráli, i když při bilanci 1-6-0 😉 Kromě Honzy Hučína (aneb Lee ze 7 statečných) jsme po sezóně utrpěli další dvě ztráty – velká rošáda vedla k přestupu Pavla Šindeláře a Jarda Charouz dokonce přerušil kariéru i přes výborné výsledky.

Postupové sny se začaly rozplývat už ve 2. kole, kdy jsme prohráli s Lisa A 2:6 (pokazilo se kromě Jardy Ch. všechno, co mohlo). Další prohra potom přišla v 7. kole s Vyšehradem D, kdy první tři desky rychle vyklidily pole, zvláště remíza Vojty s Vávříkem byla docela zábavná aneb jak je někdy těžké nabídnout remízu 😉 a boj se rozpoutal na nižších deskách, aby skončil urputnou bitvou za stavu 3,5:3,5 mezi Jirkou Fišerem a jeho bývalým studentem Bušem (2190). Jirka sice prohrál, ale získal si bojem sympatie všech přítomných včetně soupeře. Poslední prohra týmu pak přišla v následujícím kole s hegemonem soutěže PORG B 2:6. Měli jsme ale i světlé chvilky, kdy jsme porazili v 9. kole v oslabené sestavě Duklu B 4,5:3,5 (Jirka F. porazil Novotného a Vojta v závěru přehrál Baumu). Z pohledu letošní prohry byla cenná i loňská výhra 53 nad Oázou C (i když ta byla letos silnější) a kuriózní byla výhra nad Duklou D 62, kdy soupeřům zazvonily dva mobily … 😉

_______________________________________________

Sezóna 2014-2015 Unichess ČSOB E

I. třída, skupina 11, 12. místo, bilance 1-3-7, 34 partiobody

Základ týmu – Cherednichenko/Jascenko, Miskolczi, Gáj, Fišer, Hadrava, Rada, P. Hruška, Talpa. Hvězdou první poloviny sezóny byl Martin Chaloupka, bohužel se mu přestalo dařit v závěru v klíčových zápasech o záchranu. I tak jeho 6/10 s průměrným ELO soupeřů 2048 byl super výsledek. Mezi kladné patřili ještě Olga s 2,5/4 (ale ta měla i přes skvělou výhru nad Baumou ke spokojenosti daleko) a Pavel Talpa 5/9 s průměrem 1900. S několika výjimkami hrál výborně i Jirka Fišer, který opět odehrál všechno (má tak sérii 22 zápasů za Éčko v řadě bez přestávky). Nám ostatním se moc nedařilo, jak už napovídá to, že 4 výše jmenování získali více než polovinu všech zápasových bodů … 🙁

Letošní sezóna se mi těžko hodnotí – po marastu se v jejím průběhu vyprofilovalo pohodové družstvo, ale bohužel do jiné soutěže a tu si taky příští rok zahrajeme. Takže vlastně nakonec můžeme hodnotit i tuto sezónu pozitivně 😉 Chtěl bych poděkovat všem, kteří mi pomohli tuto sezónu dokončit se ctí a povzbuzovali mě, i když se nedařilo. A i když jsem tomu v průběhu sezóny moc nevěřil, tak se začínám pomalu těšit na sezónu novou, tak doufám, že vy taky … 😉

 

Jeden komentář

  1. Mircea napsal:

    Bravo!, zřejmě nejdelší článek o šachu, jaký sem kdy přečetl. Pěkné vykročení do nového dne!

Komentář

© 2021 UNI Chess.