Áčko se štěstím poráží těsně Vyšehrad

8

V posledním ligovém kole roku 2015 došlo k souboji dvou posledních neporažených týmů. Vyšehrad byl ovšem 3. se ztrátou 4 bodů za dvě zápasové remízy. Chyběl nám Pavel Vávra, nešťastně nahrazený mnou, soupeř oproti své obvyklé sestavě měl Petráně místo Londýna.

V poslední době mě hned zkraje zápasu naštvou 2 spoluhráči a bylo to tu zas. Na 7. černými Kuba proti Česalovu obvyklému zahájení (1.d4 Jf6 2. Jf3 e6 3.Sg5) nenásledoval vzorovou partii Česal-Kuba 0:1 z minulé sezóny, jak jsme se domlouvali. Místo toho hrál 3..d5 a ještě blbě a dostal se pod typický útok. Na 8. jsem naštval sám sebe, v partii s Chalupou jsem hrál bílými variantu přijatého DG s e3, o které jsem se domníval, že ji znám za obě strany. Vzpomněl jsem si jen na to, že černý stojí vlastně dobře. Zvlášť dobře stál po mém pojetí, kdy vznikl tragikomický motiv Va2, pa3, b2, věž je uvězněna černým Jb3. Nechat to být je strategická katastrofa a záchranná operace vedla k taktické.

Ale dříve přišly nějaké body od zbytku družstva hrajícího fakticky v 6. Na 6. stole Řehořek bílými s Tůmou hrál typicky sicilskou pozici, byť nevznikla příliš teoreticky. Soupeř je silný útočný taktik, ale dnes snědl pěšce a byl smeten útokem. Další bod přidal černými na 1. v sicilské Bernášek s nebezpečným Vlasákem – zahlédl jsem kombinační koncovku s pěšci méně (prý nejasnou) a pak už byl konec. Pak se vzdal na 7. zmíněný Kuba, který už jen šejdil s figurou míň. Na 2. stole vyhrál bílými Černoušek s Vichnarem, kterému dal na poloslovanskou výstavbu 2.Jc3 a 3.e4, soupeř nějak vypadl z teorie a stál celou partii divně. Jako důležitá se ukázala partie na 3. stole, kde hrál Jirka černými se Šuráněm. Zkoušel něco vykutat ze 4 jezdců, prý tam i něco měl, ale partie končila šílenou časovou tísní a půlbod se hodil. (První remíza některého z našich písmenkových hráčů). Vítězný bod udělal Kovář na 5. šachovnici s Netušilem – došel v přípravě k názoru, že mu nejméně sedí Grunfeldova indická a v její variantě se Sg5 zvítězil po dlouhém boji v koncovce. Dál nám zbyl jen toxický odpad. Šimek hrál na 4. s Petráněm bílými proti Leningradu s benoni strukturou na dámském. Co a jak se zkazilo jsem nezaznamenal, závěrečným obrazem byla věž, střelec a pěšec proti dámě, leč v beznadějné pozici. Slovenský mistr se urazil, že se Petr vzdal až téměř před pádem praporku v 2. tísni. Ten jistě nezdržoval ze msty, ale hledal kvadraturu kruhu. Nejdéle vydržela moje hrůza, soupeř totiž nevyužil možnosti přejít do 4věžovky, se spojenými volnými a,b proti bílým spojeným volným b, c (ano, b pěšci se obešli), která byla vyhraná pro větší předsunutost černých pěšců. V trochu zmateném průběhu jsem nenašel dvě úzké cesty k vyrovnání a nakonec zaslouženě prohrál.

Byl to pěkný zápas se 7 rezultativními partiemi, poprvé byla naše zápasová výhra v ohrožení, hlavně kvůli trapným zadním deskám.

Vyšehradská galerie:

Vlasák s Bernym

Vlasák s Bernym

Vichnar zatím Černouškovi nepřišel

Vichnar zatím Černouškovi nepřišel

Petráň se se Šimkem naštve

Petráň se se Šimkem naštve

Mílu Netušila nic dobrého s Kovářem nepotká.

Mílu Netušila nic dobrého s Kovářem nepotká.

Chalupa mi to nandá!

Chalupa mi to nandá!

Česal rozmetá Kubu

Česal rozmetá Kubu

 

8 Komentáře

 1. Jan Bartoš napsal:

  Ještě oslavný dodatek k Bernymu. Nejenže má 5/5, ale všechny partie hrál černými!

 2. Oxanka napsal:

  Tak asi proto, že je taková celebrita, mi nechce dávat interview!

 3. Mircea napsal:

  To jsem zvědav, čeho se dočkáme až dostane Berny bílé – napadá mě něco jako „Bystrozraký bez šátku na očích“.
  Zatím to vypadá hezky, ale pozor, Polabiny jsou pořád na dostřel.

 4. Mircea napsal:

  Oxanko, teď sem koukal, že Vojta má 4,5 z 5 a také vše černýma! – škoda zaváhání v 1. kole, ale i tak by to mohlo vyjít na rozhovor 🙂

 5. Oxanka napsal:

  To je dobrý nápad! Díky. Na příštím zápase si ho vyzpovídám.

 6. Pedro napsal:

  Ono samozřejmě není snadné získat interview s těmi úplně nejlepšími, jako
  je třeba Carlsen, Caruana nebo Bernášek. Budu Oxance držet palce, aby se to
  někdy povedlo a vydržela při tom technika.
  Jinak mi tu chybí odkaz na interview s naším oddílovým přeborníkem.
  To by čtenáře jistě zajímalo.

 7. robik napsal:

  Jestli jsem to správně pochopil, tak mohu gratulovat, Pedro? 😉

 8. Pedro napsal:

  Můžeš, Robíku. Chtělo to letos trochu toho štěstíčka,
  ale nakonec to vyšlo.

Komentář

© 2021 UNI Chess.