Klubové zastoupení na MČR

4

V rámci šachového festivalu v Havlíčkově Brodě se letos hrají uzavřená mistrovství ČR a my jsme u toho! (Přinejmenším zpravodajsky).

Pořadatelé jsou velmi milí, v HB ostatně tradičně.

 

Účastní se řada hráčů světového významu

Účastní se řada hráčů světového významu

 

Perlou v koruně festivalu je MČR mužů, obsazené hvězdným Navarou (2750), jen 2 účastníci mají méně než 2500. V tomto turnaji natruc nemáme kupodivu nikoho, takže ho budu na rozdíl od univerzalistického novoborského serveru trochu odbývat. Fandit ale budu velmistru Bernáškovi, který v sezóně 2013-2014 na 1. desce výrazně pomohl našemu a-týmu do Extraligy a ještě si tam uhrál svou GM normu.

Berny!

Berny!

Tento turnaj začal nejdříve, takže jsou odehraná 2 kola. Berny začínal 2x černými a remizoval nejprve se Žilkou a dnes s Biolkem. K smršti kritiky na remízovost tohoto turnaje a bezobsažnost jeho partií na nss – moc velký odvaz to sice není, ale normálně se hraje, do frašky to má daleko. První Bernyho partii jsem viděl na onlinu, dělala dojem, že řešil mírné problémy, ale ustál to – tento dojem mi potvrdil.  Dnes naživo komentoval zahájení, že stojí jako prase, ale ustál to zas. Nevím jak kritici, ale já bych měl silnou tendenci s vyrovnaným soupeřem takové pozice prohrát. Takže jistý obsah, přinejmenším subjektivní, pro aktéry, kteří to řeší v reálném čase bez motoru v zádech, tady je.

Pro nás nejzajímavější je MČR žen, které začíná nejpozději, neb je to tabulka o 8 účastnicích. Plnou čtvrtinu účastníků tvoříme my. Jednak je to reprezentantka WIM Kristýna Havlíková, která je jednou s favoritek, a dále WIM Olga Jaščenko, jež má po dlouhatánské přestávce trochu svérázný repertoár, ale v 1. lize předvedla několik úporných obratů partie. V celé poli jsou rozdíly ratingu maximálně 150 a při výbušnosti ženského šachu očekávám napínavý průběh.

Kristýna přísně v brýlích

Kristýna přísně v brýlích

Olga v 1.kole

Olga v 1.kole

Doprovodný open je po odhlášení několika slibných jmen velmi slaboučký. Sama okolnost, že jsem s aktuálními 2214 3. nasazený hráč, zní hrozně. Je to vskutku 2x IM 2300+, 2x 2200+, 8x 2100+, jeden 2000 přesně atd. celkem 55 duší. Horních 6 desek je na onlinech v místnosti s velmistry, což je příjemně legrační. Záštitu nad tímto konkrétním turnajem převzal ministr financí, snad proto je v openové hlavní místnosti roll-up jeho politické strany. Maje historickou averzi k takovým věcem, dal jsem si tak ňák u nás v Reflektoru starých závazek, že se udržím u velmistrů, kde jsou počestné reklamy lokálních patriotů – město, pivovar, síť sámošek, textika, zdravá výživa…

ANO, v tomto turnaji prostě vzroste všem rating

ANO, v tomto turnaji prostě vzroste všem rating

V prvním kole openu bylo vraždění neviňátek. Pravá pastva pro oči milovníků bojovnosti poháněné drtivým ratingovým rozdílem. Zase trochu chybí kvalita.

V neděli hrál Berny s Martinem Petrem, k vidění byl výměnný dámský gambit s oboustrannou 0-0-0 … a remíza. To zas bude na chatu mazec. Ženské mistrovství zahájilo zápasem Unichessu proti Kubíkovým. Ta starší se snažila Kristýnu unudit k smrti v symetrických domečcích plus c3, d4 proti c6, d5. Byla velmi pracně vytrestána za pasivitu. Mladší Kubíková zaskočila Olgu volžským gambitem, ta předvedla divokou taktickou vzpouru, pak dlouho držela koncovku s kvalitou a pěšcem míň, ale tentokrát to nestačilo. V openu bylo dvojkolo, vyhrál jsem 2 mírně lepší pozice, už zbývají jen 4 hráči se 100%.

