Echo MČR 2017

3

Původně jsem byl nadšen, že rychlý článek napsal Pedro, ale nakonec mi nedalo dodat směsici objektivních a subjektivních postřehů z Ostravy. Hrálo nás z Unichessu celkem 6 – pětice v MČR a Anna-Marie trochu schovaná v openu A.

Objektivní složku zastoupí v mém hodnocení perfo, které nebere v úvahu ošidný faktor vlastního ratingu.

Nejlepším hráčem naší výpravy byl Černoušek. Se svým výkonem a výsledkem byl nespokojen, ale perfo 2502 hovoří za vše. Za nejlepší partii bych označil výhru černými v 7. kole s GM Cvekem v Caro-Kanu přešlém z Londýnu. Byla teoreticky významná i technicky vyvedená. V tomto momentu hrál o break bílými s Navarou. Stanovil si cíl nenechat se strhnout ke hře na výhru, obsažná divoká holandská na to nevypadala. Partie skončila, jak papírově měla. Pak už jen vybojovaná remíza se sesazeným králem Plátem černými, 5,5 bodu a 13. místo. (Plát demonstroval své pohrdání přípravou rozpočítávadlem nad vlastními pěšci – padlo to na géčko a hrál umírněně g3.)

Druhý nejlepší výkon podala Kristýna Havlíková, která zároveň těsně získala ženskou korunku. Velmi solidní výsledek (+1=7-1), když 7 soupeřů bylo papírově silnějších. Perfo 2321, 4,5 bodu, 28. místo.

Třetí nejlepší perfo (2287) získal emeritní kapitán. Připadal jsem si dost mimo, ale postupně se mi podařilo rozehrát. Výhra černými se Sikorou ve francouzské byla po dlouhé době ucelená partie dotažená do konce. 4,5 bodu, 31. místo z nasazení 48, hmm. Vyhrál jsem samozvanou kategorii nejlepší hráč do 2200, která nebyla vypsána. (Zvlášť když hráči pod 2200 byli v turnaji jen ze soucitu.)

Další naši 2 hráči považují jistě MČR za neúspěch, i když jejich výsledek je špatný hlavně ve vztahu k vlastnímu ratingu.

Pavel Vávra se cítil od konce Extraligy trochu z formy, na turnaji se docela připravoval, ale forma byla proměnlivá. Ve 3. kole vyhrál excelentní teoreticky významný Londýn bílými, od 5. kola se nedařilo vůbec. Vaz mu zlomila nastavená figura v 8. kole v dobře rozehraném Rétim černými s IM Freislerem. Nevystoupil z turnaje na prosbu pořadatelů stran lichosti a stvořil jedinou skutečně dekadentní partii – připrohranou remízu s Vybíralem. I tak je perfo 2212, no a 3,5 bodu.

Nejhůř dopadl Vojta Kovář s perfem 2155. Podobně jako v 2. lize se pokoušel o epicky složitou hru a vzniklé pozice vyžadovaly opakovanou přesnost. Věřte nebo ne, Vojta udělal skvělých tahů mnohem víc než těch špatných, ale nestačilo to. Až to vychytá, bude to tak na 2500, zatím jsou jen ty počáteční mrzutosti.

Last but not least tu máme Annu-Marii Koubovou, schovanou v openu. Hrála se samými hráči přes 2000 s otevřeným hledím a udělala bojových +3=2-4. Za zvlášť cennou považuji výhru z 8. kola nad FM Čempelem. Tento ostrý hráč je sice nějak v útlumu, ale ta léta zkušeností tam jsou. Navíc partie co dopadly špatně, tak nutně dopadnout nemusely.

Perfo 2028 asi situaci vykresluje dobře. Zvlášť u téhle věkové kategorie to říká víc než nějakých +80.

A ještě přebor Unichessu na MČR. Nemyslím teď populárního pavouka vídaného v hospodách aneb Soutěž, kterou vymyslel Mirek a vždycky ji vyhraje Pedro. Mám na mysli vzájemné partie na turnaji. Všechny skončily remízou. Teoretickou úroveň měl duel Černoušek-Vávra v kamenné zdi, kde na světlo vylezly poslední výzkumy z L’Amiho naučného DVD. Já jsem si předsevzal, že všem klubovým kolegům nabídnu jednu remízu. Vojta si ji vybojoval divoce v 2. časovce, Kristýna odmítla jen na chviličku, jenom Pavel měl rozum.

Dále mi dovolte složit hold sofistikované kavárně provozované neohroženě GM Pavlem Blatným. Prakticky na každého hraje bílými i černými výstavbu zvanou Hroch (domečky, krajní oslí ucha, e6, d6, Je7, Jd7), někdy neúplnou, rychlá hra, cit pro pozici a taktický postřeh. Jaké to osvěžení v depresivní době, kdy sebedelší teorie skýtá stejně pendrek. Doporučuji k přehrání úžasnou výhru ze 7. kola bílými s Kislinským. Soupeř, sám brilantní útočný taktik, byl koncepcí a kombinacemi bílého viditelně konsternován.

Ale doma to nezkoušejte. Jak poznamenal vtipně Marek Vokáč, co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

A když jsme u těch božských výšin, zase vyhrál David. MČR je ten turnaj, co ho vypisuje svaz a vyhraje ho Navara (pokud přijede). Kacířství letos bylo veliké, ve čtvrtém kole ho porazil GM Štoček (zase Londýn!) a v sedmém přišla dílčí nehoda s GM Veličkou. Stejně byl první o bod, perfo 2733 a zisk 0,8 ELO. Hu!

(Když jsem přemožiteli gratuloval u snídaně, věštil, že to Navara stejně vyhraje…)

And that’s all, folks!

 

 

 

3 Komentáře

  1. Pedro napsal:

    Hezký obrázky 🙂

  2. jarda hadrava napsal:

    Jo, jo. Obrázky skvěle doplňují text. Honza má vysoký standard. To není jako reklamy v tisku, kde je vedle článku o černoušcích fotografie mongola…

Komentář

© 2021 UNI Chess.