Mladá Boleslav poprvé v Kaštanu a remízově

0

Je paradoxem této druholigové seźóny, že úplnost sestavy ERA B koreluje s výsledky spíš negativně. Jsa nyní již definitivně nesestupující a nepostupující, troufale experimentujeme v předposledním kole a nasazujeme téměř základní sestavu, chybí pouze Vlado. Tvrdá škola pokračuje pro Vana, který si bílé za béčko užil jedinkrát a na černém posledním stole ho čekají sedmé černé (zatím má celkem +4 –1 =2, klobouk dolů!).

Na hostující Boleslav se díváme ze šťastnější strany příkopu rozdělujícího tabulku 2. ligy B. Ani po senzační výhře nad Lysou v minulém kole ještě Bolka nemá klid, ale chybí jí málo, remíza je téměř jistota. Pikantní je účast našeho člena Martina Řehořka jako hosta na 1. boleslavské šachovnici, s Kristýnou letos v první lize seděli vedle sebe mockrát, teď to bude poprvé face to face.

Návrat Kristýny znamená pro autora článku možnost strávit mač kibicováním bez osobní odpovědnosti, pravděpodobně nebudete ušetřeni textového přímého přenosu. Ten totiž nezařizuje kapitán, neboť neděli tráví s kamarádkou angínou doma, a tak poslal za sebe aspoň Kačabu.

ERA Poštovní spořitelna B – Sokol Ml. Boleslav 4:4
1. Havlíková (2310) Řehořek (2304) ½ Aljechinova
2. Kovář (2263) Jaček Martin (2226) 0:1 4 jezdci se Sb5
3. Pokorný (2211) Vodička (2128)  ½ londýnský systém
4. Kuba (2210) Crha Ondřej (2123) ½ sicilská, Alapin
5. Kozák (2153) Jaček Miroslav (2071) 1:0 Albinův protigambit
6. Nováček (2124) Joukl (2068) 0:1 londýnský systém
7. Šura (2099) Záhorbenský (2150) 1:0 Pirc
8. Nguyen (2069) Hajný (2058) ½ Réti

Zápas začal se zpožděním kvůli dopravním problémům na dálnici. Jediný chybějící Jindra tak bude mít aspoň menší ztrátu.

10:35 Kristýna s Martinem rozehrávají pozvolna klasickou aljechinku s dobráním na e5 jezdcem. Vojta na Sb5 ve čtyř jezdcích šel poklidně Sb4 a soupeř celkem brzo vyměnil na c6, teď nabrala pozice rysy výměnné španělské. Pedrův londýn naráží na skálopevné královskoindické přesvědčení Vodičky. Jindra právě dorazil. Miloš se katalána nedočkal, přesto ho Albin nezaskočil a v baru nás ujišťuje, že už tuto pozici hrál. Honza Nováček nechal soupeři strategickou převahu lepšího střelce, tam ale stejně půjde spíš o taktitku. Jarda dostal českou variantu Pirce (c6 a Da5), tváří se zaskočeně a horečně přemýšlí, jak se to staví. Na poslední desce se z Jf3 vylíhla slovanská s královskými domečky na obou stranách.

10:58 Do studia nám zavolal kapitán a nepřímo děkuje Jindrovi, že ho telefonátem při pozdním příchodu vzbudil, jinak by zaspal antibiotika. Pedro odmítl remízu, stojí aktivně. Honza Nováček se aktivizoval, soupeř hraje trochu pasivně.

11:29 Zápas zatím vzbuzuje opatrný optimismus. Na první máme dobrou verzi pozice skandinávského typu, na druhé Vojta pojímá pozici originálně (návrat střelce na f8 a převod na g7), byť s tradičně horším časem. Pedro ale vyměnil na e5 a podle mě mu lépe hrají figury. Jindra bude hrát metodicky proti izolovanému pěšci. Miloš a Honza mají mírnou územní převahu.

11:52 U Jindry se rozhořela taktická zápletka s přechodnou obětí jezdce, chvíli to vypadalo, že z ní bílý vyjde s výhodou, ale Jindra našel pěknou obranu a v baru se tváří suverénně. Vojta by měl ale zrychlit, ve 12. tahu mu zbývá 20 minut.

12:05 Taktická adventura bude Jindru nakonec přece jen stát kvalitu, výmluva s vazbou nefungovala. To ale ještě nemusí být fatální, na mnoha deskách stojíme dobře, zejména bych si vsadil na Pedra a klidnou sílu Miloše. Van šetří tahy pěšci a manévruje koňskými silami, zatím je to takové šermování na dálku.

12:14 U Jindry je za kvalitu aspoň pěšec a ještě spousta figur na šachovnici včetně dam, může se leccos přihodit. Bude důležité nic nezkazit na těch zbývajících, kde je k vidění zatím řada malých výhod.