V pondělí Berny pokračoval v dráždění publika – s GM Hráčkem JENOM remizoval černými. Ze slovanské vyšel normálně, ale přece jako černý. Na to se určitě nedalo dívat. V ženách hrála Olga podruhé bílými, tentokrát meráno s Olšarovou. Dramatické zápletky byly, ale se špatným koncem. Kristýna hrála podruhé černými a podruhé s Kubíkovou – soupeřka přešla hned ze zahájení do mírně horší pozice, kterou ve výrazně  nejdelší partii kola udržela. V openu jsem jednoznačně prohrál bílými s IM Strebkovsem, když jsem méně než nevyřešil záhadu benoni s Je7.

Malá omluva ANu, přispělo prý skutečně finančně, tak to chválím. (Ale z hlavního sálu se mi stejně nechce).

Úterý lze nazvat dnem Olgy. Správně odhadla, že Fusková je velmi připravená a útočná, nečekaně zahrála na 1. e4 d6, Jf6 a c6 a přehrála ji. Ostatním sledovaným taky nebylo úplně do breku. Berny v MČR hrál na NI 4.Sg5, Štoček reagoval v blumenfeldovském duchu, po vypjatém gambitu se zachraňoval ve V,J a p proti D. Online divákům to asi stejně houby dalo. Kristýna v reprezentačním derby s Kulovanou měla iniciativu celou partii, ale soupeřku nezlomila. Já jsem černými bojoval s 13 letým Polákem Pultorakem, po bláznivých zápletkách s dírami skončila asi zaslouženě opakováním tahů.

Středa byla ve znamení uplakaného dušičkového počasí a adekvátní výsledkové chandry. Osobností dne je Hnát:

Hnát osobně na výklenku radnice

Hnát osobně na výklenku radnice

Jak se ukázalo při exkurzi, Hnát byl dle legendy zrádný středověký strážný, kterému to spoluobčané spočítali. Nicméně sama socha je barokní a odkazuje spíše k pomíjivosti bytí, takže se ke kolu velmi hodí. Nejrychleji to měla za sebou Olga, která bílými s Kubíkovou obdržela cosi, co v centru vypadalo jako poloslovanská… a ještě tam byly 4 domečky. Hrála příliš násilně (Je5, e4) a ještě si naběhla do miniaturkové taktiky. Berny už při snídani hlaholil, že má volné kolo (černými s Navarou), pak nestál až tak špatně dle svého a mého názoru, ale člověk míní a Navara mění. Já jsem s juniorem Skořepou hrál  bílými va slovanské pozičně trikovou variantu, ale soupeř měl dobrou přípravu přecházející v dobrou hru, a odtáhl jsem s remízou. (Za trest los přidělil dalšího juniora Skořepu s výrazně menším ratingem a bílými kameny.) Kontrariánsky vystupovala Kristýna, která černými s Novosadovou ze scheveningenské bitky vytěžila pěšce v dámské koncovce a překvapivě snadno ji vyhrála. Pak že Hnát…

Ve čtvrtek Berny krátce remizoval bílými s Rausisem. Jistě to vzbudí pozdvižení, ale je to ve skutečnosti relativně nová protivná koncepce v přijatém dámském gambitu, proti které nijak snadné získat výhodu. V ženském turnaji došlo na klubové derby. Olga hrála černými Pirce s c6 a Dc7, Kristýna bílými postavila Se3,Dd2,h3 a g4. Bílá pozice vypadala jako výrazně lepší, pak přišla bláznivá kombinační vložka, v dalším prostřihu už byla vyhraná bílá koncovka. V openu jsem zkoušel skrytě dynamizovat dalšího Skořepu černými v Hrochu, ale veškerá snaha marná. (Ze trest si zítra zahrají Skořepové spolu.) Zvířetem dne byl hroch.

g6,Sg7,b6,Sb7,d6,e6,Jd7,Je7

g6,Sg7,b6,Sb7,d6,e6,Jd7,Je7

Pátek byl dnem pronikání šachových významů do okolního života. A hlavně slušných výsledků.

