V přímém souboji o 1.místo v 1.lize Béčko těsně padlo v Plzni s ŠK Líně

3

A kdo za to může ?

Tak na to je jednoduchá odpověď. Pomůžeme si drobnou statistikou:

Výsledky družstva, když kapitánuje Honza Bartoš:

4    4 0 0    20:12

Výsledky družstva, když ho zastupuji já:

2    0 0 2    7:9

Takže můžete v komentářích hlasovat, kdo z nás za to může víc – jestli Honza odjezdem na turnaj do Mariánek nebo já svou schopností dovést kdykoliv jakýkoliv tým k porážce.

Tím už by reportáž mohla skončit, vše důležité je řečeno, ale přece jen:

Jak to probíhalo

Vzhledem ke kolizi se slovenskou extraligou postavil blyštivější sestavu určitě soupeř – 6:2 na ela a 2xGM+2xIM+1xFM proti 4xFM.  Ale i tak mi to připadalo jako hratelný zápas, což se potvrdilo.

2 remízky ma úvod:

2.šachovnice FM Vrbata, Zbyněk  2340   – FM  Sharashenidze, Akaki 2365 H  1/2 – 1/2

Hrála se Nimcovičova indická v nejklasičtější podobě, s dvojpěšcem na céčku, kde musí bílý něco udělat na královském křídle, nebo ho čeká zdlouhavá špatná koncovka. Zbyněk do toho prásknul f4 a doprovodil to nabídkou respektovanému soupeři. To partii ihned ukončilo.

7.šachovnice  Folk, Petr 2151 ZK – FM  Pařízek, Vojtěch 2179 H ½ – ½

Svešnikovova sicilská. Seděl jsem vedle a jako správný ignorant, který vůbec nezná, co nehraje, jsem si partii užil. Nejdřív jsem se zhrozil, že Vojta dostane mat. Když ho pěkně pokryl, tak jsem měl radost, že získá figuru. Když to soupeř trikem odvrátil, tak došlo k opakování tahů. Samozřejmě to byla od začátku do konce varianta…

K těm remízkám: Najdou se jistě odborníci, kteří to zkritizují – přečtou si výsledek 3,5:4,5 a uvidí jasnou chybu v zápasové taktice. Potíž je, že za toho stavu 0:0 nevíte, jestli to bude 4,5:3,5 nebo 3,5:4,5. Takže zastávám názor – nechat to na jednotlivých hráčích,  jak se cítí. Dokud to není nutné, tak ať ty pozice násilně lámou radši soupeři.

Většina partií skončila kolem kontroly:

1.šachovnice GM Petr, Martin 2457 H – FM Šimek, Petr 2307 1 – 0

Naprosto klíčová partie zápasu. Tady jsme mohli zápas vyhrát. Z nějakého divného zahájení (bílý stavěl něco jako dámskou indickou v útoku, vznikla zablokovaná struktura s rysy stonewallu – tady to dají hráči mého typu za remízu – pokud tedy sedí na obou stranách šachovnice) se stala náročná, složitá a obsažná partie. To Petrovi Šimkovi sedí a GM Petra (výraznou postavu českého šachově hráčského i funkcionářského prostoru, šachového moderátora a manžela naší bývalé spoluhráčky) v ní přehrál. Když už došel do pozice, kde comp hlásil +2 (zjistili jsme v hospodě, ne na záchodě :-)) zahrál v časovce chybu (díra ve variantě) a po 1 tahu to bylo rázem -2. To už při síle soupeře nešlo. Škoda. Cenný skalp, 3 zápasové body, atd.

Líně vedou 1-0

8.šachovnice Pokorný, Petr 2234 ZK – Turner, Radek 2049 K  1 – 0
Zahrál jsem proti volžáku řídkou variantu, kterou soupeř hned zkazil. Pak zaostal ve vývinu a drobnou taktikou jsem si pomohl do pozice s dámou proti věži a pěšci. To bylo ještě před polednem a pak jsme se ještě 2 hodiny bavili realizací. Ale fakticky to bylo 1-0 pro nás, všichni to viděli, všichni o tom věděli.

Stav 1-1

4.šachovnice  Kovář, Vojtěch 2223 – IM Gross, David 2377   ½ – ½

Velebná španělka, kde se pozice od rovnováhy asi nikdy moc nevychýlila. Podle Vojty se to dalo hrát na výhru za obě strany, za něj ale těžko se 3 minutama na hodinách. Korektní remíza v asi obsažné partii.

6.šachovnice Brejník, Gustav 2238 H – Turner, Jan 2313 1 – 0
Velice hezká partie, hrál se (asi) katalán, nebo něco takového. Symetrická struktura, ale bílé figury byly aktivnější a v zápletkách měl Gusta navrch. Soupeř se snařil oživit pozici obětí kvality, ale neuspěl, Gusta velmi přesvědčivě vyhrál.

Vedeme 2-1

Krátce po kontrole:

5.šachovnice IM  Michálek, Jan 2251  –  Šlampa, Jan 2242 1 – 0

Královská indická, ostrá varianta s útoky na obou křídlech, bílý brzdil černý útok pomocí g4, Honza po zablokování pozice na královském křídle obětoval figuru a útočil dál. V dramatické partii, která mohla dopadnout jakkoliv se bílý bohužel ubránil.

Stav 2-2

Protože Vojtovo „podbabské“ auto mělo plný stav a odjíždělo, předal jsem s vědomím pana rozhodčího Sunka „kapitánskou pásku“ Zbyňkovi. Byli jsme poměrně optimističtí. V poslední partii trpěl Jindra Kuba sice pod velkým tlakem GM Neumana, ale měl za to 2 pěšce a 40 minut proti 15 soupeře. Nikdo z nás neviděl plán, jak by to za bílé vyhrál, i když černý neměl moc co hrát. Na okraji Prahy mě ale dostihla sms-ka od Zbyňka se zprávou o porážce 3,5:4,5. Když jsme se pak na Jindrovu partii dívali, tak comp jasně upřednosťoval pozici bílého bez ohledu na pěšcový deficit. Velmistr asi věděl, co dělá.

3.šachovnice GM Neuman, Petr 2371 H – FM Kuba, Jindřich 2292  1 – 0

Konečný stav 3-2 pro Líně

Prohráli jsme nejtěsnějším rozdílem vyrovnaný zápas, ve kterém dominovaly bílé figury (5-0). Myslím, že by zápasu více slušela remíza, ale neměli jsme štěstí a půlka chyběla. Nezbývá, než soupeři pogratulovat.

3 Komentáře

 1. Mircea napsal:

  Mám to! Když ho kapitánuješ ty, mělo by se družstvo dočasně přejmenovat na Pedro Unichess ! Anebo rovnou Bartoš Pedro Unichess pro celou sezónu!

 2. Mircea napsal:

  Anebo: může za to soupeř. Postavil jenom dva Turnery.

 3. Pedro napsal:

  Na čele ankety Honza Hučín s Pepou Láchou
  http://www.unichess.cz/ligova-anketa/

Komentář

© 2020 UNI Chess.