Vítězný Únor Unichessu

8

Unichess A měl v 1. lize první ze 3 pokusů o zápasovou výhru dělící ho od Extraligy. Na Kobylisy jsme nastoupili v dosud nejslabší sestavě – bez velmistrů, jen se 2 písmenkovými hráči. Plus plánovaná neúčast Šimka, který nehrál proti rodnému klubu. Soupeř ovšem také nebyl úplně kompletní.

Proměnlivá výstava v Kaštanu dnes zahrnovala nedopalkové instalace, pořízené jistě s nasazením zdraví autora.

Memento mori

Memento mori

Vajgly se zrcadlem

Vajgly se zrcadlem

Vajgly se žárovkou

Vajgly se žárovkou

Vajgly s popelníkem

Vajgly s popelníkem

Zápas sám se vyvíjel od začátku dobře. Obsahoval i několik partií, které byly na pohled nejasné, ale ve skutečnosti jednobrankové pro nás.

Jako první jsem takovou vyhrál na 7. bílými s Pařízkem. Kobyliský talent neměl zkušenost s podvariantou Sämische v královské indické a upadl do bezperspektivní pozice.

Pařízek má šachovou budoucnost před sebou!

Pařízek má šachovou budoucnost před sebou!

Podobným způsobem přidal druhý bod na 3. desce rovněž bílými Vávra s Formánkem, který nevyřešil Trompovského. Třetí přišel z partie na čelním stole, kde hrál s bílým Černouškem Hinks-Edwards odbočkovou Francii. Mně se to jevilo složité dost, ale motor to má za další jednobrankovku.

Elita zápasu

Elita zápasu

Na 6. desce Kuba s další nadějí z Kobylis Slovákem černými čaroval v Paulsenovi a snědl několik pěšců za cenu slabých černých polí. Patrně to bylo správné, pak se to zkazilo a zase zlepšilo, bílý nakonec úspěšně zachraňoval remízu díky různopolným střelcům.

Jindra se těší na boj!

Jindra se těší na boj!

Za stavu 3,5:0,5 se chvíli čekalo na postupový bod. Dodal si ho kapitán Kovář osobně. Partie černými s Dvořákem v Rétiho systému na 4. stole rozhodně jednoznačná nebyla, ale podařilo se mu přehrát soupeře z nejasné pozice. 4,5:0,5!

Kapitán pro Extraligu!

Kapitán pro Extraligu!

Body pršely dál. Na 8. stole hrála černými Jaščenko s Plašilem Bogo-Katalán s a5, d5 a dxc4. Bílý zpočátku měl za pěšce kompenzaci, ale pak Olga opanovala hru a dovedla partii k naší šesté výhře.

Zbylé partie byly nejdelší a nevím, v jakém pořadí skončily. Řehořek na 5. stole bílými s Chmelem rozehrál zahájení (Rétiho) nenáročně, ale o to přísnější byl ve střední hře. Byl jasně vyhraný, ale upustil to do koncovky s materiálem navíc, kterou asi skoro nešlo vyhrát. Na 2. stole Jirka černými se Svatošem rozvrátil experimenty v Londýnském systému. Dle silikonu úplná jednobrankovka, v lidské realitě obtížná partie s asymetrickým materiálem.

Osobně jsem rád, že naši jediní záporní hráči (tj. náhradníci Olga a já) jsme se dotáhli na 50%.

Potenciálně nervózní zápas jsme zvládli v pohodě na našich druhých 7:1. Kamarádům z Kobylis bohužel na cestu do 2. ligy můžeme věnovat jen melancholické zátiší.

Městské zátiší - už chybí jen rozzářená Raifka

Městské zátiší – už chybí jen rozzářená Raifka

Takže Unichess A postupuje do Extraligy, a to máme teprve únor! Chtělo by se říct, že jsme po soudruhu Gottwaldovi první, kdo to v naší skupině dokázal, ale nebyla by to pravda. Například v sezóně předminulého návratu Mahrly do nejvyšší soutěže (2011/12) tato vyhrála před námi o 10 bodů.

Náš výsledek je dostatečně impozantní i tak. Například máme o 50% a jednu partii více výher než druhý Jičín (43 proti 28). Mimochodem partie vyhráváme rádi: stávající rekord (až kam tabulky sahají do 2005/6) je 45 kousků a dělí se o něj Mahrla ve zmiňovaného ročníku 11/12, Novoborský A na cestě vzhůru 05/06 a … my sami 14/15 (a byli jsme jen 3.!).

8 Komentáře

 1. jarda hadrava napsal:

  Hurá!!! Velká gratulace k postupu.Tak už se zase můžu chlubit, že hraji v extraligovém oddílu… 🙂 Zajímavé je, že nejlepší letos jsou A a ž (příkladný přístup, docházka i obětavost včetně výsledků), to ostatní mezi tím je větší či menší bída… 🙁

 2. Honza Hučín napsal:

  Skvěle, přátelé.
  Jardo, zapomněl jsi na céčko 😉

 3. Oxanka napsal:

  Velké gratulace! Jen mě děsí, že se nenajde sponzor a kluci budou v extralize nejen chudí, ale i bez velmistrů… 🙁 Na druhou stranu jsou právě i díky tomu moji hrdinové!!!

 4. Mircea napsal:

  Suverenita, s jakou si naše áčko počíná, nezná mezí. Krása partií táhnoucí davy na online je takřka dechberoucí. Co však není vidět a je ještě více neuvěřitelné je nezdolnost našich řidičů, kteří vozí ostatní zcela zdarma na zápasy, sami nastupují k partiím a vozí body do mozaiky postupu a když se rok s rokem sejde zaplatí jako každý jiný oddílový příspěvek. Minimálně oni by si sponzora zasloužili!!

 5. Jan Bartoš napsal:

  Sledovanost téměř stejná jako u předchozí 2. ligy (o 4 človíčky míň).

  Námět pro Oxanu a spol: když tak hledáme ty sponzory, co kdyby Unižetky nafotily odvážný kalendář?

 6. ladkovar napsal:

  Moc gratuluju.Jste výjimečná parta. Láďa Kovář.

 7. annusch napsal:

  Pokud budu moct být říjen, jdu do toho 😀

 8. Petr Sp napsal:

  Taky gratuluji! Teď ještě vyhrát dva zápasy a udělat nějaký rekord 🙂

Komentář

© 2021 UNI Chess.