Při dopolední návštěvě místního muzea jsem shlédl válečnou výstavu – malou, ale moderní a multimediální. Byly zde i fotografie zmasakrovaných civilistů na Lázničkově louce. Patrně výsledek Viktorovy simultánky. Ale vážně. Na výstavě byly jedny zamčené dveře s cedulkou Židům vstup zakázán. Před tváří dveří byl každý Židem.

V turnaji hrál Bernášek černými s Krausem a snad potěšil i publikum. Obětoval figuru, chvíli brblal, že soupeř hraje moc přesně, ale bod si odnesl. Kristýna hrála se spoluvedoucí Olšarovou a černými remizovala. Do posledního kola získala výhodu bílých kamenů a papírově slabší soupeřky. Olga hrála s Kulovanou dámský gambit se Sf4 a doaáhla prvního nerezultativního výsledku. Shodou okolností to byla remíza. Já jsem na pátý pokus vyhrál partii s Vinczem – v remízové koncovce, dlouze a trapně.

Obrázek na pokoji má signaturu IM.

Obrázek neznámého mistra

Obrázek neznámého mistra

Sobotní poslední kola vyřešila všechny tajenky. Berny remizoval a skončil na MČR 6., když prohrál jen s vítězem a vyhrál jen s posledním. Kristýna měla dostih s Olšarovou, obě vyhrály, a na pomocné hodnocení skončila až 2. – i tak STŘÍBRO ! Olga cenně vyhrála černými s Novosadovou a odvrátila tak poslední místo. Cenná zkušenost pro směřování repertoáru. Já jsem podlehl v openu černými FM Kubovi (Stanislavu, ne našemu Jindrovi) v zajímavé partii, ve vlastní časovce jsem vyšejdil objektivní remízu, ale chtělo to jeden počítačový tichý tah. Sedmé místo dík štědrosti věcného cenového fondu vyneslo pěknou broušenou vázu.

Velebné shrnutí – máme vicemistryni republiky!

4 Komentáře

 1. Mircea napsal:

  Ještě autor skromně nedodal, že co se týká hráčů z ČR je v openu dokonce číslo 1…

 2. Mircea napsal:

  Olga: moc pěkná partie, výstavba tří pěšců na 6. řadě, pak něco jako přechod do francouzské výstavby s vyvinutým bělopolákem – to se mi moc líbí – klasické dobytí d4 – a efektní závěr s vidlí – prostě paráda!! :))

 3. Mircea napsal:

  Ten počítačový tichý tah by mě zajímal, přehrával sem si to na online, říkal sem si pohoda – je to remiz, je to remiz … a najednou bum bylo to prohrane, nejak sem to nepochopil …

 4. Jan Bartoš napsal:

  V pozici (Kc2, Ve8,a4,h5 proti Kf3,Sc3,a5,d4,e4,f5) jsem hrál 52…Ke2 a to prohrává: 53. h6 Sa1 54.Kb1 Sc3 55.Vc8. Po partii jsme mysleli, že řešením je 52…Sa1 s ideou 53.Kb1 d3! a vyhraje černý, ale po 53.h6 d3+ 57.Kd2 zase vyhrává bílý.

  Nutné je 52…Sb4! ( s kontrolou pole d2 a e1, aniž by musel král překážet na e sloupci) 53.h6 d3+ 54. Kb2 jediné (54. Kd1 e3) d2 54. Vd8 e3 55.h7 e2 a to je kupodivu remis jak 56. Vd3+ Ke4 57.h8D Kxe4, tak 56. h8D e1D 57.Df3+ Ke4 58. Ve8+ Kd4….

  Takže to chce jak pochopit výhody Sb4, tak správně ocenit remízovou pozici s dámou a kvalitou míň. Což by chtělo nejlépe počítač, v horším případě někoho z velmistrovské řady…

Komentář

© 2021 UNI Chess.