V Kaštanu retro se šťastným koncem

3

Kaštan hostil v 2. lize A důležitý duel s Kozolupy.  Hlavními adepty na postup jsou kromě nás exprvoligové týmy Oázy a Tietze Karlovy Vary a právě dnešní soupeř, věčný korunní princ této skupiny. Situace v tabulce byla taková, že Oáza vedla beze ztráty a ostatní ztratili 3 body, s tím, že se v této skupince dosud nehrálo žádné vzájemné utkání!

V zápase se objevilo několik retro – prvků. Jedním byl legendární mistr David Gross, kterým významně vyztužili vepředu svou sestavu hosté, v předtuše důležitého zápasu. Ten je v posledních letech málo k vidění. (Vzhledem k jeho neutuchající síle doufám, že příště přijde jinam.) My jsme naopak oslabili, nehrála 1. (Šimek) a 3. (Havlíková) deska. Plánovaní náhradníci většinou onemocněli, takže jsme na poslední chvíli zařadili dozadu Doležala, který nebyl v ligách k vidění snad ještě déle. Chyběl už jen Michal David. Retro nálada ovlivnila i mé zahájení, leč o tom později.

retro

Martin Doležal rozvezl po ránu něco svých dětí a rozehrál na 8. černými s Janouškem přetahovanou francouzskou jako v nejlepších letech, pozice byla setrvale hezčí, ale nešlo ji už nijak zlepšit, takže první remis. Na 6. stole hrál Pokorný černými s Jarošem 4 jezdce 4.Sb5 Sd6!?. Bílý se orientoval na d4 a stál kus partie hůř, pak vyrovnal a korektní remis. Na 4.stole si Bakalář černými trochu naběhl na Česalův oblíbený Torreho útok. Zkušeně ale držel nevýhodu v únosných mezích a posléze vyrovnal. Když bílý začal v rovné pozici nepodloženě kombinovat, byl v několika tazích smeten a Baki dodal důležitý celý bod. Na 5. stole hrála Jaščenko bílými s Folkem Merano, teorie byla brzy opuštěna, partii poháněla vpřed hlavně vůle obou aktérů po výhře. Úspěšnější byl černý, který zahrnul Olgu doslova ohňostrojem obětí a kombinací. Na 3. stole hrál Kuba černými s IM Juřkem. Ačkoli na domek stavěl výstavbu Jc6 a Sg4, upadl do typického katalánského mučení. Pak ale využil nepřesnosti bílého a zkušeně úplně vyrovnal ve věžovce, s následnou remízou. Na 1. stole hrál Kovář bílými se zlořečeným IM Grossem domečkovou králku, který ho jednoznačně přehrál, byť partie byla dlouhá. Na 7. desce hrál Bretšnajdr bílými s Folkovou domečkového Grunfelda. Ačkoli pozice byla dlouho objektivně vyrovnaná, postupným navyšováním prostorové převahy a výhody zahrál excelentně jako ve svých nejlepších časech. Největším problémem byla časovka v už drtivé pozici, ale i tu zvládl na jedničku.

Drama dosáhlo vrcholu, stav byl 3,5:3,5 a zbyla moje partie bílými s Michálkem. Hrála se moderní obrana s rychlým e5 a výměnou dam na d8. Ve zmíněné retro atmosféře se mi vybavila jen stařičká varianta z velice starého vydání encyklopedie – bílý prý má udělat Sg5+, 0-0-0+, Sd2, Vg1 a g4 a bude odměněn malou výhodou. (Asi 2 hodiny po partii jsem si vzpomněl, že už léta se to hraje na rychlé f4.) Skoro celou tu mantru jsem provedl, jenom v g4 mi naštěstí zabránilo h5. Po Jh4, g3 a Sh3 byla bílá pozice kupodivu příjemnější a každopádně tím skončila vznešená fáze. Černý se pak dal na oběti, což mu vyneslo horší, s vyššího hlediska asi prohranou pozici. Tu jsem s přehledem nezvládl, nástup soupeřových pěšců vynesl vyhranou pozici jemu. Ano, bylo tomu tak právě v okamžiku. kdy zápas dospěl do stavu 3,5:3,5. Následovala série různých chyb, podařilo se mi obětovat věž za volné pěšce. Vznikla hutná koncovka jezdec a 3 spojení volní pěšci proti věži a volnému pěšci. Ta už se hrála vcelku dobře a dospěla až k výhře. Kdo se chce pobavit, může juknout na online. Kdo se chce lacině pobavit, pustí si k tomu motor.

Uf! S nehorázným štěstím jsme těsně vyhráli. Ostatní konkurenti uspěli, takže vede neporažená Oáza a v závěsu jsme my a Tietz.

3 Komentáře

 1. Honza Hučín napsal:

  Skvěle, chlapci, ještě to chtělo Oxanu s černobílou kamerou a retrothriller by byl na světě. Štěstí je zálohované od zápasu s Kladnem, klíčová byla Martinova ochota nastoupit, děkuju, že to statečně vzal.

  V Pedrově partii počítač odhalil naprosto neviditelnou zákulisní perlu, jen jsem čubrněl. Místo 19.-Sf6 se prý dá hrát agresivní 19.-f5 s myšlenkou po ústupu věže po e-sloupci zahrát Sxb2 a získat pěšce (20. Ve1 Sxb2+ 21. Kxb2 Vxe1). Po ústupu jinam přijde 20.-Ved7 a bílý má potíže rozmotat klubko na d-sloupci. Lahůdkové je 20. Va4 Ved7 21. Vxa7 Sd6!! s ideou Sd6-c5-e3, čemuž se — zdá se — nedá zabránit. No já vím, kibicování u stroje mi jde 🙂

 2. Mircea napsal:

  Kapitán jako poslední, tak to má být! Gratulace!

 3. Pedro napsal:

  HH: To je hezký, to mě vůbec nenapadlo. Přemýšlel jsem tah předtím, pak už jsem šel do remízy. Stejně by mě asi nenapadlo, že 19..f5 20.Ve1 Sxb2 21.Kxb2 Vxe1 22.Vxe1 Vxd2 není teď 23.Ve8 mat pro Kf7. Byl jsem v propočtu tou 8.řadou dost vyblokovanej, v polovině variant jsem dostal mat 🙁
  Jinak jsme tím zápasem získali rating BBB+. Podle vítězů.

Komentář

© 2021 UNI Chess.