12:25 Na třetí se pozice vyrovnala, Miloš ale už hrozí získat nějaké dřevo a soupeř se řítí do časovky, tady je šance vyrovnat ztrátu ze čtyřky. Pokud tedy nějaká bude, Jindra se pustil do boje. Vojta stojí trochu pasivně se špatným časem.

12:36 Joukl zazdil střelce na b5 a pokud při tom zůstane, Honza může mít v koncovce volného pěšce víc. Van začíná hrát aktivně, Hajný má ale dvojici střelců a pole kolem černého krále nemá kdo hlídat, tady si nejsem vůbec jistý výsledkem.

12:53 Tak si to projdeme shora dolů. Na první stojí Kristýna ve střední hře při mnoha figurách aktivněji, černý zatím nemá protihru, ale ani zjevné slabiny. Na druhé má Vojta jen 5 minut ve 20. tahu a je pod tlakem, i když se jeho dvojice střelců začala rozehrávat. Na třetí zuří poziční bitva ve vyrovnané pozici s jediným volným sloupcem. Na čtvrté je Jindra prohraný, přišel ještě o figuru. Na páté má Miloš řadu zajímavých možností, v některých variantách by mohl získat minimálně pěšce, už dlouho počítá. Na šesté se Nováčkovi narodil volný pěšec, na desce jsou k těžkým figurám ještě bílý střelec proti černému jezdci. Na sedmé Jarda tlačí na dámském křídle, Záhorbenského figury jsou v pasivitě, snad se to nezkazí. Na osmé vzniká konkrétní pozice, kde má bílý převahu v centru, potenciálně nebezpečného střelce proti jezdci a volného pěšce, slabinou je král. Aktuální tip je 4:4, ale časovky to převrátí.

13:11 Na první se z optického tlaku nic neurodilo a míříme do rovné koncovky těžkých figur. Na druhé začíná Vojta hrát na přídavku, je pod tlakem na královském křídle a v centru, trochu adrenalin. Na trojce přešel Pedro do mikroskopicky lepší střelcovky – soupeř bude mít slabinu e5 a bílý by mohl časem mít vzdáleného volného pěšce. Van má dva spojené volné pěšce na dámském křídle, sice zatím nikam nejdou, ale tady už se přestáváme bát.

13:24 Vojta v časové tísni přišel o důležitého obranného pěšce a je patrně už prohraný. Jindra má tři pěšce za věž a dámy na šachovnici při slabém bílém králi, praktické šance ještě jsou. Zdá se mi, že Van začíná pomaličku přebírat iniciativu.

13:31 A Vojta podle očekávání i prohrál a dostává Kačabu, prohráváme 0:1.

13:40 Miloš vyhrál, 1:1. Ale Nováčkovi se někam ztratil jezdec, nepostřehl jsem průběh ani účel…

13:44 Zápas bohužel začíná být ztracený, Honza o jezdce nezáměrně přišel a Jarda právě ztratil pěšce.

13:55 Záhorbenský obětoval Jardovi figuru, asi měl trochu jiný úmysl a Jarda tvrdí, že stojí na výhru. Pedro a Kristýna se snaží, nejspíš z toho nic nebude.

14:04 Zákulisím proběhla myšlenka o dohodě na 4:4, ale nakonec jsme se rozhodli nechat zápas dohrát. Nováček prohrál a prohráváme tedy 1:2, ale Jarda se cítí na výhru a Van je také strategicky vyhraný. Prohraje asi Jindra, na zbylých dvou je to remízové, tak to možná celkovou remízou skončí.

14:15 Jindra neprohrál! Ondřej Crha se třemi minutami šel na jistotu, stav je 1,5:2,5 a ze čtyř zbývalých jsou dvě rovné a dvě lepší. Odjíždím a další reportáž bude distanční.

14:35 A jelikož Kristýna doběhla stejnou tramvaj, ještě reportuji remis na první a stav 2:3.

15:30 Zápas se nakonec remíze 4:4 nevyhnul. Vyhrál Jarda, Pedrovi se vyhrát nepodařilo a Van dal pozici také za remis.

S odstupem několika hodin se remíza jeví jako maximum možného, Vanova pozice nebyla až tak skvělá, jak se kibicům zdálo. Heroický výkon Jindry házejícího s věží méně klacky pod nohy až do druhé časovky patrně rozhodl, že Boleslav má druholigovou kariéru i s pouhými třemi porážkami nahnutou – zpropadený tříbodový systém. Do boje o postup rázně promluvil Jičín B, na konci sezóny se vůbec nedaří Lysé C. Každopádně pouze v Neratovicích se bude za tři týdny hrát bez postupových či sestupových nervů, všude jinde se něco bude řešit. 

Komentář

© 2021 UNI Chess.